En Pahalı 6 Kitap

420

Kitap, yazılı veya basılı kağıtların, diğer insanlara düşüncelerini aktarmak, bilgi vermek, eğlendirmek ve tabi kimileri içinde hava atmak için oluşturulmuş eserlerdir. Günümüzde, insanlarla ulaşabilme imkanı artık sosyal medya üzerinden daha rahat bir hale geldi. Bazı kimselerde sosyal medya üzerinde çok takipçisi varsa bir anda kendini yazar sanıp, kitap çıkardıklarıda olmuyor değil.

Ülkemizde kitap okuma oranı gün geçtikçe artmaktadır. Her gün piyasaya birbirlerinden değişik türlerde onbinlerce kitap sürülüyor. Tabi bazıları az sayıda okuyucuya erişirken bazıları dünyada en çok satılanlar listesine giriyor. Kitap okuyanın kültürünü, düşüncesini ve ilmini geliştirirken, okunmazsa kitaplıkta dekor amaçlı duruyor. Sizlere dünya üzerinde  paha biçilemez 6 kitabı listeliyoruz.

6The Canterbury Tales Geoffrey Chaucer

Geoffrey Chaucer tarafından 14. yüzyılda dünyada basılan ilk kitap olma özelliğini taşımaktadır. Londra yakınlarındaki, Canterbury Katedralden Saint Thomas Becket  Mabedi’ne doğru hac yolculuğuna çıkanların, vakit geçirmek için anlattıkları hikayelerden oluşmaktadır. 11 milyon $ değerine sahip bu eser ismi verilmeyen bir koleksiyoncuya satılmıştır.

5Birds of America John James Audubon

John J. Audubon’un el yazması olan kitap isminden de anlaşılacağı gibi Amerika’da bulunan kuşların, resimleri ve özelliklerini anlatmıştır. Kitap 1820 yılında yazılmış ve fiyatı 12 milyon dolardır.

4The Rothschild Prayerbook

Ortaçağ zamanlarında yazıldığı düşünülen bu eser, Nazi ordusu tarafından uzun süre insanlardan saklanmıştır. Bu eser 13 milyon dolar değerindedir.

3St. Cuthbert Gospel Cizvitler

Stonyhurst Gospel veya St. John St.Cuthbert İncil’i olarak bilinen bu eser, 8.yüzyılda latince yazılmış bir cep incilidir. İnce deri olan kapağı içerisine 94 adet parşömen folyoları bağlanmıştır. Bu eserin fiyatı 15 milyon dolardır.

2Magna Carta

12.yüzyılda yazılan bir ingiliz belgesidir, kralın kendi imkanlarından kısıp, halka daha fazla hak ve özgürlük verdiğini içerir. Bu nedenle günümüzdeki anayasal düzene ulaşmadaki en önemli basamak olarak düşünülür. Bu belgenin fiyatı 24 milyon dolardır.

1Codex Leicester

Ünlü ressam, mucit ve bilim adamı olan, Leonardo da Vinci zamanının önemli isimlerinden biridir. Bu eserinde hidrolik, suyun hareketi, astronomi gibi çalışlarının yer aldığı bir eserdir. Ayrıca Galata Köprüsü ile ilgili çalışmalarıda bu kitapta görmeniz mümkün. Kitap Bill Gates tarafından 48 milyon dolara koleksiyonuna katmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here