Borsa Nedir ? Borsadan Para Kazanılır mı ?

1.025

Borsanın anlamı, yatırım fonları, emtialar, hisse senetleri, tahvil, döviz gibi değerli evrakların alım, satım veya takas yapıldığı piyasalardır. Tüm bu evrakların hepsi “menkul kıymetler” olarak adlandırılır. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası olarak bilinen ve ismi 2 sene önce Borsa İstanbul olarak değişen piyasada, açılış ve kapanış saatleri arasında işlem yapmak zorundasınızdır.

Borsadan Para Kazanılır mı ?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Hatta büyük bir evet. Dünyadaki bir çok zengin iş adamı varlıklarının çoğunu borsa yoluyla kazanmıştır. Bunun en iyi örneklerinden biri, önceki Dünyanın En Zengin 10 İnsanı yazımızda da adı geçen Warren Buffett’tır.

Borsadan para kazanmak için öncelikle piyasaya hakim olmanız, inişte ya da çıkışta olan evrakları iyi analiz edebilmeniz ve verceğiniz doğru kararlara bağlıdır ayrıca asla hırs yapmazsanız para kazanmanız mümkün.

Belli bir miktar paranız var ama gayrimenkul almak istiyorsunuz ama paranız yetmiyor, araç alıp satmak artık eskisi gibi para kazandırmıyor ne bilim bir dükkan açmak isteseniz, sonuçta ticaret, onun da riskleri var, giderleri var o zaman borsada yatırım yapmayı bir düşünün derim. Borsada hisse senedi alabilir ve doğru zamanda doğru kararlar vererek para kazanabilirsiniz. Hisse senedi almak ne demek? diye sorarsanız. Hisse senedi aldığınız şirkete küçük veya büyük ölçüde ortak oluyorsunuz. Şirketin değeri artarsa sizin hisse senetlerininde değeri artmış oluyor. Bu hisse senedi olayını daha ayrıntılı bir şekilde anlatacağım zaten ama kabaca durum bu.

Ama risklerin büyük olduğunu da söylemek isterim. Sonuçta borsadan kazanan kadar kaybeden de var. Biz burda övdük övdük borsayı “yok şöyle para kazanırsınız yok dünyanın en zenginleri parayı borsadan kazanıyor ” ama bir o kadar da kaybeden oluyor. Şimdi eğri oturup doğru konuşmak lazım. Kaybetme şansınızda yüksek. Gerçi şans demek ne kadar doğru olur bilmiyorum ama yanlış tahmin desek daha doğru olacak sanırım.

Anlayacağınız ne kadar büyük risk alırsanız o kadar büyük para kazanırsınız. Borsa böyle bir şeydir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi