Banka Kredisine Kefil Olmanın Getirdiği Sorumluluklar?

99

Sözcük anlamından da anlaşılabileceği gibi birisine onay vermek ve güven teşkil etmesinde yardımcı olan kişilere kefil denmektedir. Banka onayında kefil ise, kredi almalarından belli başlı borçlar için kefil gösterilmesi koşulludur. Kısaca alım satım işlerinde parayı ödememe durumunda kefil olan kişi, gerekenleri yerine getirilmezse, borcu ödeyeceğini ifade ederek kefil olmaktadır. Bu durumda da kefil olunacak kişiler gerçekten çok güvendiğiniz insanlar olsa bile, elinde olmayan sebeplerden dolayı borcu kefil olan kişiye geçebilir ve bu durumu da siz kabul etmiş olursunuz.

Asıl Borçlu Borcu Ödenmeme Durumunda Ne Olur?

Eğer kefil olduğunuz kişi borcunu ödemesi, bu borç sizden istenecektir. Bunun sebebi de kredi alınırken, sizin yanında alan kişi borcunu ödememe durumunda ben ödeyeceğim, ibaresinin altına imzanızı atmanızdan dolayıdır. Borç ödenmediğinde kefilin durumu aşama olarak şu şekilde ilerler;

  • İlk olarak kredi borcunun belli bir süre ödenmemesi durumunda kefil olan kişi banka tarafından uyarı olarak belli aralıklarla aranmaktadır. Bunun sebebi de sizi bilgilendirme amaçlı ve hatırlatma amaçlıdır.
  • Daha sonra borç hala ödenmiyor ise, sizden ödeme için zaman istenmektedir. Bu durumda da sizin bankaya bir zaman vermeniz gerek. Bunun neticesinde iş durumunuza göre yaklaşık bir 10 – 15 arası süre kazanabilirsiniz.
  • Bunun sebebi de kredi notu düşme durumu nasıl borcunu ödemeyen insanlar için geçerli olsa da, bankalarında kendi araların not durumu vardır ve borçlar ödenmedikçe bankalarında notu düşmektedir. Bankalarda bunun neticesinde borcunu ödeyemeyen vatandaşlara 90 günlük bir azami izin tanımaktadır.

Banka Kredisine Kefil Olmanın Getirdiği Sorumluluklar

Kefil Borcu Ödememesi Durumunda Ne Olur?

Eğer yukarı da belirtilen aşamalardan sonra, kefil olan kişi de borcunu ödemezse banka kefil olan kişiye ihtarname çekmektedir. Bu ihtarname içerisinde banka size, eğer bulunan borcu ödemezseniz, tüm borcun size kalacağı ve bunun için de yasal işlem başlatacağına dair bilgi vermektedir. Genel olarak bu ihtarnamelerden sonra size 15 – 30 gün arasında süre verirler. Eğer borcun taksit sayısı 3 üzerine çıktıysa ve hale hiçbir ödeme yoksa dosyanız avukata verilerek icra süreci başlatılır ve artık sizin muhatabınız avukatlar olur. Bu duruma gelmemeniz sizin için daha iyi olur çünkü mücadele etme durumunuz en az seviyelere iner.

Kefilin İcra Süreci Nasıl Olur?

Öncelikle eğer tavsiye etmediğimiz avukatlık olma durumuna geldiyseniz, bu durum sizin için kötü sonuçlar doğuracaktır. İcra süreci artık bankanın hukuk bürosu ile takip edilmektedir. İcra durumuna geldiyseniz size bu tekrar tebliğ edildikten sonra, borcun tamamını 7 gün içeresinde ödemeniz istenmektedir. Bu süre zarfında da kefil borcu ödemezse, icra kararı gereğince mal beyanınızı belirtmeniz istenir. Burada yapabileceğiniz en iyi çözüm maaşınızdan icra almanız yani yasal oranlar gereğince 4/1 gibi bir oranla maaşınızdan kesilmesini sağlamanızdır. Ayrıca bankalar tarafından da yaklaşık 5 yıl boyunca her hangi bir kredi alamazsınız. Bu durumda da artık yapabileceğiniz başka çözüm kalmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here