Broker Nedir ? Nasıl Olunur ?

712

Broker nedir ve nasıl broker olunur sorularını büyük bir ihtimalle hayatınızın bir döneminde araştırmışsınızdır. Hollywood filmlerinin ve dünyanın en zengin insanlarının bir kısmının Broker olmasının bunda payı oldukça yüksek.

Broker Nedir? Nasıl Olunur?

Broker olmak genellikle herkesin aklına bir kere gelmiştir. Büyük paraların kazanıldığı, bütün gün parayla içli dışlı olabileceğiniz bir meslek. Broker nedir sorusunun cevabına gelirsek; broker, çeşitli aracı kurumların borsadaki temsilcilerine verilen isimdir. Yatırımcıların, alım ve satım işlerini gerçekleştiren, onlara yatırımları hakkında bilgi veren kişilere denir.

Broker nedir sorusundan önce nasıl olunur sorusu bence daha önemli ve bilinmesi gerekli olandır. Broker olmak için BİST yani Borsa İstanbul’un açtığı kursalara katılmanız gerekmektedir. Aranan şartların en başında ekonomi ile ilgili 4 yıllık bir lisans eğitimini bitirmeniz, 21 yaşını doldurmanız, Türkiye vatandaşı olmanız ve borsada işlem yapan bir aracı kurumda çalışmanız gerekmektedir. Yani siz kafanıza göre, “merhaba, ben geldim” deyip kursa kayıt olamıyorsunuz.

Kursta, borsa işlemleri hakkında genel bilgiler, kullanılan ve işlemlerin yapıldığı elektronik ortam ile ilgili sizlere bilgiler verilir. Kurs sonunda bir sınava tabi tutuluyorsunuz. Eğer sınavdan başarı bir derece elde edilirse size bir sertifika veriliyor ancak bu sertifika ile kişisel olarak alım satım işlemleri gerçekleştiremezsiniz. Bir aracı kuruma bağlı olmadan, borsada broker olarak çalışamazsınız.

Borkerlar nasıl para kazanıyorlar ?

Broker nedir sorusunu cevabı anlaşıldı sanırım şimdi gelelim hepimizin merak ettiği konuya. Ne kadar ve nasıl para kazanıyor? Brokerlar, belli bir komisyon karşılığında alıcı veya satıcının işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Sanıldığı gibi aslında çok büyük paralar kazanmıyorlar, tabi yaptıkları işlemler ile doğru orantılıdır. Ancak genel olarak konuşursak, riski oldukça yüksek olan bir meslektir. Yaptığınız bir işlem ile çok büyük paralar kazanabilir veya kaybedebilirsiniz.

Broker olduktan sonra, sizden daha önce başlayan brokerların işlemlerini yaparak ve öğrenmeye devam ediyorsunuz. Terfi olabilme imkanına da sahipsiniz, portföy danışmanlığı ya da yatırım uzmanlığı gibi yerlere gelebilirsiniz. Ne kadar kazandıklarına gelirsek, borsa ve hisse senedi ile uğraşan dünyanın en zengin insanlarından biri olan Warren Buffet’ın kazandığı para kadar belki olmayabilir ama emin olun doğru işler yaparsanız kazanacağınız miktar oldukça yüksek.

Broker nedir ve nasıl olunur sorularının cevaplarını öğrendiniz. Artık sizde sabahtan akşama kadar NTV haberlerini izleyen, gazetelerin ekonomi sayfasında saatlerinizi geçiren, haberlerdeki alttan geçen o abuk sabuk yazıları anlayabileceksiniz.

Not : The Pursuit of Happyness filmini izlediyseniz ve Will Smith gibi kendinize güveniyorsanız broker olun derim.

The Pursuit of Happyness’ın Bir Sahbesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi