New York’un Yeni Gözdesi “Khaleesi Binası”

109

New York, 7 gün 24 saat yaşamın sürdüğü, dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri. New York’lu ünlü mimar Mark Foster Gage tarafından tasarlanan bu bina, daha önce gördüklerinizin hiç birine benzemiyor. Geçmişi ve geleceği harmanlayıp, New York’un ortasında 102 katlı bir gökdelen inşa etmeyi planlıyor.

Khaleesi Gökdeleni 2

En üst katından tüm New York şehrini ayaklar altına seren bir yapı. Mimar, şehri monotonluğun dışına çıkarmaya çalışmaktaymış. Binanın üzerinde dekor amaçlı ve balkon olarak kullanılması planlanan kanat figürleri, bronz ve renkli betonlardan tasarlanıcak ve binaya bir hareketlilik getirecektir. Sırf camla kaplı binalar görmekten sıkılan mimar, tasarladığı gökdelene oldukça güzel bir bakış açısıyla, diğer binalardan hemen ayırt edilebilecek bir bina tasarlamış.

Khaleesi Gökdeleni 1 Khaleesi Gökdeleni 4

Daha önce söylediğim gibi, 102 katlı olan gökdelenin, 64. katında bir alış veriş merkezi yapılması planlanıyormuş. Resmen gökyüzünde alış veriş yapma fırsatı sunması, bayanların ilgi noktası olacağa benziyor. Gökdelenin ismi “Khaleesi” olarak açıklanmış ancak mimar, bu konuda her hangi bir açıklama yapmamıştır. Ama herkesin ilk aklına gelen dünyaca ünlü dizi olan Game of Thrones karekteri Daenerys Targaryen yani Khaleesi’den geldiğini anlamak zor olmasa gerek. Mimar Mark Foster Gage büyük ihtimalle dizinin en iyi takipçilerinden biri, öyle olmasa New York’un en büyük binasına Khaleesi ismini vermezdi her halde.

Khaleesi Gökdeleni 3

Şu anda sadece maketi olan bu gökdelenin yapımını dört gözle bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here