Banka Borcu Ödeyenin Sicili Ne Zaman Düzelir?

523

Bankalara Ödenemeyen Kredi ve Kredi Kartı Borçları

Yaşam şartlarının maddi açıdan giderek daha pahalı olmasıyla birlikte insanlar daha fazla nakit sıkıntısı yaşamaya başlamışlardır. Bu durum insanların bankaya olan bağlarının artmasına neden olmuştur. İnsanlar nakit sıkıntılarını gidermek amacıyla bankalara kredi ve kredi kartı başvurularını artırmışlardır. Böylelikle ülkemizde kredi ve kredi kartı kullanan insan sayısı ciddi rakamlara ulaşmıştır. Bu bankacılık ürünlerini kullanan insan sayısı fazla olmasına rağmen bunların içerisinde borcunu ödeyen kişi sayısı çok fazla değildir. Günümüzde bankalara borcu bulunan insan sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu durum da bankada borcu bulunan kişinin sicilinde olumsuz kayıt yapılmasına neden olmaktadır.

Bankalara Borç Ödenmezse Ne Olur?

Kredi ya da kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişilerin bankayla olan ilişkisi sıkıntıya girmekte ve o müşteriyi sıkıntılı günler beklemektedir. Ödenemeyen borçlar için faiz işlemeye başlamakta ve biriken borç tutarı giderek daha fazla olmaktadır. Kredi ya da kredi kartı borçları ödenmediği takdirde bu durumun sonucu haciz işlemine kadar gidebilmektedir. Banka kredi borçlarında müşteriye genel olarak üç aylık bir gecikme süresi tanımaktadır. Bu sürenin sonunda borç ödenmemeye devam ederse durum ciddi boyuta geçmekte ve kişinin dosyası avukata verilmektedir. Banka müşterisinin borcuna avukatlık ücreti ve dosya masrafları da dâhil olmaktadır. Yani borçlu kişi maddi açıdan daha içinden çıkılamaz bir duruma girmektedir.

 

 

Banka Borcu Ödeyenin Sicili Ne Zaman Düzelir?

Banka borcu ödeyenin sicili ne zaman düzelir diye merak edenler bu yazı ile bilgi sahibi olabilecektir. Uygulanan politikalara göre yasal takibe alınmış ve beş yıl boyunca avukatlık olmamış kişilerin puanı güncellenmektedir. Yani sicilinde düzenleme yapılmaktadır. Sicilin düzgün olması üzerindeki en büyük etken kredi notu olmaktadır. Geçmiş dönemlerde bankalarda olumsuz kayıtları bulunan kişilerin bunu düzeltmek için kredi notunu yüksek tutmaya çalışmaları gerekmektedir. Buna göre kredi notunu yükseltmenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Kredi notu nasıl öğrenilir? sorusunun cevabını buradan öğrenebilirsiniz. Mevcut tüm borçlar bitirildikten sonra ilgili kişinin düşük tutarda ve ödeyebileceği taksitlerde tekrar kredi çekmesi tavsiye edilmektedir. Çekilen bu kredinin düzenli ödenmesi büyük önem taşımaktadır. Böylece bankaların kişiye olan güveni artmakta ve bu da kredi notunun artması konusunda önemli bir adım olmaktadır dolayısıyla sicil ne zaman düzelir diye düşünmeye gerek kalmamaktadır.

Kredi Sicili Önemli Midir?

Kredi sicili kişilerin bankalarla olan ilişkilerini ortaya koyduğundan dolayı büyük önem taşımaktadır. Buna göre sicili bozuk olan kişilere bankalar hizmet sunma konusunda pek olumlu davranmamaktadır. Çünkü bu kişiler bankalar için güven oluşturmamaktadır. Bu nedenle kredi sicilinin temiz olması gerekmektedir. Kredi sicili temiz olan kişilerin bankalardan kredi çekmeleri ya da limit artırma işlemleri çabuk bir şekilde gerçekleşmektedir. Genel olarak bankalar bu müşterilerine avantaj sağlamaya çalışmaktadırlar. Dolayısıyla eğer bir kişi bankadan kredi çekmeyi düşünüyorsa öncelikle kredi sicilini göz önünde bulundurmalı ve kredi başvurusu için uygun durumda olup olmadığını gözden geçirmelidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi