Dünyanın En Pahalısı “Bakü Khazar Islands”

374

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün 28 kilometre güneyinde bulunan Hazar denizi üzerine kurulacak olan “Bakü Khazar Islands” dünyanın en pahalı projesi oldu. Dünyada eşi ve benzeri olmayan proje yapına başlanmadan bile büyük yankı uyandırdı.

Dünyanın En Pahalı Projesi

3000 hektarlık alana 50 yapay ada kurulması amaçlanan proje tamamlandığında bir milyon insanın burada yaşaması düşünülmekte. Toplam 100 milyon euroya mal olan Bakü Khazar Islands projesi, çerçevesinde adada 150 okul, 50 hastane ve kreş, çok sayıda park, ticaret ve eğlence merkezinin yapılması planlanmaktadır. Ayrıca dünyanın yaşam merkezi olması istenen proje de Bakü Towers adı verilen 1050 metre uzunluğunda gökdelen yapılması hedeflenmektedir.Son teknolojinin kullanıldığı adalar kümesinde yapılacak tüm yapıların, 9 şiddetindeki depreme bile dayanabilecek sistemle yükselmesi sağlanmaktadır. Ayrıca bu muhteşem kentte 150 köprü bulunacaktır.


Bakü Khazar Islands Bakü Khazar Islands

Projenin gerçekleşme aşamasında bir Türk firması da görev alacak. Dünyanın en gösterişli en prestijli projesi görenleri şaşkına çevirmekte,  maliyeti ile dudak uçuklatan proje, şuan planlanan ve yapım aşamasındaki projeleri geride bırakarak bir numaraya yükselmiştir. Tamamen deniz üzerine kurulacak yaşam alanı tüm dünyadaki yatırımcılar tarafından ilgiyle izlenmekte ve projeye dahil olmak için birçok adeta yarışa girmektedir. Mavinin ve yeşilin buluşması bu projeden sonra başka yerler için söylenmesi zor bir deyim olacağa benziyor.

Projenin yapım aşamasından görüntüler gösterilmeye başlandı.

Bakü Khazar Islands Yapım Aşaması

Bakü Khazar Islands Yapım Aşaması

Proje aşamasında bile birçok insanın gözlerini kamaştıran ağzını açık bırakan güzelliğe sahip Bakü Khazar Islands, Hazar denizi üzerinde çok büyük bir alana kurulacak proje dünyanın büyük ilgisini çekmekte. Birçok kuruluş bu projeye dahil olabilmek veya adalardan birine sahip olabilmek için çok uğraşıyorlar. 2023’te bitimi beklenen proje uzun bir süre gündemi meşgul edeceğe benziyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here