Facebook ve Instagram’dan Para Kazanmak

321

“İnternetten Para Kazanma Yollarını” sizlerle daha önce paylaşmıştım.Bu sefer sosyal medya ile nasıl para kazanılır onu dilimin döndüğünce anlatmak istedim. Sosyal medya sayesinde para kazanmak günümüzde oldukça revaçta olan bir durum. Facebook ya da Instagram’da, size de denk gelmiştir illa ki, ürünlerini pazarlamak için açılan sayfalar ile dolu artık. Sizin bir ürününüz varsa ya da bir hizmet veriyorsanız, para kazanmak için, size iş gelmesi için bunu diğer insanlara duyurmanız gerekir. Durum böyle olunca, milyonları geçen kullanıcıları mevcut olan sosyal paylaşım sitelerinde isminizi kolaylıkla duyurabilirsiniz hem de aşırı miktarda para harcamadan.

Örneğin Facebook’ta kendinize bir sayfa açarsınız, belki bu ilk başlarda sizin hoşunuza giden bir ürünün, bir markanın sayfası olabilir. Mesela bir otomobil markasını çok beğeniyorsunuz ve araba fotoğraflarını paylaşmak istediniz ama takipçileriniz hiç beklemediğiniz kadar çoğaldı. 100 bin – 150 bin oldu ama siz bunu para kazanmak için açmamıştınız. Bu kadar çok takipçisi olan bir sayfaya sahipseniz, sayfanıza reklam alarak para kazanabilirsiniz. Aynı mantıkla Instagram sayfasında da reklamlardan para kazanma şansınız bulunur. İlk amacanızın takipçi sayısını çoğaltmak ama öyle para ile takipçi satın almanız çok doğru bir hareket değil.

Facebooktan Para Kazanmak

Satış ortaklığı mevzusuda var, bu nasıl oluyor ? siz bir ürün satıcaksınız, mesela kahve makinesi, siteye girip arama bölümüne kahve makinesi diye aratıyorsunuz ve çıkan, güzel sayfalarda kendi satacağınız ürünü takdim ediyorsunuz. Eğer satılırsa, sizde bu satıştan bir  komisyon alıyorsunuz.

Ya da bir ürününüz var ve onu pazarlamak istiyorsunuz, Facebook veya Instagram hesabı oluşturup, ürünlerinizi orada sergileyip, hiç ummadığınız kadar çok kişi sayısına ulaştırabilirisiniz.

Şöyle de bir şey var, şirket açmadan bu tarz sosyal paylaşım sitelerinde ürün satmak, yasal olarak doğru olmayabilir. Bunu iyice öğrenmek gerekir. Açıklamak gerekirse, bir sayfa açtınız ve normal mail adresinizi kullanarak, sipariş alıyorsunuz yani siz evde yaptığınız börekleri, çörekleri sosyal paylaşım siteleri yardımıyla satıyorsunuz ve normal olarak yaptığınız her işe, kazandığınız her paraya fatura ya da fiş kesmeniz gerekir. Ama sizin bir fimanız yoksa fiş ya da fatura kestiğiniz de yok. Bu biraz sıkıntılı, yasal olarak bir sakıncası olup olmadığı iyice araştırmak gerekmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here