Findeks Nedir? Nasıl Oluşturulur?

97

Daha önceki yazımız olan “Kredi Notu Nedir? ve Nasıl Belirlenir?” başlıklı konumuzda, kredi notunuzu Findeks ile öğrenebileceğinizden bahsetmiştik. Bu konumuzda da Findeks’i sizlere anlatmaya çalışacağız.

Findeks Nedir?

Günümüzde kredi almak isteyenler bankalara başvuru yaparlar ve bu olumlu ya da olumsuz sonuçlanır. Findeks kredi notu öğrenmek için en iyi yollardan biridir. Aldığınız kredi notu doğrultusunda krediniz hakkında bir ön bilgi elde etmiş olursunuz. Onlarca banka tarafından oluşturulan veri havuzu içerisinden sizin diğer bankalarla durumunuz ya da gelir dengeniz gibi hesaplamalarla bu not çıkarılır. Merkez Bankası veri havuzu bu işlemler için kullanılmaktadır.

Kredi Notu Oluşturma

Kredi notu oluşturma işlemleri için veri girişi yaptığınızda size sonuçlar verilir. Kredi alma durunuzun detaylı bir analizini görmeniz mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken kredi notunuzun yüksek olması kredi alabileceğiniz anlamına gelmediğidir. Bir krediyi alabilir olmanız sizi gaza getirmemelidir. Çünkü değerlendirme yaparken diğer borçlarınız da göz önünde bulundurmanız gereklidir. Devam eden kredileriniz üzerine tekrar borçlandığınızda daha sonra alma şansınız olan kredileri de riske atmış olursunuz. Bir anlamda gelirinize göre kredi almak en mantıklı durumdur.

Kredi notu oluşturma işleminde, kredi referans sistemine üye bankalar ve finans kurumları, kredi başvurusu yapan müşterilere dair bilgileri bir sistem üzerinden paylaşırlar. Bankalar yeni bir kredi başvurusunu değerlendirirken kredi referans sistemindeki bu bilgilere başvururlar. Her müşterinin kredi geçmişlerini detaylı olarak görülür. Son beş yıl içindeki tüm kredi başvuruları, ödemeleri vs. bilgisine ulaşılır.

Findeks, finans sektöründe müşterilerin durumunu gösteren bir bilgi kaynağıdır. Gelecekteki kredi başvuruları için bilgi amaçlı Findeks kullanılabilir. Findeksle bankalardaki kredi borç ve limitleri, ödemeler, kredi notunu takip edebilmektedir.  Findeks üzerinden kredi notu öğrenmek için kimlik bilgileri ile teyit edilerek, tüm bankalardaki kayıtlı cep telefonları üzerinden doğrulama yöntemi uygulanarak sonuç elde edilir. Tüm güvenlik standartlarına uygun bir hizmet sunan Findeks, belli bir miktar karşılığında tüm verilerini, BDDK tarafından denetlenen Kredi Kayıt Bürosu veri merkezinde güvenle saklar.

Findeks Üyelik Sistemi Nedir?

Kişisel bilgiler doğrultusunda kredi notu değerlendirme işlemlerinin yapıldığı sistemde, en üst seviyedeki güvenlik sağlayarak işlemlerin gerçekleşmesini sağlar. Kredi notu ve diğer bankalara ait tüm detaylı bilgiler bu sistem aracılığıyla öğrenilebilir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here