Blogger Olmak Para Kazandırır mı?

972

Daha önce sizlere  Ek gelir sağlayabileceğiniz iş fırsatları konusunda bahsetmiştik. Blogger olarak para kazanabilirsiniz. Bu konumuzda sizlere nasıl para kazanabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle blogger olmak için, haliyle bir blog sahibi olmanız gerekir. 🙂 Bazı firmalar sizlere ücretsiz olarak domain ve host hizmeti veriyorlar ama sizin satın almanızda fayda var, en azından google açısından. Açmak istediğiniz kategoriye yakın bir domain alırsanız, google aramalarında bir tık öne çıkarsanız. Çok büyük bir fark yaratmazsınız ama bir tık önde olmak, hiç olmamaktan iyidir. Örneğin dekorasyon hakkında bir blog açıcaksanız, gidipte gezi rehberi tarzında bir domain satın almayın, gerçi almazsınızda biz yine de söyleyelim.

Niche denen bir olay var. Nedir bu niche? diye sorarsanız, söyleyeyim. Açacağınız blog sayfasını genel değilde daha spesifik bir konuya yoğunlaşıp, sadece o konu hakkında yazı paylaşmanız. Örnek verirsek daha iyi olur sanırım. (Daha önceki bir yazımda da bu örneği vermiştim) Mesela siz seyahat kategorisi üzerinde bir konu açacaksınız ama seyahat kategorisinde yazı yazan 100.000 tane blog (rakamı salladım bu arada) var yani sizin önüne geçmeniz gerek 100.000 tane blog sayfası mevcut. Rekabet çok fazla anlayacağınız. Ama siz “Avrupa gemi seyahatleri” konusunda yazı yazmanız (bu niche bir konudur) halinde, bu konuda yazı yazan 15.000 tane blog çıkar. (rakamı tekrar salladım) Niche konu sayesinde rakiplerinizi azaltıyorsunuz ama aranma hacminizide azaltmış oluyorsunuz. Niche’in belkide tek eksisi bu ama buna eksi olarak bakmamak lazım. Seyahat konusunda öne çıkmak için çok fazla zaman harcamanız gerekir ama öne çıktığınız an sitenizin trafiği uçar, niche de ise sadece o konuda bilgi almak isteyenler sitenize gelir. Az ama öz olur.

İyi kötü bir blog açtıktan sonra yapmanız gerekenler nelerdir ?

Blog açtıktan sonra düzenli olarak yazı yazmanız gerekir. Özgün olması büyük avantaj sağlar. Hatta en önemli konu özgün olmasıdır diyebiliriz. Mesela, siz Opel Corsa hakkında bir yazı yazacaksınız ama bu otomobil hakkında zaten binlerce yazı internette mevcut. Siz daha ne kadar özgün yazabilirsiniz ki, zaten aracın motor hacmi, özellikleri standart. Sizin bu araç için yazacağınız, özellikleri, donanımı dışında söz edeceğiniz konular özgün olmalı. Misal siz Opel Corsa ile ilgili yazınızı yazdınız, özelliklerini, donanımını eklediniz, daha sonra otomobil hakkında yazacağınız yazıları kendiniz yazın, “çok güzel olmuş, eski modellerinde olmayan şu özellik çok kullanışlı olacaktır” ya da “ben dizaynını beğenmedim, eski duruşu gitmiş yerine bu gelmiş” tadında, kendi düşüncelerinizi, kendi yorumlarınızı yazıya eklemelisiniz. Doğru kelime bu, yazacağınız yazıya kendi yorumunuzu katmanız lazım. Yazınızda kendi cümlelerinize ne kadar çok yer verirseniz o kadar iyi olur.

Yazacağınız yazının uzunluğunuda önemlidir. Yazınızın 300 kelime ve daha fazlası olmasına özen gösterin. Arada bir tanıtım yaparken falan illa ki kısa yazılarınız olacaktır ama uzun olmasına özen gösterin.

Seo çalışması yaptırmak önemli midir?

Seo kabaca, sizin internet sayfanızın, google aramalarında daha önlerde çıkması için yapılan bir işlemdir. Yapsanız iyi olur ama yapmasanız da olabilir. İlla ki yapacaksınız diye bir kural yok. Sitenizdeki yazılar artıkça ve trafiğiniz yükseldikçe, doğal olarak seo çalışması yapmış olursunuz. Nasıl yapmış olursunuz? Başka siteler sizin sitenizin linkini verir, ne bilim sitelerde sizin yazılarınız paylaşılır, sosyal ağlarda paylaşımlar olur falan. Ama eğer illa ki seo çalışma yaptıracaksanız, çok fazla abartmayın, her ay 4-5 tane çalışma falan yaptırmayın. Öyle yapılan siteler bir süre sonra, geri tepecektir. Daha açıklayıcı anlatayım, siz blog sayfanızı açtınız, çok fazla seo çalışması yaptırdınız, link aldınız falan filan. Google ilk başta bakar “aa bu site şu siteden link almış, yok şurda ismi geçmiş, yok burda yazılmış” der ve “bu site iyi bir site” diye düşünür ve sizi ilk sıralarda çıkartır. Ama gün geçtikçe google bakar sitede pek farklı birşey yok, pek fazla bilgi vermiyor o zaman bu siteye biz olduğundan fazla değer vermişiz der ve sizi alt sıralara indirir. Siteniz de gerçekten güzel bilgilerde vermiş olsanız, çok fazla yaptırdığınız seo çalışmalarının zararını hissedersiniz.  Bir kere alt sıralara düşerseniz, tekrar yukarı çıkması çok zordur. En iyisi doğal yollardan yukarı çıkın. Acele etmeyin, her şey zamanla oturacaktır.

Nasıl Para Kazanacaksınız? 

Sitenizde belli bir trafiğe ulaştıktan sonra, en etkin ve en güzel yöntem reklam yayınlamaktır. İlk olarak Google Adsense başvuru yapıp, kabul edilirseniz reklamlarını yayınlayabilirsiniz. Sitenize giren insanlar bu reklamlara tıklar ve sizde belli bir ölçüde para kazanırsınız. Bunun yanı sıra link satışı yapabilirsiniz. Tabi sizin sitenizin birazda olsa iyi durumda olması gerekir, link satışı yaparak bir linkten aylık 100-200 TL arasında para alabilirsiniz. Link satışı nedir? derseniz, başka sitelerin tanıtım yazıları yazdırır ve iyi durumda olan sitelerde yayınlatmak için para öderler. Aslında başka sitelerin yaptırdıkları seo çalışması bunlar. Ama aklınızda bulunsun, link yayınlamak sitenizin kalitesini düşürür. Para kazandırır ama düşürür. Başka bir reklam çeşiti olarak, statik reklamlar alabilirsiniz. Size teklif edilen ya da sizin teklif ettiğiniz firmaların reklamlarını yapıp, para kazanabilirsiniz. Şirketlerle reklam ortaklığı yapabilirsiniz, sitenize bir firmanın reklamını yayınlarsınız, örnek veriyorum alış veriş firması, sizin sitenizden bu alış veriş firmasına girip, birşeyler satın alınırsa, size belli bir komisyon verirler. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Başka para kazanma yolları gelirse onlarıda konuya eklerim. Benim şimdi aklıma gelmeyen para kazanma yollarını, siz yorum olarak yazabilirsiniz.

Ama unutmayın, sitenizi çok fazla reklamla doldurmak, çok para kazandıracak diye birşey yok. Çok fazla reklam olduğunu gören kullanıcılar, sitenize girmeyebilir. Her şeyi tadında yapmak en iyisi ne çok fazla ne çok az.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi