Birikim Yapmanızı Sağlayacak İpuçları

181

Günde 10 TL demek ayda hemen hemen 300 TL yapar bu yılda size 3.600 TL gibi bir birikim yapmanıza olanak sağlar. Siz günde 10 TL değil de 20 atarsanız birikiminiz katlanır, ne kadar çok kenara atarsanız böyle katlanarak devam eder.Listemizdeki bir değil de birden fazla ipucunu yaptığınız takdirde 10 TL’den fazlasını biriktirebilirsiniz. Biriktirdiğiniz bu parayla belki yatırım yapabilir ya da kendinize veya sevdiklerinize harcayabilirsiniz, orasını biz bilemeyiz ama sizlere günde kenara nasıl 10 TL atarsınız onu söyleyebiliriz.

9 Yürümeye Çalışın

Yürümeye Çalışın

Eğer eviniz Beylikdüzü’nde iş yeriniz Mecidiyeköy’de ise yürümeyin tabiki, metrobüse binin. Demek istediğimiz her yere araba ile gitmeyin. Kısa mesafeleri ya da yürüyebileceğinizi düşündüğünüz yerlere yürüyerek gidin. Hem sporda yapmış olursunuz.

8 Evinizde Yemek Yiyin

Evinizde Yemek Yiyin

Dışardan yediğiniz yemekleri toplasak her halde burdan köye yol olur. Onun yerine evde yemiş olsaydınız, tamam diyeceksiniz ki “evde yemek yaparken para harcamıcak mıyız?”, elbette masraflarınız olacak ama emin olun o kadar para vermeyeceksiniz. Örnek verirsek misal veriyorum; etin kilosu 45 TL, dışarda bir dilim ete 25 TL para veriyorsunuz. E 25 TL verdikten sonra 20 TL daha verin 1 kilo et alın. 3 gün boyunca rahat rahat yiyin. Ayrıca evde yiyin derken eve pizza sipariş etmenizden bahsetmiyorum.

7 Kahvenizi Evinizde İçin

Kahvenizi Evinizde İçin

Evde kahve içmeye özen gösterin. Diyelim bir Starbucks’a gittiniz aman şunu da alayım canım istedi, aman bunu da alayım yerim diyerek bir kahveye 25 TL para ödüyorsunuz, daha doğrusu ödüyoruz. Onun yerine alın kahvenizi evde için.

6 Eğlence Hayatınıza Çeki Düzen Verin

Eğlence Hayatınıza Çeki Düzen Verin

“Her gece dışarı, her gece dışarı” yapmayın. İlla ki eğleneceksiniz ama dozunda yapmanızda fayda var.

5 Led Lambalar Kullanın

Led Lambalar Kullanın

Evinizdeki lambaları, ampulleri led lambalar ile değiştirin. Bu sayede elektrik faturanızda gözle görülür bir düşüş olacaktır.

4 Isı Yalıtımı Yaptırın

Isı Yalıtımı Yaptırın

Evinize ısı yalıtımı yaptırmanız, doğalgazı daha az kullanıcağınız anlamına gelmektedir. Tabi ki bunun bir maliyeti olacaktır ama uzun vadede kazanan siz olacasınız.

3 Sporunuzu Evde Yapın

Sporunuzu Evde Yapın

Pahalı fitness merkezlerinde spor yapmak bana saçma geliyor. Gidiyorsunuz bir firmaya yıllık 1.000 – 1.500 TL arası bir ücret ödüyorsunuz, 3 ay sonra sıkılıyorsunuz gitmekten vazgeçiyorsunuz. Hadi dondurdunuz falan ama ne oldu yandı 9 ay.

2 Daha Az Alışveriş Yapın

Daha Az Alışveriş Yapın

Özellikle kadınlar için söylemek gerekirse, o ayakkabıda olmaya versin, ne olucak. Alt tarafı bir ayakkabı, lazım olanı alın. Hep fazla fazla kıyafet, ayakkabı ya da çanta dolu dolaplarınız. Lazım olanı alın.

1 Sigarayı Bırakın

Sigarayı Bırakın

Hem sağlığınıza zararlı hem de bıraktığınız takdirde en kötü 10 TL’niz cebinizde. Belki 1-2 hafta zorlanırsınız ama sonunda sağlığınıza kavuşmanın bedeli ölçülemez ama ufakta olsa birikim yapmaya başlarsınız. (Pardon filminden güzel bir sahneydi)

“Bunlar onların hakkı ise sizinde  hakkınız olduğunu biliyoruz. Herkes ister şurda yemek yiyeyim, burda kahve içeyim, şu çantayı alayım, şurda iki koşup geleyim” ama herşeyi dozunda yapmanızda fayda var.

2 YORUMLAR

  1. […] Katılanların %60’ı tutumlu olmanın yarar sağlayacağını düşünüyor. Sizde çok duymuşsunuzdur, ülkemizin en zenginlerinden bazıları hakkında çıkan dedikodular. Örneğin Sakıp Sabancı, iş yerine minibüsle gitmek yerine, parası cebinde kalması için kilometrelerce yürüyormuş. Olabilir o konuda bir ama her yürüyen zengin olacak diye bir kural bir kaide yok. Karşısına çıkan fırsatları iyi değerlendirmiş olması, zengin olmasını sağlamış olabilir. Yürüyüp zengin olan mı var ? ama tutumlu olmak her zaman iyidir. Tutumlu olarak birikim yapabilir ve bu birikimleri iyi değerlendirdiğiniz de zengin olma fırsatınız olabilir. (bkz: Birikim Yapmanızı Sağlayacak İpuçları) […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here