Kredi Kartı Asgari Ödeme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

55

Kredi kartında yer alan asgari ödeme tutarı, kredi kartınız ile dönem içerisinde yapmış olduğunuz harcamalar için yapacağınız ödemenin en asgari oranını göstermektedir. Genellikle kredi kartı ekstrelerinde görünen ve harcamaların hemen alt kısmında yer alan asgari ödeme tutarı, toplam tutarın belirli kriterlere göre belirlenmiş yüzdelik dilimini oluşturmaktadır. Ayrıca asgari ödeme tutarı kredi kartınıza olan borcunuzun son ödeme tarihinde mutlaka ödenmesi gereken kısmı şeklinde de açıklanabilmektedir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı sahipleri bankalara asgari ödeme tutarını yatırmak zorundadırlar. Eğer geciken ödemeler varsa ve asgari ödeme tutarları halen ödenmemişse bankalar bu durumda kişilere karşı gerekli işlemleri başlatabilme hakkına sahip olurlar. Asgari ödeme tutarının gecikmesi halinde banka yetkilileri kişileri arayarak asgari ödeme miktarını hangi gün yatırabilecekleri konusunda bir tarih isteyeceklerdir. Bu tarihte de yatırılmayan asgari ödeme tutarları için bankalar kişilerin kredi sicillerini olumsuz etkileyecek kredi puanı verme yolunu seçeceklerdir. Halen ödenmeyen asgari ödeme tutarları nedeniyle bankalar kişilere tebligat gönderebilirler ve ödemesi yapılmayan asgari ödeme tutarları nedeniyle ticari işlemler başlatabilirler.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi kartı asgari tutarı ödenmedikçe bankalar kişilere yüksek faiz oranları uygulayarak ödemeleri gereken miktara faiz eklemesi yapabilirler. Kredi kartı ödemelerinde yaşanacak asgari tutar ödemesinin gecikmesi halinde uygulanacak faizler ise bankanın müşterilerine uyguladığı faizler arasındaki en yükseği olmaktadır. Kredi kartı asgari tutarının ödenmesi ve kalan borçların durması halinde de bankalar ödenmeyen kısımlara faiz uygulaması yapacaktır. Bu durumda kişilerin ödemesi gereken miktarlar asıl borçlarının iki üç katına kadar çıkabilmektedir.

Asgari Ödeme Tutarı Toplam Borcun Ne Kadarıdır?

Kredi kartı kullanıcılarının asgari ödeme tutarı genellikle kredi kartının limitine göre belirlenebilmektedir. Yani kredi kartı kullanıcılarının ödeyeceği asgari ödeme miktarı, kredi kartının limitinin artması ile artmaktadır. Buna göre;

  • Kredi kartı limitiniz 15.000 TL’den az ise dönem içerisinde yapmış olduğunuz harcamaların %25’lik kısmı asgari ödeme tutarınız olacaktır.
  • Eğer kredi kartı limitiniz 15.000-20.000 TL arası ise bu durumda dönem borcunuzun %30 kadarını asgari ödeme tutarı olarak yatırmanız gerekecektir.
  • Kredi kartı limitiniz 20.000 TL ve üzerinde ise dönem borcunuzun %40’ını asgari ödeme tutarı olarak ödemeniz gerekecektir.

Asgari Ödeme Farklılıkları Neden Olur?

Kredi kartı asgari ödeme tutarları bankadan bankaya değişebiliyor. Bunun nedeni ise bazı bankalar taksitlendirilen ödemeleri taksit miktarına göre ayırmayıp bütün borcu tek seferde gösterebilmektedirler. Yani 5 taksit haline gelen 500 TL’lik bir ödeme için bankalar asgari ödeme miktarını 100 TL olarak belirlemek yerine 500 TL şeklinde kaydedebilirler. Bu durumda asgari ödeme tutarı toplam borç ile birbirine çok yakın şekilde çıkabilir. Bazı bankalar taksitlendirilen ödemeleri dikkate aldıklarından dolayı her ayın taksitini ayrı ayrı yansıtırlar. Bu durumda da toplam ödenecek tutar ile asgari ödeme tutarı arasında fazlasıyla fark olacaktır.

Sadece Asgari Ödeme Tutarı Ödenirse Ne Olur?

Kredi kartı kullanıcılarının büyük bir kısmı toplam borç içerisinden ayrı tutulan asgari ödeme tutarını yatırırlar. Bu durumda kişiler sadece ödedikleri kısmın faizinden kurtulmuş olurlar. O ay ödenmesi gereken toplam borç 500 TL ise ve bunun 250 TL’si asgari ödeme tutarı olarak görülüyorsa ve kişi sadece asgari ödeme tutarını ödemişse geriye kalan 250 TL’lik ödenmemiş kısım faizlenecektir. Sadece asgari ödeme tutarını ödemekle kredi kartı borcunun kapatılması mümkün değildir. Çünkü ödenmeyen kısımlara en yüksek faiz oranları uygulandığı için kişiler bir süre sonra faiz ödemeye başlayacak ve bu faizi de asgari şekilde ödeyecekleri için kalan ödemeleri yeniden faize girecektir. Bu nedenle kişilerin asgari ödeme tutarı yerine dönem borçlarını kapatmaları daha karlıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here