Hangi Fon Tipinden Daha Fazla Para Kazınılır ?

34

Hangi Fonu Alırsam Karlı Çıkarım?

Fonlar arasında bilgi sahibi olmak için, bulunan web sitelerinden ve dergilerden faydalanabilirsiniz. Bunun sonucunda da bulunan a tipi, b tipi vb. fonlar hakkında bilgi sahibi olabilir ve fon alırken içiniz daha rahat bir şekilde tercih yapabilirsiniz. Fon tercih edilirken öncelikle, fonda bulunan risk ve kazandırıp kazandırılmadığına bakılır. Daha sonra kazandıran bir fon ise bunun devamlılık sürecine bakılmaktadır. Hangi fon karlıdır diye merak ediyorsanız, tercihinizi bu bilgiler üzerinden değerlendirebilir ve seçiminizi ona göre yapabilirsiniz. Bulunan fonlar hakkında;

  • A Tipi Fonlar

Yıllara göre fon tiplerini incelediğimiz de, a tipi fon 2004 teki performans durumu neredeyse bünyesinde hiç barındırmamaktadır. Bunun yerine farklı 50 bono ve %50 borsa olan bir fon tercih edilmiş olunsa, gelirini %31 ve riski de %5 olarak hesaplanabilirdi. Riske göre gelir katınız ise de 31/5 ile 6.2 şeklinde hesaplanacaktı. A tipi hisse fonu her ne kadar iyi olarak görünse de, diğer yüzdelere oranla biraz daha düşük şeklinde bulunmaktadır.

  • B Tipi Fonlar

B tipi fonu incelediğimiz de ise, en çok kazandıran fon olarak görünmektedir. Buda değerlere vurulduğunda %27 şeklinde bir kazanç getirisi elde edilmiştir. En çok kazandıran diğer b tipi tahvil bonu fonu da %24 şeklinde bir kazanç getirisi sunmaktadır. Bu yüzdelerde ortalamanın üst düzeylerinde olduğu için tercih edilmesi için iyi bir tercih fon tipidir. Hangi fon tercih edilir sorunuza bu kısa bilgilerden çözüm üretebilirsiniz.

Fon Tipleri Nelerdir? Hangi Fon Daha Karlıdır?

Fon Yatırımı Doğru Mudur?

Kısaca bilgi sahibi olmak istiyorsanız, kısa vadeli yatırımlarınız için likit fonlara yönelmelisiniz. Fakat eğer fon yöneticilerinin esas ilgilendiği iş olan uzun vadeli bono ve hisse senedi yatırımları için de fon yatırımları yerine kendiniz bono ve hisse senedi yatırımı yapmalısınız. Uzun vade de fon yönetimi kolay bir iş olmadığı gibi bilgi gerektiren ve tecrübe isteyen bir iştir. Ayrıca detaylı bir analiz yapmanız ve devamlı kazanç sağlamak için sıkı takip etmeniz gerekmektedir. Şimdi iyi bir fon yatırımları bulunmasa da, kısa vadeli yatırımlar yapabilir ayrıca, uzun vadeli yatırımlar için de belli bir miktarla kendinizi deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here