İtalya’da Görülmesi Gereken 10 Yer

691

İtalya, iklimi ile doğası ile denizi ile en çok turist çeken ülkelerden biri. Doğal güzelliklerinin yanı sıra, caddelerdeki tarihin kokusunu resmen hissedebiliyorsunuz. İtalya’ya gidenlerin bir çoğu Roma, Venedik ya da Milano’ya giderler biz sizlere kalabalığın içinden sıyrılıp, kendinizi dinleyebileceğiniz, sessiz sakin 10 köyü listeleyeceğim. Eğer bir gün İtalya’ya gidecekseniz, büyük şehirlerinin dışında bu kasabaları gezmenizi tavsiye ederiz.

10 Menaggio

Menaggio

Coma gölünün batısında bulunan Lombardy şehrinin içersinde yer alan sessiz, sakin ve muhteşem doğal güzellikleri bulunan bir yer. 1907 yılında kurulan Menaggio ve Cadenabbia Golf Klübü için zaman zaman kalabalık olsada genelde sakin bir yerdir.

9 Montone

Montone

Zengin tarihi dokusu, buğday tarlaları, asma bahçeleri ile ortaçağ zamanlarında kalma evleri bulunan bu yere gittiğinizde göreceğiniz iki renk var; biri sarı ve diğeri yeşil. Her yıl düzenlenen İtalya’nın en güzel köyleri yarışmasında mutlaka ilk 10’a girmektedir.

8 Positano

Positano

Napoli’den 100 kilometre uzakta bulunan ve sadece otobüs ile gidebileceğiniz bir sahil kasabası. Yolları çok dar ve tek şerit olmasından dolayı araba ile gitmek biraz riskli olabilir. Amalfi sahili üzerine kurulan bu kasaba, muhteşem manzarasının yanı sıra sahilden kiralayabileceğiniz tekne ile kasabayı keşfedebilirsiniz.

7 Alberobello

Alberobello

Tren ile ulaşabileceğiniz, Bari yakınlarındaki bu köy, UNESCO tarafından dünya mirası olarak listesindedir. Harç kullanılmadan yapılan, koni şeklindeki çatılara sahip olan bu sahil kasabasına gittiğinizde, bu evlerde kalabilirsinizde.

6 Castelmezzano

Castelmezzano

Kasaba bir tepenin zirve noktasına kurulan, yürüyüş parkurunda zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız bir yer. Kasabada eski zamanlardan günümüze kadar değişmeden işletilen meyhaneler, şarap mahzenleri bulunmaktadır. Yıl boyunca ara ara düzenlenen festivallere gitmek istiyorsanız, öncelikle kasabaya ulaşmakk için dağın içine oyulmuş yollardan geçmeniz gerekmektedir.

5 Asolo

Asolo

Venedik şehrinden 100 kilometre uzakta olan bu kasaba, City of a Hundred Horizons ya da the Pearl of the Treviso olarakta bilinmektedir. Ortaçağlardan kalma süslü balkonların bulunduğu evler barındırır. 1747 yılında inşa edilen Palazzo delle Ragione Katedralinin (şimdi müze olarak kullanılmaktadır) yanı sıra Caterina Cornaro Kalesi, Rocca Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

4 Matera

Matera

Citta dei Sassi ya da taşraların kenti olarak anılan Matera, kayaların içine oyulmuş evlerden oluşmaktadır. Dünyanın en eski yerleşim alanlarından biridir. Kayaların içlerine oyulmuş manastır ve kiliseler bulunur. Ayrıca bu kasabada Matera Katedrali ve San Pietro Caveoso kilisesi gibi çok eski yapılara ev sahipliği yapar.

3 Portofino

Portofino

Genoa şehrinin bir liman köyü olan Portofino, bazı plajlara yakın olmasından dolayı son zamanlarda sık gidelen bir tatil yörelerinden biri haline gelmiştir. Ancak kasaba ortaçağların izlerini hale kaybetmemiştir. Gitmeyi düşünürseniz, Abyss su altı heykelini kesinlikle görmelisiniz.

2 Manarola

Manarola

Evlerin tamamen sarp kayalıklar üzerlerine inşa edilmiş olduğu bu kasabada, diğer taraflar tamamen uçurumdur. Renk renk evlerin bulunduğu, denizin ayağınız altında olması ve tabi ki eşsiz manzarası, kasabaya gitmeniz için gereken nedenlerden sadece birkaçı. Baksanıza tablo gibi kasaba.

1 San Gimignano

San Gimignano

“The Jewel of Tuscany” ya da the “Town of Fine Towers” olarakta bilinen bu kasaba, 13 kulesi bulunan, ortaçağın çekiciliğinin bozulmadığı, uzum bahçelerinin, ayçiçek tarlalarının ve selvi ağaçlarının arasında kalan yeşilin ve sarının hüküm sürdüğü bir kasaba. Bu kasabada UNESCO Dünya miras listesinde yer almaktadır. Otomobillin çok az olduğu, gitmeniz gerektiğinde yürümeniz gereken bir yer.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here