Chow Tai Tarafından Yaratılan Servet

174

Önceki yazımız olan “Gramı Dünyanın Parası Olan 11 Materyal ” konusunda elmasın en değerli materyaller arasında olduğunu yazmıştık. Üzerinde oldukça fazla miktarda elmas bulunan bu kolyede her hangi bir kuyumcuda satılacak kadar ucuz olamaz haliyle.

Uzak doğu mücevher üretiminde oldukça titiz çalışan ve emeklerinin karşılığını kesinlikle hak eden bir bölge. Hong Kong’da kuyumcu olan Chow Tai Fook isimli tasarımcı, şimdiye kadar yapılan en pahalı mücevherlerden birini yarattı.

200 Milyon Dolarlık Kolye - 4

Üzerinde toplam 383 karat elmas ve yeşim taşı kullanarak yapılış bu mücevherde, Chow Tai Fook tarafından 24’ü renksiz ve kusursuz kesimi yapılmış 11551 adet elmas kullanılmış. Renksiz olan 24 taş markiz şeklinde kesilmiştir. Odak noktasında 104 karatlık kaba saba kesilmiş bir elmas kullanılmış. Kaba saba kesilmesinin sebebi ise gözlerin oraya odaklanması amaçlanmıştır.

200 Milyon Dolarlık Kolye - 1

Kolye zincirinde Çin kültürünü en iyi biçimde yansıtmak isteyen tasarımcı, bembeyaz bir yeşim taşı ile Taoizm’i  yaşatmak için elmaslarla süslenmiş iki adet kelebek ve yarasa figürleri kullanılmıştır.

200 Milyon Dolarlık Kolye - 2

Bu kolyeyi takan bir kadın ilgisini, mücevherden üzerinden kendisine çekmesi biraz zor olacak. Ama bunu düşünenler varsa şimdiden söyleyeyim bu kolye ne yazık ki satılık değil. 200 milyon dolar fiyat etiketi konulmasına rağmen, fiyatı veren çıksa bile ürünü satmayı pek istemiyorlar. Fiyat etiketi göstermelik olarak konulduğu söyleniyor. Neyse nasılsa alacak paramız olmadığı için pek kafaya takmıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here