Gramı Dünyanın Parası Olan 11 Materyal

433

Dünyamız, bizlerin yaşaması için üzerinde her türlü materyali barındıran bir gezegen. Bazılarını elinizin tersiyle iterseniz, yerde görseniz tekme atarsanız ancak bazıları var ki, fiyatını görünce elinize kazma kürek alıp sağı solu kazmaya başlarsanız.

Böyle materyallerden 1 kilogram bulsanız, 7 sülalenize yetecek kadar zengin olabilirsiniz. O yüzden siz siz olun her bulduğunuz taşı suda sektirmek için denize atmayın. Belki suda taş sektirme rekoru kırabilirsiniz o ayrı bir konu ama fiyatını bilseniz taş sekerken koşar havada yakalarsınız o kadar söyleyeyim.

NOT: Şunu söylememde yarar var, burada yazdığımız fiyatlar materyalin o anki kuruna, bulunma miktarına ve üretilebilirliğine göre farklılık gösterebilir.

11 Altın – Gramı 50 Dolar

Altın

Bildiğimiz altın hani kuyumcularda olandan. Au simgesi ile gösterilir, parlak sarı renkte olması, doğada bulunabilmesi ve değerli olduğundan dolayı insanoğlunun hep ilgisini çekmiştir. Latince Aurum dan gelmektedir. Işıldayan, parlayan demektir.

10 Rodyum – Gramı 58 Dolar

Rodyum

Rodyum’un büyük çoğunluğu Afrika bölgesinde bulunmaktadır. Platin sınıfına dahil, aynı renkte olur ancak ısıya Platin’den daha dayanıklıdır. Halk arasında “Beyaz Altın” olarak adlandırılır. (Artık hangi halksa o bilemedim) Uçaklarda kullanıldığı bilinmektedir.

9 Platin – Gramı 60 Dolar

Platin

Platin çekici bir renkte olması, esnekliği sayesinde, sanayi makinelerinde, laboratuvarlarda diş hekimliğinde, otomobillerde kullanıldığı bilinmektedir. Periyodik cetvelde Pt simgesi ile gösterilir, atom numarası 78’dir.

8 Gergedan Boynuzu – Gramı  110 Dolar

Gergedan Boynuzu

Kanseri geçirdiği varsayılan gergedan boynuzu, toz haline getirilerek kullanılmaktadır. Nadir oluşu ve bir canlının sahip olmasından dolayı, oldukça pahalı bir materyal olmasına sebep olmuştur.

7 Plütonyum – Gramı 4.000 Dolar

Plütonyum

Atom numarası 94 olan, neptunyumdan elde edilen radyoaktif bir elementtir. Pu sembolü ile gösterilir. Oldukça radyoaktif bir element olan Plütonyum, 1940 yılında 152 santimetrelik atom hızlandırıcısı ile uranyumun döteryum ile çarpıştırılması sonucu bulunmuştur.

6 Painite – Gramı 9.000 Dolar

Painite

1950 yılında Burma civarında sadece 2 adet bulunmuştur. 2000’li yıllarda yine Burma bölgesinde binlercesi daha çıkarılmıştır ancak sadece 1 tanesi nadir olarak sınıflandırılmıştır.

5 Taaffeite Taşı – Gramı 20.000 Dolar

Taaffeite Taşı

Sri Lanka ve Tanzanya bölgeleri bu taşın bulunduğu tek yerdir ancak bulunan yerler mayınlı bir arazide olduğundan çıkarılması biraz risklidir. Kont Taaffe tarafından 1950’li yıllarda bulunmuştur. Genellikle renkleri soluk olur, mor, mavi ya da renksiz bulmak mümkündür.

4 Trityum – Gramı 30.000 Dolar

Trityum

Trityum hidrojenin radyoaktif izotopudur. 1934 yılında keşfedilen bu materyal, kendiliğinden ışık saçar, parlaklık üretir.

3 Elmas – Gramı 55.000 Dolar

Elmas

Elmas ya da pırlanta, bilinen en sert ve değerli bir taştır. Karbon elementinin bir modifikasyonu ile oluşur. En nihayetinde bildiğimiz kömürde karbon elementinden oluşmaktadır.

2 Kaliforniyum – Gramı 27 Milyon Dolar

Kaliforniyum

Kaliforniyum, atom numarası 98 ve sembolü Cf olan radyoaktif bir kimyasal elementtir. 1950 yılında Kaliforniya Üniversitesinde Helyum iyonları ile çarpıştırarak üretilmiştir. Aynştaynyum’un ardından çıplak göz ile görülebilecek kadar üretilebilmiş 2ci elementtir. İnsan yapımıdır anlayacağınız. Kaliforniya da üretildiği için bu isim verilmiştir.

1 Karşıt Madde (Antimatter) – Gramı 80 Trilyon Dolar

Karşıt Madde

Maddenin ters ikizi olarak bilinen karşıt madde (ya da antimadde) evrende çok nadir bulunan ve bilinen en pahalı maddedir. Kimilerine göre sadece varsayım olarak kalmıştır, ama bilim adamları karşıt maddenin varlığını kabul etmişlerdir. Karşıt maddeyi kabaca anlatmak gerekirse, 1928’de Paul Dirac açıklaması ile ki bu ona Nobel ödülünü kazandırmıştır,  X²=4 denkleminin iki sonucu vardır. X ya 2’dir ya da -2’dir. Biri pozitif biri negatif olmak üzere 2 sonucu vardır ancak klasik fiziğe göre bir parçacığın enerjisi daima pozitif bir sayı olmak zorundadır. Yani her parçacığın kendisiyle tıpatıp aynı fakat yükü zıt olan bir karşıt madde olacağını açıkladı Paul Dirac. Örneğin elektron için her yönüyle aynı ama pozitif yük içeren bir karşıt elektron olmalıydı. Bu düşünce yeni bir evrenin var olacağı bir düşünce başlamasına sebep olmuştur.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here