90’lı Yılların Zenginlik Göstergeleri

446

90’lı yıllarda gençliğini ya da çocukluğunu yaşamış kişiler bilirler ne demek istediğimi. Arkadaşlarımızda ya da komşunun evinde olan ve hayretle sanki yüzyıl geçse alamayacağımızı zannettiğimiz bir sürü oyuncak, eşya, makineler vardı. Üstlerine giydikleri elbiselerden tutunda, kullandıkları bisikletlere, oynadıkları oyunlara kadar bir sürü zengin olduğunu düşündüğümüz arkadaşlarımız oldu. Şimdi sizlere biraz hüzünleneceğiniz ama bir o kadar da “aa evet birde bu vardı” diyerek yüzünüzün güleceği zenginlik göstergesi olan ürünleri paylaşıyorum.

8 Castello ve Bianchi Marka Bisiklet

Bianchi Bisiklet

Castello Terminator, Dominator  ya da Bianchi marka yarış bisikletleri vardı. O zaman herkeste olmazdı pembe boynuzları olan Terminator ya da incecik lastikleri, pedallarında ayaklarınızı geçirebileceğiniz yerleri bulunan yarış bisikletleri.

Castello Bisiklet

7 Nokia 3310 Cep Telefonu

Dünyanın en çok satılan cep telefonları arasında yer alır diye düşünüyorum. Kapakları değişebilen, antensiz ve en önemli özelliği olan titreşimli olması ile gönüllerde taht kuran bir telefondur. Gördüğümüz her kişide “ver de bir yılan oynanayım” diyerek bakıp incelediğimiz, “bir arayım da nasıl titriyormuş bakayım” dediğimiz bir şaheser. Gerçi ondan önce piyasaya sürülen, Nokia 3210 da zenginlik göstergesi olarak sayabiliriz.

Nokia 3310

6 LC Waikiki

Şimdi sosyal medyada, bayram günü LC Waikiki kasiyeri diyerek güldüğümüz bu firma, 90’lı yılların bir zenginlik göstergesi olduğunu söylesek, herhalde bizden yaşça küçük olan kişiler inanmaz. Ama öyleydi, arkası maymun baskısı olan, kolunda LC Waikiki yazan t-shirt giymek zordu o zamanlar.

Eski LC Waikiki

5 Atariler

Atari - Karakutu

Atarisi olan arkadaşın evine gitmek için her gün annemizin başının etini yemedik mi? Disket takılan Commodore 64 ya da onun daha fakir versiyonu “karakutu” dediğimiz atariler ile oynamak bizim için o zamanlar çok değerliydi.

Commodore 64

4 Discman – Walkman

Walkman

O zamanlar bir furya vardı, herkesin elinde Sony marka Walkman’i, kulağında kulaklık, içinde o zaman evde olan hangi varsa o takılı ve  dinlenen şarkılar. Biz tam “bak bizde aldık walkman oğlum” derken yanımızdaki arkadaşın elinde olan cihaza bakmaktan gözümüzü alamazdık. “CD nasıl bir şey ? Aç bakalım bizde görelim” demedik mı?

Discman

3 Mikasa Futbol Topu

Biz o zamanlar plastik top için para biriktirirken, arkadaşımızın tatilden gelip, “Lapss” diye önümüze attığı Mikasa marka o unutulmaz meşin yuvarlak.

Mikasa Futbol Topu

2 Çamaşır ve Bulaşık Makineleri

Annelerimizin pembe leğeni çamaşırlar, mavi leğeni ise bulaşık yıkamak için ayırdığı günlerde, karşı komşuda görülen, “hır hır” ses çıkartan ve o ses çıkartırken, hipnotize olmuş gibi gözlerimizi alamadığımız, o level atlatan makineler.

Çamaşır ve Bulaşık Makinesi Çamaşır ve Bulaşık Makinesi

1 Casio Saatler

Son zamanlarda, entel kişiler arasında tekrar moda olan, 90’larda zenginliğin en önemli göstergesi olan, ışıklı Casio saatler.

Casio Saat

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here