Dünyanın En Zengin 10 İnsanı

464

“Zenginin malı züğürtün çenesini yorarmış” sözünden yola çıkarak, hangi zenginlermiş onlar diye size onların listesini veriyoruz. Dünya ekonomisi ne kadar inişler çıkışlar da yaşasa onların hiç mi ilgisini çekmediği açıkça belli.Kimi sanayi alanında kimi bilişim alanında kimi hizmet alanında isimlerini 2015 yılının en zengin insani olmayı başarmışlar e bize de anca isimlerini yazmak düştü.

İşte 2015 yılının en zengin 10 insanı

 

10Alice Watlon

Sam Watlon’ın kızı olan Alice Watson WalMart Fortune da büyük bir hissesi var. Amerika da yaşayan bu hanım ayrıca Crystal Bridges Museum of American Art’nın başkanı olarak görev yapmaktadır. Evsizler için birçok sanat eserini bağışlayan Alice Watlon hayırsever kişiliğine de sahiptir.

Tahmini mal varlığı 34.9 milyar dolardır.

 

9Jim Walton

Sam Walton’un en küçük oğlu olan Jim Walton Arvest Bank Group sahibi ve o da Walmart şirketinde epey büyük bir hisseye sahip.

Tahmini mal varlığı 37.2 milyar dolardır.

 

8Christy Walton & Family

Yine Sam Walton ailesinin bir üyesi olan Christy Walton, Sam Walton’un oğluyla evliydi ancak kocasının vefatı ile kalan mirastan dolayı listede yer almayı başarmış.

(İçinizden bu Sam Walton ne iş yapmış da bu kadar zengin olmuş diye sorduğunuzu duyar gibiyim)

Tahmini mal varlığı 37.5 milyar dolardır.

 

7David Koch

David Koch aslında kimya mühendisidir ve Koch saniyelerinin icra başkanlığını yapmaktadır. Aslında çok fazla iş ile ilgilenmemekte çoğunlukla siyaset ve yardımlarla uğraşmaktadır.

Tahmini mal varlığı 37.7 milyar dolardır.

 

6Charles Koch

Amerika Wichita bölgesinde yaşayan Charles Koch, Koch şirketinin CEO sudur.Teksas da bulunan PetroLogistics  ve Flint Group şirketleri ile servetine servet katmayı başarmıştır.

Tahmini mal varlığı 37.9 milyar dolardır.

 

5Larry Ellison

Oracle şirketinin CEO su olmasının yanı sıra Astex ilaç şirketi, Kuark bioteknoloji ve NetSuite gibi şirketlerde büyük hisselere sahip doğaya saygılı ve yardımsever bir kişilikmiş.

Tahmini mal varlığı 42 milyar dolardır.

 

4Amancio Ortega

İspanyol olan Amancio Ortega tam anlamıyla alın teriyle ve bireysel olarak listeye adını yazdırmayı başarmış bir isim. İnditex moda grubunun sayesinde buralara kadar gelmiştir. Hepimizin bildiği Zara markasının sahibidir.

Tahmini mal varlığı 56 milyar dolardır.

 

3Carlos Sim Helu and Family

Aslen Meksika kökenli olan Carlos Sim Helu teknoloji, iletişim gibi alanlarda  perakende satışlarla listeye ismini yazdırmıştır.Bunun yanı sıra Telmax’ın CEO’su ve Amerika Movil Şirketinin başkanıdır.

Tahmini mal varlığı 63 milyar dolardır.

 

2Warren Buffet

Berkshire Hathway CEO’su olan Warren Buffet finans sektöründe ileri görüşlü olmasıyla bilinir. Doğaya saygılı ve çok mütevazı olduğu söylenen Warren Buffet gelirinin %99’nu  yardıma muhtaçlara ve doğa için bağışlayacağına söz vermiş olduğunu duyduk.

Tahmini mal varlığı 71 milyar dolardır.

1Bill Gates

Artık Bill Gates’i anlatmayalım burada, hepimiz ne iş yaptığını zaten biliyoruz.

Tahmini mal varlığını bilmeseniz daha iyi olur. Yaklaşık 83 milyar dolarcık.

 

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here