Emlak Yatırımı Nasıl Yapılır?

62

Yatırım Yapma Koşulları ve Risksiz Yatırım Araçları

Günümüzde yatırım yapmak ve kar elde etmek birçok kişinin yoğun olarak ilgilendiği bir konudur. Bir miktar paranız varsa ve bunu yatırım yaparak daha da değerlendirmek istiyorsanız birçok seçeneği değerlendirebilirsiniz. Eğer yatırım aracını nasıl seçeceğiniz konusunda kararsızsanız iki belirleyici faktöre dikkat etmek gerekir:

1 Neye ne kadar miktarda yatırım yapacağınızı belirlemek. Eğer plansız şekilde hareket ederseniz bu size hiçbir kar getirmez. Bu yüzden yatırımdan önce ne kadar kar etmek istediğinizi, yatırımı nereye yaparsanız size kar getireceğini paranız doğrultusunda belirleyin.

2 İkinci olarak yatırım yapacağınız alanın riskli olup olmadığını belirleyin. Her iki gruptaki yatırım araçlarının kendi içinde avantaj ve dezavantajları vardır. Örneğin borsaya yatırım yapacaksanız bu riskli bir yatırımdır ve detaylı bir birikim gerektirir. Hazine bonoları, fonlar riskli olan yatırımlardır.

3 Paranız kısıtlıysa ve kaybetme riski almamanız gerekiyorsa daha az riskli olan yatırım araçlarını seçmek avantajlıdır. Yatırım yaparken riske girmek istemeyenler için emlak, faiz, altın gibi yatırımlar uygundur. Bunlar hakkında detaylı inceleme yapmak size avantaj sağlar. Risk olmayan yatırım araçları içinde emlak kısa ve uzun vadede size kar sağlayan önemli bir seçenektir.

Emlak Yatırımı Nasıl Yapılır?

Emlak Yatırımı

En basit tanımıyla emlak taşınamaz malları anlatan ifadedir.  Emlak kapsamına bina, arazi, arsa vs. girer. Son yıllarda emlak sektörü şehirleşme süreciyle hızla gelişim göstermiştir. Konutların değeri borsada olduğu gibi belirli dönemlerde düşüş veya yükseliş gösterir. Emlak yatırımı yapmadan önce piyasanın nabzını iyi tutmak gerekir.

Emlak Yatırımı Nasıl Yapılmalı?

Emlak yatırımından önce, hangi emlak unsuruna yatırım yapacağınızı ve uzun vadede ne kadar kar elde edeceğinizi belirlemek gerekir. Ev, ofis ya da arazi yatırımları özellik olarak birbirinden farklılık gösterir. Tüm bunların detaylı incelenmesi kar için önemli bir koşuldur.

1 Acil nakit ihtiyacınız yoksa ve 5-10 yıl boyunca bu anlamda rahatsanız arsa yatırımı sizin için idealdir. Çünkü gelişmekte olan şehirlerde bu süre içinde bazı bölgeler çok ciddi oranda değer kazanır. Örneğin a liraya aldığınız arsa 7 yıl sonra a+10.000 TL kar sağlar.

2 Eğer düzenli olarak gelire ihtiyacınız varsa, ofis ya da dükkan almak eve göre daha karlı olacaktır. Bunun sebebi dükkanların para getirisinin garanti olması ve daha yüksekten kiraya verme şansınızın olmasıdır. Ev kiracısı size bazen zarar verebilmektedir. Ancak dükkân kiracısı bir şekilde orayı geçindirmek ve kirasını ödemek zorundadır. Böylece paranızı almanız da garanti edilmiş olur.

3 İşlek bir yerden dükkân almanız size çok daha fazla kar sağlar. Bu yüzden de metre kare hesabından değil, işleyiş açısından hesaplama yaparak dükkân alınmalıdır.  Yani yatırımı birkaç aylık kira getirisiyle amorti etmeniz daha önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here