Sri Lanka Nerede ? Sri Lanka Gezilecek Yerler

Sri Lanka Nerede? | Sri Lanka Gezilecek Yerler

Sri Lanka Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Bı kısa cümle ile Sri Lanka nerede sorusunu yanıtlamış olduk. Her yıl birçok turisti topraklarına çeken bu ülkeye şaşırmamak gerekir çünkü ülke gezilecek pek çok farklı mekân sunmaktadır. Tarihi tapınakları, birbirinden güzel plajları ve yağmur ormanları ile farklı duyguları ve zevkleri bir ada sunan Sri Lanka’da hem tarihi bir gezi yapmak hem de sıcak havaların tadını çıkarmak mümkündür. Uzun yıllar İngiliz sömürgesinde kalan ülke 1972 yılında bu sömürgeden kurtulmuş ve bağımsız hale gelmiştir. 

Birçok ülkede safari yapmak son derece popülerdir. Senelerde Sri Lanka’da ziyaretçilerine filler ile yapılan turistik ve son derece ilginç bir seyahat fırsatı sunmaktaydı. Sri Lanka ve yakın coğrafyasındaki pek çok ülkede filler ile turistik geziler yapmak son derece popülerdir ancak bu durum son yıllarda Sri Lanka adına değişmiştir. Fillerin turistik amaçlı kullanımı sırasında çok acı çekmesi sebebiyle “Fil Özgürlüğü” adında bir proje başlatılmıştır. Bu proje kapsamında fillerin bir gezi aracı kullanılması yerine kendilerine en iyi ve ideal yaşam şartlarının sunulması hedeflenmeye başlamıştır. 

Sri Lanka Kültürü ve Tarihi

Asya halklarının çoğunda olduğu gibi Sri Lanka’da da son derece sıcak ve samimi bir yerel halk bulmak mümkün. Bu yerel halk pek çok kişiye yardımcı olmaktan son derece mutlu olmaktadır. Eski dönemlerde Hindistan ile Sri Lanka arasında ulaşım bir köprü aracılığı ile sağlanabiliyordu ancak köprünün hasar görmesi ve yıkılmasının ardından yerine yeni köprü inşa edilmemiştir. Bu süreç öncesinde ve sonrasında Hindistan ile Sri Lanka halkları arasında son derece yakın bir iletişim kurulmuştur ve bu durum Sri Lanka halkının Hindistan halkına çok benzemesinden de anlaşılabilmektedir. 

Sri Lanka Asya Kıtasında bulunan turistik ülkelerin içinde daha küçük olması ile dikkat çekiyor. Daha küçük olan bu ülke çok yoğun ve abartılı şekilde turist akınlarına uğramadığı için yerel halka ulaşmak ve daha doğal bir gezi yapmak mümkündür. Bunu yanında fiyatlar da son derece makul olmaktadır. Sri Lanka’yı ziyaret etmek için en mantıklı dönemler Eylül ile Aralık aralığındaki aylardır. Bu aylarda hem daha az yağış görülmektedir hem de iklim daha ılıman olmaktadır. Ülkede gezilecek şehirleri ve bölgeleri ve yapılacak aktiviteleri ise birkaç madde ile özetlemek mümkündür: 

  • Colombo ve Negombo şehirleri
  • Sörf
  • Scuba Diving
  • Balina Gözlem

Sri Lanka Gezilecek Yerler

Colombo

Sri Lanka Gezilecek Yerler : Colombo

Colombo şehri ülkenin başkentidir ve en büyük şehri konumundadır. Güney Asya bölgesinde de önemli moda ve alışveriş başkentlerinden biri konumundadır. Şehirde öncelikle sokaklarda gezmek ve Asya ülkelerinin kendine has dokusunu hissetmek gerekir. Ülkenin yoğun, telaşlı ve kendine has kültürünü hissetmek için en güzel aktivite şehir sokaklarında yürümektir. Şehir içi ulaşım için özel şoför tutmak mümkündür. Buna alternatif olarak da toplu ulaşım kullanılabilir. Colombo’da yapılacak aktivitelerin başında Deniz ürünleri tüketmek gelir. Şehirde deniz ürünleri büyük bir öneme sahiptir. En kaliteli deniz ürünlerini uygun fiyata yemek mümkündür. Bunun yanında şehirde Gangarama Vihara adında bir de tapınak vardır. Budist tapınağı olan bu yapı etkileyici bir mimariye sahiptir ve içindeki eserlerle de son derece dikkat çekicidir. 

Negombo

Sri Lanka Gezilecek Yerler : Negombo

Negombo şehri Sri Lanka’nın Colombo’dan sonraki en büyük şehridir. Şehir adını Negombo Gölü’nden almaktadır. Gölün hemen kenarında kurulmuş olan şehir son derece eski bir tarihe sahiptir. Bu tarih boyunca bölgede yaşayan Portekizliler bölgeye adını ilk olarak veren millettir. Bunun yanında Hollandalılar da kolonilerine ulaşım aşamasında son derece sık şekilde bu şehri ara durak olarak kullanmaktaydı. 1972 yılında Sri Lanka bağımsız hale gelene kadar önemli bir sömürge noktası olan şehir daha sonraki dönemlerde ülke ile birlikte bağımsızlığını kazanmıştır. Bölgenin ana geçim kaynağı turizmdir.

Sri Lanka Gezilecek Yerler : Negombo

Bunun yanında balıkçılık da Sri Lanka’nın pek çok bölgesinde olduğu gibi Negombo’da da önemli bir kesimin gelir kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bölgenin tarihinde ilk sömürgeleşme dönemi 1500’lü yıllarda adayı Portekizlilerin keşfetmesi ile olmuştur. Portekiz sömürgesi haline gelen ada Portekiz’e gelir sağlayan en önemli noktalardan biri haline gelmiştir. 1800’lü yıllarda ise bölgede İngiliz hakimiyeti kurulmuştur ve bu sefer de İngilizlerin sömürge süreci başlamıştır. Bu nedenle bölgede farklı kültürlerin etkilerini görmek son derece olağandır. 

Sörf

Sri Lanka Gezilecek Yerler : Sörf

Ülkede sahil turizmi açısından en çok önem arz eden etkinlik sörf olarak karşımıza çıkmaktadır. Yılın pek çok döneminde sık sık rüzgârlara maruz kalan ülkenin sörfe uygun pek çok plajı bulunmaktadır. Bu plajlarda kişilerin seviyelerine göre hem eğitim verilmekte hem de deneyimlilerin istedikleri gibi sörf yapmaları sağlanmaktadır. Daha önce hiç sörf deneyimi olmayan kişilerin bile sörf öğrenmesi ve burada yapmaya başlaması son derece kolay olmaktadır. Özellikle daha önce herhangi bir deneyimi olmayanlar için en çok tavsiye edilen bölgeler Tangalle sahilleridir. Daha deneyimli olanlar için Arugam Bay ve Mirissa en ideal sörf bölgeleridir. Bölgede bulunan pek çok sörf firması ekipman kiralaması yapmaktadır. Özellikle ilk kez yapacak olanların ekipman kiralaması zorunludur. Profesyoneller genellikle kendi ekipmanlarına sahip olmaktadır. Hangi bölgeye gideceğinize bağlı olsa da ülkede genellikle sörf için ideal sezon Mayıs ile Eylül ayları arasıdır. Bu ayların dışında da sörf yapmaya uygun bir ortam ve hava bulmak son derece muhtemeldir. 

Scuba Diving

Sri Lanka Gezilecek Yerler : Scuba Diving

Dalış yapmak dünyanın pek çok yerinde son derece popüler hale gelmiştir. Dalışın pek çok farklı seviyesi olsa da hiç bilmeyen birisi bile kısa bir eğitimin sonucunda dalış yapabilmektedir. Kursa alarak bir sertifika almak isteyen kişiler belirli bir süre boyunca eğitmenler eşliğinde dalış yaparak tüm dünyada geçerli bir sertifika alabilirler. Sertifika almak yerine sadece dalış yapmak ve bu deneyimi tatmak isteyenler de küçük bir eğitimin ardından gözetmenler eşliğinde dalış yapabilmektedirler. Sri Lanka dalış yapmak için son derece güzel imkânlar sunmaktadır. Ülkenin sahillerinde bulunan mercan resifleri son derece farklı bir dalış deneyimi sunmaktadır.

Dünyanın pek çok yerinde gemi vb. araçların batıkları dalış için en büyük ilgiyi çekse de mercan resiflerin doğal oluşumları çok fazla yerde bulunmamaktadır. Sri Lanka’da yapılacak bir dalışın en büyük farkı da bu olmaktadır. Bu benzersiz deneyim benzeri bölgelerde daha önce dalış yapmamış profesyoneller için bile son derece heyecan verici olmaktadır. 

Balina Gözlem

Asya denizlerinde yapılan en popüler etkinliklerden biri de balina gözlemdir. Tekneler ile balinaların sık bulunduğu bölgelere götürülen turistler kısa bir toplantı ile bilgilendirildikten sonra ekip olarak deniz girilir. Bu gözlemler genellikle gözlük ve şnorkel kullanarak deniz yüzeyinden yapılmaktadır. Bu nedenle zor ya da anlaşılmaz bir eğitimi yoktur. Bazılarını uzunluğu 20 metreyi bulan son derece büyük ancak zararsız balinaların yanında yüzmek ise başlı başına tarifi zor bir deneyimdir. Daha önce dalış deneyimi olmayan kişilerin bile kolayca deneyimleyebildiği bu etkinlik Asya ülkelerine özgü olduğu için Sri Lanka tam olarak bu etkinliğin yapılması gereken adreslerden biri olarak öne çıkmaktadır. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi