İstanbul Boğazındaki En Pahalı 8 Yalı

1204

İstanbul’un gecesiyle gündüzüyle her dakikasında yaşayan bir şehir.Dünyanın en güzel şehirleri yer arasında olan İstanbul’umuz güzelleşmeye ve gelişmeye devam ediyor.

 

Havasıyla, boğazıyla, ormanıyla, kültürüyle, gece yaşantısıyla, insanlarıyla çok özel olan bu şehir gerçekten içerisinde yaşanmayı hak ediyor. Belki biraz kalabalık bir kent olmasının yanında, yaşam şartları biraz pahalı, trafiğini sinirlenmenize yol açsa da ama emin olun ki çok güzel bir şehir. Boğazımızın incileri olarak sayılan villa ihtişamları gibi fiyatları da el yakan cinsten. Bir kısmı satılığa çıkarılmış bu incilerin size en pahalı 8 tanesini listeliyoruz.

8 Zarif Mustafa Paşa Yalısı – 84 Milyon Dolar

İstanbul'un En Pahalı Yalıları - Zarif Mustafa Paşa Yalısı

İstanbul Beykoz ilçesinde yer alan bu yalı, 1848 yılında Mustafa Paşa tarafından alınan bu yalı günümüze kadar aynı ailede kalmıştır.1990 senesinde yük gemisi yalıya çarpmış ancak daha sonradan restore edilmiştir. Fiyatı yaklaşık olarak 84 milyon dolardır.

7 Kont Ostrorog Yalısı – 105 Milyon Dolar

İstanbul'un En Pahalı Yalıları - Kont Ostrorog Yalısı

Polonya doğumlu ve Osmanlı devletinin hukuk danışmanı olan Leon Ostrorog bu yalıyı 1904 yılında satın almıştır. Leon Ostrorog’un kişisel eşyaları günümüzde burada sergilenmektedir. Rahmi Koç tarafından satın alınmıştır. Fiyatı 105 Milyon Dolardır.

6 Tahsin Bey Yalısı – 115 Milyon Dolar

İstanbul'un En Pahalı Yalıları -Tahsin Bey Yalısı

Yeniköy’de bulunan ve yerinde daha önceleri Sağır Ahmet Bey yalısı bulunan yapıdır. Abdülhamit döneminde yapılmış ve ismini ilk baraj yapan Tahsin Üzel’ den almıştır. Şimdiki sahipleri 18.4 Milyon Dolara satın alan Sabancı ailesidir. Şimdiki fiyatı 115 milyon dolardır.

5 Kıbrıslı Yalısı – 120 Milyon Dolar

İstanbul'un En Pahalı Yalıları - Kıbrıslı Yalısı

Kıbrıslı Yalısı ya da diğer adıyla Kıbrıslı Mehmet Paşa Yalısı Üsküdar semtinde bulunur ve sahil cephesi açısından en uzun olan yapıdır. Sahil cephesi 64 metredir. Fiyatı 120 milyon dolardır.

4 Müşiri Zeki Paşa Yalısı – 125 Milyon Dolar

İstanbul'un En Pahalı Yalıları -Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı

II. Abdülhamit’in komutanı Tophane Müşiri Zeki Paşa tarafından İtalyalı bir mimara yaptırmıştır. Osmanlı padişahı VI. Mehmed’in damadı olan Ömer Faruk Efendi satın almış ve şu anda hala Baştımar ailesine aittir. Dışı bakımsız gözükür olsa da içi oldukça güzeldir. Fiyatı 125 milyon dolardır.

3 Ahmet Fethi Paşa Yalısı – 150 Milyon Dolar

İstanbul'un En Pahalı Yalıları - Ahmet Fethi Paşa Yalısı

Kuzguncuk’da yer alan bu yalı 1943-46 yılları arasında restore edilmiş. Şevket Mocan’a miras kalan yapı şu anda Cengiz Yalçın’a  aittir. Fiyatı 150 milyon dolar olarak belirlenmiştir.

2 Muhsinzade Yalısı – 155 Milyon Dolar

İstanbul'un En Pahalı Yalıları - Muhsinzade Yalısı

Bu yalı Kuruçeşme de bulunan 9 Boğaziçi yalısından biridir. 18.yüzyıl başlarında Muhsinzade Mehmed Bey tarafından yapılmış ve 1920’li yıllara kadar ailecek burada yaşamışlardır. Daha sonra terk edilen bu yapı kum ve kömür deposu olarak kullanmış olup, günümüzde restore edilerek otel yapılmıştır. Fiyatı 155 milyon dolardır.

1 Hasip Paşa Yalısı – 160 Milyon Dolar

İstanbul'un En Pahalı Yalıları - Hasip Paşa Yalısı

Bu yalı 19.yüzyılın da Neo-Klasik tarzda dizayn edilmiştir. 150 yılı aşkın sanat ve Türk biliminde ismini yazdırmış bir ailenin izlerini görmek hala mümkündür. Fiyatı 160 milyon dolardır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here