Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

252

Daha önceki “Ek Gelir Sağlayabileceğiniz İş Fırsatları” ve “İnternetten Para Kazanmanın Yolları” başlıklı yazılarımızda, sizlere makale yazarak para kazanabileceğinizden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise makale nasıl yazılır? ve yazıdığınız makaleleri nasıl satarsınız? konsunu anlatmaya çalışacağım.

Eğer her hangi bir konuda az da olsa bilgi birikiminizin olduğuna inanıyorsanız (bu moda olur, teknoloji olur, otomobil olur aklınıza ne gelirse) ve kaleminize güveniyorsanız, sizde evde bilgisayar başında oturarak para kazanabilirsiniz. İlk olarak, istediğiniz konuda bir yazı denemesi yaparak başlayabilirsiniz. Bunu arkadaşlarınıza, ailenize okutursunuz ve tepkilerine bakarsınız. Olumlu tepkiler alırsanız hem kendinize olan güveniniz artar hem de hevesiniz.

Daha sonraki işiniz, zaman buldukça makale yazmaya çalışmak. Makale sayınız ne kadar yüksek olursa sizin için o kadar iyi olur. Sonraki işiniz yazdığınız bu makaleleri satacak bir ortam bulmanız. İlk aklıma gelen yer olan r10 forumunda makalenizi satabilirsiniz. Ancak r10’a üye olmak biraz meşakkatli, orada üye olan birisinin size davetiye göndermesi gerek ama merak etmeyin daha bir sürü ortam var satış yapabileceğiniz. İnternette ufak bir araştırma yaptığınız takdirde fiyatlar hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Genellikle 300 kelime civarındaki yazılara 3-5 TL arası bir ücret istenildiğini görürsünüz. Genellikle 100 kelimesi 1 TL olarak fiyatlandırılır. Ancak bu fiyatlar Türkçe içerikli makaleler için telaffuz edilen ücretlerdir. İngilizce, Almanca gibi yabancı diliniz iyi ise, bu dillerdeki makaleleri daha yüksek fiyatlara satabilirsiniz. Ücret size az gelebilir ama ne kadar çok makale yazıp satarsanız, o kadar çok para kazanabilirsiniz.Tecrübe kazandıktan sonra, size verilen anahtar kelimeleri içeren makaleleri yazmak için teklif alabilirsiniz. Yani işinizi az da olsa büyütebilirsiniz.

Blog tarzı siteler için makale satın almak isteyen insan çok. İnternet’te dünya kadar blog sitesi var ve bu sitelerin sahipleri sürekli olarak yazı girmek durumundalar. Ama bir süre sonra onlarda yazacak bir şeyler bulmakta zorlanıyorlar ve ne yapıyorlar dersiniz? makale satın alıyorlar. Hem onların işine yarıyor hem de siz para kazanıyorsunuz.

Sırf bu işten para kazanan insanlar ülkemizde bulunmaktadır. Evde çok zaman geçiren biriyseniz ve çalışmıyorsanız, makale yazma işi sizin için ideal bir meslek olabilir. Birkaç arkadaşınızla, eşinizle, dostunuzla beraber yazılarınızı hem daha kısa sürede hazılar hem de daha kısa sürede satabilirsiniz.

İşin özü, sizin hevesiniz ve yazının kalitesi ile doğru orantılıdır. Heves ile yazarsanız, yazılarınız hem güzel olur hem de daha kolay satış yaparsınız.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here