Hibe Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?

61

Devletin genç girişimcilere verdiği kredilere hibe kredi denmektedir. Yeni kurulacak olan işletmeler için devlet teşvik vermekte ve genç girişimcilerin önünü açmaktadır. Hem ülke ekonomisinin gelişmesinde hem de yeni iş kolları açılarak işsizlik sorunlarının giderilmesinde oldukça önemli bir durum olan hibe kredi adından da anlaşılacağı gibi geri ödemesi olmayan ve kişilere hibe edilen krediler formatına girmektedir.
Hibe kredileri alabilmek için belli başlı aşamalar gerekmektedir. Kişiler de en çok bu noktada araştırma yapmakta ve hibe kredi nasıl alınır sorusu üzerine araştırma yapmaktadır. Konuyu detaylı olarak anlatmadan önce şunu belirtmek gerekir ki her genç girişimci için hibe kredi imkanı sağlanmamaktadır. Öncelikle kurulacak olan işin niteliği ve bu işin son derece yüksek potansiyel göstermesi gerekmektedir. Devlet ancak ve ancak gelecek vaat eden işler için hibe krediler vermektedir.

Hibe Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır?

Hibe Kredisi Almak İçin Gerekli Olan Evraklar

Örneğin hayvancılık ülke ekonomisi için oldukça gerekli olan bir iş koludur. Devlet de hayvancılık ile uğraşan ve bunun için gerekli olan tüm tesisleri kuran kişilere hibe krediler vererek işlerin daha genişlemesini ve büyümesini sağlamaktadır. Hibe krediler dışında da genç girişimciler için faizsiz krediler verilmektedir. Geri ödemesi uzun vadede olan ve faiz olmadan sadece alınan parayı ödenmesi gereken faizsiz krediler de oldukça avantaj sağlamakta ve genç girişimciler için yarar oluşturmaktadır.
Hibe kredisi nasıl alınır sorusuna geri dönersek hibe kredi almak için öncelikle KOSGEB veya İş – KUR gibi merkezlere kaydolmak ve buralarda verilen girişimcilik kurslarına devam etmek gerekmektedir. Girişimcilik konusunda gerekli eğitimleri alan ve bu kurslardan başarılı şekilde mezun olarak sertifika alan kişiler hibe kredisi başvurularında bulunabilmektedir. Kurs süreleri boyunca girişimcilik alanında dersler verildiği gibi aynı zamanda hibe kredi almak için sunulacak olan iş fikrinin de geliştirilmesi sağlanmaktadır. Hazırlanan dosyalar, görsel ve işitsel veriler ile yapılacak işin tüm detayları belgelenmekte ve nasıl bir kar zarar dengesi oluşturacağı ayrıntılı şekillerde anlatılmaktadır. Bu dosyalar hazırlandıktan sonra hibe kredisi başvuruları gerçekleştirilebilmektedir. Fakat bu dosyaların dışında hibe kredisi almak için bazı evrakların da olması gerekmektedir. Hibe kredisi için gerekli olan evraklar ise şunlar olmaktadır.

  • Girişimcilik sertifikası
  • KOBİ Beyannamesi Dokumanı
  • KOBİ Bilgisi Dokumanı
  • İmza Beyannamesi ve İmza Sirküleri
  • Ticari veya Esnaf Sicil Gazetesi
  • Faaliyet Belgesi
  • İş Yeri Projesi

Gerekli olan belgelerin eksiksiz şekilde toplanmasından sonra ilgili bölümlerin genel müdürlüklerine başvurulmakta ve istenen ekstra evraklar da toplandıktan sonra genç girişimciler için hibe krediler çıkartılmaktadır. Bu sayede kişiler işlerini daha rahat şekilde kurmakta ve ülke ekonomisi için de oldukça avantaj oluşturmaktadır.

Eğer yeni bir iş sektörüne girmek niyetindeyseniz bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoru. “Mikro Kredi Nedir ve Nasıl Alınır? Mikro Kredi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here