Avrupa’da Gezilebilecek 10 Alternatif Şehir

869

Avrupa seyahatinde gitmeniz gereken yerleri önceden planlamanız, zaman açısından önemlidir. Zaten kalacağınız süre belli olduğundan dolayı, planlama yapmanız gerekir. Her zaman gidilmek istenen yerler büyük şehirlerdir. Roma, Paris, Berlin gibi herkesin gittiği yerlere gitmek istersiniz. Eğer çok paranız varsa yani zenginseniz, önceki yazımız olan Gezilmesi Gereken En Pahalı 10 Şehir yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Bu konuda bilindik yerlerin dışında( Paris, Roma gibi..), gerçi bu listemizde de bilindik yerler var ama herkesin gittiği yerlerden ziyade hem güzel yerler görebilceğiniz, hem de seyahatinizin zevkli geçmesi açısından sizlere Avrupa’daki gezmeniz gereken alternatif yerleri listeliyeceğiz.

10 St Ives / İngiltere

Tipik bir sahil kasabası olan St Ives, kafanızı dinleyebileceğiniz yerlerin biridir. Cornwall’de bulunan bu sahil kasabasında, sokaklarında butik cafelerin, el yapımı keklerin, çeşit çeşit ingiliz çaylarının bulunduğu bir yer. Eğer sanat peşinde iseniz, kasabada bulunan sergileri ya da tiyatroları ziyaret edebilirsiniz.

9  Gdansk / Polonya

Polonya, Avrupa’nın tabiri caizse manzara ülkesidir. En çok bilinen şehirleri Krakow ve Varşova olmasına karşın, Gdansk şehrinin manzarasıyla yarışamazlar. Geleneksel Polonya mimarisinin yaşadığı, Neptün Çeşmesi (Neptune Fountain) çevresindeki kafelerde yemek yemek için oturmak, sokaklarında eski yeni bir sürü eşyaların satıldığı ve inanılmaz manzaraya sahip bir şehir.

8 Salzburg / Avusturya

Avrupa’nın sanat şehri olarak nitelendirilen bu şehirde müzeleri gezmek için gününüzü harcayabilirsiniz ya da Mozart’ın yaşadığı yeri görmek isteyebilirsiniz. Salzburg’un bir diğer önemli mekanı ise Salzburg Nockerl restoranıdır. Bu restoranın önemi, Avrupa’da açılan ilk restoran olmasından kaynaklanmaktadır.

Eğer yaz aylarında gitmeyi düşünürseniz, Salzburg festivaline katılma şansını yakalayabilirsiniz.

7 Rothenburg / Almanya

Berlin, Münih ya da Hamburg dışında gidebileceğiniz Almanya’nın en güzel kentlerinden biri. Genellikle kış aylarında gidilmesi tavsiye ediyorlar. Nedeni ise her günün yılbaşı gibi olduğu, her yerde hediyelik eşyaların satıldığı, kış aylarının daha renkli geçtiği bir renk.

6 Ljubljana / Slovenya

Doğu Avrupa’nın yükselen yıldızı, güneşe ve yeşile doyabileceğiniz bir kent. Ortasında bulunan nehirde, gezebilme imkanı sunan bu kent, ulusal müze ve galeriyi gezebilme ayrıca  Slovenya tarihini öğrenebilirsiniz.

5 Copenhagen / Danimarka

Copenhagen kentini gezmek, dolaşmak, restoranda bir şeyler yemek ucuz bir seyahat planlıyorsanız gitmemeniz gereken şehirlerden biri.Fazla para harcamak istemiyorsanız gezebileceğiniz yerler müzeler ve manzaralı banklar olabilir. Bunun dışında oldukça pahalı bir şehir.

4 Dubrovnik / Hırvatistan

Biraz huzur arıyorsanız, güneşlenip, kokteylinizi yudumlayabileceğiniz, deniz gezilerine katılabileceğiniz bir sahil kenti. Restoranları pahalı olsada, daha ucuza bulabileceğiniz mekanlar mevcut.

3 Budapeşte / Macaristan

Eğer düşük bir bütçe ile seyahat planladıysanız, gitmeniz gereken yerlerin ilki Budapeşte olmalıdır. Hayatın fazla pahalı olmadığı, bunun yanı sıra kültür ve sanat etkinliklerine katılabileceğiniz, gece hayatının renkli olduğu Avrupa kentlerinden biri.

2 Manchester / İngiltere

Kuzey İngiltere’nin başkenti olan ve sanatın dibine vuracağınız bir kent. Her köşe başında ayrı bir sanat kokusunu alabileceğiniz, gittiğinizde yemeklerde sıkıntı duymayacaksınız çünkü oldukça fazla miktarda Türk yemekleri yapan restoranlar bulunmakta. Sanatın yanı sıra eğlence hayatınında önemli olduğu kentlerden biri.

1 Reykjavik / İzlanda

Burası soğuk bir ülke, zaten İngilizce isminden de bu anlaşılıyor (Iceland), ama bulabilecekleriniz arasında en sıcak yerlere sahip bir kent. Jeotermal Blue Lagoon, dünyanın 25 harikasından biri olarak sayılmaktadır. Değişik yerleri görebilmek için geziler planlanmaktadır. Tabi gezeceğiniz yerler hep kar kış. Gece hayatı ile ünlü bir şehir.

Sizler için alternatif gezilecek yerler listemiz umarım yardımı dokunmuştur. Eğer İtalya’ya seyahat etmek ve kafanızı dinlemek, kalabalıktan uzak bir tatil geçirmek istiyorsanız İtalya’da Görülmesi Gereken 10 Yer konumuzu inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi