Broker Nedir ? Nasıl Olunur ?

215

Brokerı olmak genellikle herkesin aklına bir kere gelmiştir. Büyük paraların kazanıldığı, bütün gün parayla içli dışlı olabileceğiniz bir meslek. Broker, çeşitli aracı kurumların borsadaki temsilcilerine verilen isimdir. Yatırımcıların, alım ve satım işlerini gerçekleştiren, onlara yatırımları hakkında bilgi veren kişilere denir.

Broker olmak için BİST yani Borsa İstanbul’un açtığı kursalara katılmanız gerekmektedir. Aranan şartların en başında ekonomi ile ilgili 4 yıllık bir lisans eğitimini bitirmeniz, 21 yaşını doldurmanız, Türkiye vatandaşı olmanız ve borsada işlem yapan bir aracı kurumda çalışmanız gerekmektedir. Yani siz kafanıza göre, “selamün aleyküm, ben geldim” deyip kursa kayıt olamıyorsunuz.

Broker Nedir ? Nasıl Olunur ?

Kursta, borsa işlemleri hakkında genel bilgiler, kullanılan ve işlemlerin yapıldığı elektronik ortam ile ilgili sizlere bilgiler verilir. Kurs sonunda bir sınava tabi tutuluyorsunuz. Eğer sınavdan başarı bir derece elde edilirse size bir sertifika veriliyor ancak bu sertifika ile kişisel olarak alım satım işlemleri gerçekleştiremezsiniz. Bir aracı kuruma bağlı olmadan, borsada broker olarak çalışamazsınız.

Borkerlar nasıl para kazanıyorlar ?

Brokerlar, belli bir komisyon karşılığında alıcı veya satıcının işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Sanıldığı gibi aslında çok büyük paralar kazanmıyorlar, tabi yaptıkları işlemler ile doğru orantılıdır. Ancak genel olarak konuşursak, riski oldukça yüksek olan bir meslektir. Yaptığınız bir işlem ile çok büyük paralar kazanabilir veya kaybedebilirsiniz.

Broker Nedir ? Nasıl Olunur ?

Broker olduktan sonra, sizden daha önce başlayan brokerların işlemlerini yaparak ve öğrenmeye devam ediyorsunuz. Terfi olabilme imkanına da sahipsiniz, portföy danışmanlığı ya da yatırım uzmanlığı gibi yerlere gelebilirsiniz.

Artık sizde sabahtan akşama kadar NTV haberlerini izleyen, gazetelerin ekonomi sayfasında saatlerinizi geçiren, haberlerdeki alttan geçen o abuk sabuk yazıları anlayabileceksiniz.

Not : The Pursuit of Happyness filmini izlediyseniz ve Will Smith gibi kendinize güveniyorsanız broker olun derim.

The Pursuit of Happyness
The Pursuit of Happyness’ın Bir Sahbesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here