İspanya gezilecek yerler - İbiza Rehberi

İspanya Gezilecek Yerler | İbiza Rehberi

İspanya gezilecek yerler yazımızda bu kez sizlere İbiza’yı anlatacağız. İbiza gerek doğa güzellikleri, plajları gerekse gece yaşamı ile her yıl binlerce turist ağırlamaktadır.

2020 yılında yaşanan pandemi sebebiyle bu yılı saymazsak her sene pek çok ünlü ismi ağırlayan ve bu şekilde de dünya magazinlerinde en başlarda yer alan bölgelerden biri olan İbiza, Balear adalarının en ünlü ve en güzel üyesi olarak öne çıkmaktadır. Adanın yönetimi İspanya’ya bağlıdır ve bu nedenle bir İspanyol adası olarak bilinmektedir. Bölgenin ismi son derece yakın bir tarihte netlik kazanmıştır. 1986 yılında Katalanca “Eivissa” ismini alan şehrin bu ismin telaffuzu ile söylenişi ibiza olarak akıllarda kalmıştır.

İspanya Gezilecek Yerler “İbiza”

İspanya gezilecek yerler nerelerdir diye düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen yer İbiza oldu. Adanın, doğal güzelliklerinin yanında en dikkat çeken noktası çılgın gece hayatıdır. Bu gece hayatı sayesinde son 20 senedir pek çok ünlüyü de adaya çeken ada bu şekilde sürekli olarak daha popüler hale gelmektedir.

İbiza adası son derece önemli bir bölge olduğunu 1999 yılında Unesco Dünya Mirasları Listesi’ne girmesi ile göstermiştir. Şehrin MÖ 654 yılında Fenikeliler tarafından kurulduğuna inanılmaktadır. Bu kadar eski bir tarihi ile doğal güzellikler ve modernlik birleşince ortaya son derece cazip bir turizm merkezi çıkmaktadır.

İbiza Kültürü ve Tarihi

Avrupa’nın gözde turizm merkezlerinden olan İbiza’ya tahmin edilebileceği gibi en çok turist Avrupa ülkelerinden gelmektedir. Yerli nüfusu yaklaşık 50 bin olan adanın yaz aylarındaki nüfusu 2 milyonu geçmektedir. Adada başta Katalanca ve İspanyolca olmak üzere Almanca, İngilizce ve Fransızca gibi dillerin de sıklıkla konuşulduğu görülmektedir.

Başta tuz, seramik ve salyangoz olmak üzere pek çok ürünün ticaretini yapan ada bir dönem Kartaca himayesine de girmiştir. Tarihi son derece hareketli ve zengin olan İbiza bu nedenle hem tarihi öneme sahiptir hem de son 20 yılda yapılan yatırımlar sayesinde pek çok anlamda turizm konusunda bir cazibe merkezi olmuştur.

İspanya gezilecek yerler denince akla gelen yer olan İbiza’da ünlü DJ katılımlarının olduğu sahil ve plaj partileridir. Bunun yanında yine sıcak havaların ve güzel denizin tadını çıkarmak için tüm gün yüzmek de mümkündür. Bu gibi aktiviteler adayı ziyaret eden tüm turistlerin yapması gereken aktivitelerdendir ancak bunların dışında da gezilmesi gereken yerler ve deneyimlenmesi gereken aktiviteler mevcuttur. İbiza’ya gelmişken civar bölgeleri ve adaları da gezmek son derece mantıklıdır.

Bunun yanında son derece ünlü olmuş gece hayatının nasıl bu kadar tanındığını öğrenmek için ziyaret edilmesi gereken mekânlar da mevcuttur. Bunların toplamından oluşan bir liste oluşturursak:

  • Şehir Merkezi
  • Civar bölgelerin ve adaların gezilmesi
  • Vara de Rey
  • Es Vedra
  • Gece Kulüpleri

Şehir Merkezi

İbiza şehir merkezi her yıl bölgeyi ziyaret eden pek çok turist sayesinde başta yaz ayları olsa da yılın her ayında son derece canlıdır. Bölgede gelişmiş bir moda ve alışveriş kültürü vardır. Bu alışverişler için bölgeye has butiklerden faydalanmak ya da büyük alışveriş merkezlerini ziyaret etmek mümkündür. Bunun yanında 1970’lerde bölgede hakim olan hippi modasının esintileri hala görülmektedir.

Belirli yerel butiklerde bu kültüre uygun ürünler ve kıyafetler bulmak da mümkün olmaktadır. Şehir merkezindeki ünlü pazarlardan olan Mecado Viejo’da bu gibi pek çok ürüne ulaşmak mümkündür. Bunun yanında İbiza seyahati sırasında İspanya’nın diğer pek çok bölgesi gibi siestanın son derece önemli olduğu ve mağazaların öğle saatlerinde kapalı olduğu unutulmamalıdır.

Santa Eulalia ve Formentara

Santa Eulalia İbiza adasında bulunan ve adanın şehir merkezinden ziyade diğer bölümlerinin de son derece güzel ve gezmeye değer olduğunu kanıtlayan popüler bir bölgedir. Denize girmeyi seven pek çok turist bu bölgede bulunan birbirinden güzel plajlarda denize girebilirler.

Santa Eulalia

Bölgenin İbiza adasında popüler olması ile birlikte bu bölgelerde de pek çok otel açılmıştır. Oteller sadece konaklama amacıyla tercih edilebileceği gibi her şey dahil son derece güzel oteller bulmak da mümkündür. Santa Eulalia bölgesine ulaşım için hem otobüsler hem de feribotlar tercih edilebilir.

Formentera

Formentera adası İbiza’ya en yakın adalardan biridir. Balear adalarının en küçük üyesi olan Formentera İbiza’nın 6 km güneyinde yer alır. Ada pek çok doğal plajı ile tam bir doğa harikasıdır. Bölgeye ulaşım zor olarak nitelendirilebilir çünkü İbiza’ya ulaşımın zor olması ve bu adaya İbiza üzerinden ulaşım sağlanması durumu son derece zorlaştırır. Bu sayede son derece sakin olan adanın güzelliklerini keşfetmek için zamanı olanlar İbiza’dan tekne ile bölgeye ulaşabilirler.

Vara de Rey

Vara de Rey İbiza’nın son derede küçük belediyelerinden biridir. Adanın şehir merkezi kadar merkezden uzak bölgeleri de turistlere pek çok şey sunmaktadır. Bu noktalardan biri olan Vara de Rey’in nüfusu 1000 kişi civarındadır. Bu yönüyle bir köy kadar nüfusu olan bölge özellikle yaz aylarında gelen turistler sebebiyle son derece kalabalık olmaktadır.

Vara de Rey

Bölgede yerel lezzetler son derece meşhurdur. Özellikle pek çok ada bölgesinde olduğu gibi İbiza’da da deniz mahsulleri mutfağın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Günlük taze olarak tutulan ve taze olarak servis edilen bu balıklar yerel lezzetlerin başında gelmektedir. Bölgede deniz mahsulleri dışında da pek çok yerel lezzet bulunmaktadır. Özellikle pastanelerde son derece güzel tatlılar bulmak mümkündür.

Adada üretilen kaliteli ve tamamen doğal ürünlerin satıldığı pek çok pazar ve market bulunmaktadır. Bu pazarlarda pek çok gıda ürünü bulmak ve satın almak mümkündür. Bunun yanında yöresel tarza ve modern tarza uygun kıyafetlerin satıldığı pazarlar ve butikler bulmak da mümkündür.  

Es Vedra

İspanya gezilecek yerler İbiza rehberindeki en ilginç yer burasıdır. Es Vedra adası gizemli cazibesi ile bilinen bir adadır. İbiza’ya son derece yakın olan bu ada kayalıklardan oluşmaktadır. Ada’nın uzun yıllar önce yaşanan depremler ile yok olan Atlantis kıtasının bir parçası olduğuna inanılmaktadır. Adada farklı ve tanımlanamayan cisimler görüldüğü iddia edilmektedir.

Es Vedra

Özellikle son yıllarda bir uçağın ada üzerinde gördüğü ve ne olduğunu tanımlayamadığı bir cisim sebebiyle rotasını değiştirmek zorunda kalması sebebiyle ada üzerinde ufo görüldüğü söylentileri de yayılmıştır. Antik dönemde Fenikelilerin Ay Tanrısı Tanit’in evi olduğuna inanılmaktadır.

Ada İbiza’dan kolayca görülmektedir ve yine adadan erişim son derece kolay olmaktadır. Ada üzerinde çok fazla gezilecek nokta bulunmamaktadır. Oldukça küçük olan ada yaklaşık 400 metre yüksekliğinde kayalardan oluşmaktadır. Bu nedenle adada bulunan kayalara tırmanılması ve detaylı bir gezi yapılması mümkün değildir ancak adaya ulaşım mümkündür. Turistlerin bir kısmı adayı ziyaret ederken bir kısmı da İbiza’dan izlemeyi tercih etmektedir.

Gece Kulüpleri

DJ partileri ve gece kulüpleri ile ünlü olan İbiza’da tabi ki de akşam olunca eğlence severlerin rotaları gece kulüplerine yönelmektedir. Tüm dünyanın özenerek izlediği ve takip ettiği partilerini pek çok DJ iple çekmektedir. Burada en iyi performanslarını sergileyen DJ’ler hem yeni parçalarını ve performanslarını sergilemekte hem de dünya basınında yer bulmaktadırlar.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta her mekâna güvenmemek ve bilinmeyen sokaklara girmemektedir. Özellikle gece vakitlerinde kapkaç ya da yan kesicilik olaylarının yaşandığı gözlenmektedir. Bu nedenle yerel halk tarafından bilinen ve turistlerin sıkça ziyaret ettikleri gece kulüplerine gitmek son derece mantıklıdır. Aksi taktirde tatil sırasında kötü bir deneyim yaşanabilir.

Bu yazımızda İspanya gezilecek yerler arasından İbiza’yı sizler için seçtik ve anlatmaya çalıştık. Umarız eğer giderseniz bu yazımızdaki bilgiler işinize yarar.

İspanya gezilecek yerler listemizi incelemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi