Borsa Dalgalanmasının Nedenleri?

575

Daha önce borsa nedir? Borsadan para kazanılır mı? konusunda sizlere bilgi vermiştik. “Borsada iniş ve çıkışlar olabilir, bu sebeple riskleri bulunmaktadır” diye defalarca altını çizmiştik ancak neden bu hareketlilik yanaşır konusuna bu yazımızda değineceğiz.

Öncelikle borsa, strateji ve analizlere dayanan bir yatırım sektörüdür. Şans faktörü işin içince olsa bile, etkisi sanıldığı kadar büyük değildir. Doğru adımlar, doğru zamanda doğru kararlar, kendinize güvenmeniz, borsa ister iniş olsun ister çıkış günü zararsız kapatmanıza yardımcı olan etkenlerdir. Önemli olan ilk konu kendinize güvenmek ve insiyatif almaktır. Piyasaya hakim olmak bu hareketliliğinin neden oluştuğunu anlamanız önemlidir. Bu sayede hareketliliği önceden kestirebilir ve bunu avantaja dönüştürebilirsiniz.

Borsada İniş ve Çıkışların Sebepleri ?

Borsa, global bir sektördür. Sadece kendi ülkenizde bulunan sebeplerden ötürü hareketlilik yaşanmaz. Dünyada olan ekonomi, siyasi, doğal afet, savaş, kriz, para politikası gibi bir çok sebepten ötürü inişler veya çıkışlar yaşanabilir. Veya illa ki bir olay yaşanmasına gerek yok. Arz – talep faktörüde borsayı hareketlendirebilir. Bir malın arzı düşük ise ve bir anda talep yükselirse, o malın fiyatı artacaktır veya bir malın arzı yüksek talebi az olursa fiyatı düşebilmektedir.

Anlıyacağınız, elinizde olmayan sebeplerden dolayı bu hareketlilik yaşanır. En yakın örnek olarak, Türkiye – Rusya ilişkileri sonucunda, inişler ve çıkışlar yaşanmıştır. Siz doğru strateji ve analizler yapabilirseniz para kazanabilirsiniz. En alt veya en üst fiyatlardan (yani taban ve tavan) işlem gören yatırımlardan uzak durmak sizi büyük para kaybından bir nebzede olsa korur. Ama kendinize, analizlerinize güveniyorsanız büyük miktarlarda para kazanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi