Dünyanın En Pahalı 16 Motosikleti

1.546

Ülkemizde trafiğin günden güne çekilmez bir hal aldığının hepimiz farkındayız. Bir yerden bir yere gitmek özelikle İstanbul’da bir hayli sıkıcı ve zor. Eğlenmek için dışarı çıkmak istiyoruz ama gideceğimiz mekana 3 saatte gittimiz için, eğlenmek için ne halimiz kalıyor ne de hevesimiz. Günün yarısından çoğunu trafikte geçiriyoruz, bu bir gerçek.

Ama gitmek istedikleri yere, trafiğin en yoğun olduğu zamanda bile oldukça rahat ve çok daha kısa sürede giden insanlarda bulunmakta. Bu insanlar ne araba kullanıyor ne de toplu taşıma araçlarını. Bu insanlar motosiklet kullanıyor. Trafiğin onlar için hiç bir anlamı yok. Sadece daha dikkatli olmaları gerekiyor çünkü araba kullanmasını bilmeyen ve kendisi 3-5 araba öne geçmek için, başkalarının hayatını tehlikeye atan ve başkalarının hakkını alan insanların sayısı oldukça fazla. Emniyet şeritlerinin ne için yapıldığını bilmeden ya da bildikleri halde işlerine gelmedikleri için pek umursamayan insanlara söyliyecek hiç bir lafım yok. Ama her seferinde küfür ediyorum o ayrı.

Neyse lafı fazla uzatmadan dünyanın en pahalı 11 motosikletini sizler için listeliyoruz.

TRON Light Cycle – 77.000 Dolar

Andrews Koleksiyon, Kalifoniya’da eşi benzeri olmayan bir motor üretti. Bu motor Tron filminde kullanılan motorun bire bir aynısıdır. Tekerleklerinde ışıkların yer aldığı, üzerinde dokunmatik ekranı bulunan ve sıra dışı dizaynı ile tasarlanan bu motosiklet, elektrikli bir motora sahiptir.

Confederate B120 Wraith – 92.500 Dolar

Bu motosiklet aslında oldukça pahaldır. 125 beygirlik, iki silindirli bir motoru bulunur. Daha fazla beygire sahip motorlar piyasada bulunmaktadır ama bu motorun özelliği tasarımıdır. Retro tarzını ve günümüzün modernliğinin en iyi biçimde karışımıdır. Motosiklet karbon fiberden yapılma olduğu için oldukça hafiftir ve süratini bu hafifliğe borçludur.

Vyrus 987 C3 4V – 104.000 Dolar

Bu motosikletin üzerinde 1200 cc Ducati motoru bulunur ve bu sayede 211 beygir bir güç üretmektedir. İtalyan şirket Vyrus tarafından tasarlanan bu ürünün ağırlığı yaklaşık olarak 160 kilogramdır. Hafif olması ve güçlü motoru sayesinde oldukça süratlidir.

MV Agusta F4CC – 120.000 Dolar

%100 el yapımı olan ve Ferrari işbirliği ile tamamlanan bu ürün oldukça özeldir. Üzerinde 200 beygirlik bir motor bulunur. Oldukça agresif bir yapısı olan bu motosikletten dünyada yalnızca 100 adet bulunur.

NCR MH TT – 130.000 Dolar

Bu motosiklet sadece 130 beygir gücündedir. Şimdi diyecekseniz ki ne kadar az ancak motosiklet yalnızca 141 kilogramdır. Dünyanın en prestijli motosiklet yarışçısı olan Mike Hailwood’un zaferinin 30 yıldönümünde yalnızca 12 adet üretilmiştir.

NCR Leggera 1200 – 145.000 Dolar

Ducati parçaları kullanılarak yapılan bu motor, NCR firmasının ilk cadde için yaptığı motosiklettir. Genellikle yarış motorları üreten bu firma, karbon fiber ve titanyum kullanarak oldukça hafif bir motosiklet üretmişlerdir. 164 kilogram olan bu motosiklette Brembo marka frenler kullanılmıştır.

Icon Sheene – 172.000 Dolar

Dünyada sadece 52 adet üretilen bu motosiklet, İngiliz Dünya Şampiyonu olan Barry Sheene adına yapılmıştır. Bu ürün turbo beslemeli olması sayesinde 250 beygir güç üretmekte ve 1400 cc bir motora sahiptir.

MTT Turbine Streetfighter – 175.000 Dolar

2000 yılında Rolls Royce tarafından yapılan bu ürün, daha sonra 2008 yılında güncellenerek 420 beygire çıkarılmıştır. Son sürati yaklaşık 320 km/s olarak kayıtlara geçmiştir. Eğer almak niyetindeyseniz 2 ayrı modeli bulunur. Bir tanesi 320 beygirlik diğeri ise 420 beygirlik modeldir.

NCR Macchia Nera – 225.000 Dolar

Aldo Drudi tarafından tasarlanan bu motor, 185 beygir ve 6 ileri şanzıman kullanılmıştır. Toplamda 150 kilogram ağırlığı bulunmaktadır. Sınırlı sayıda üretilmiş olması fiyatına oldukça etki etmiştir.

Dodge Tomahawk V10 – 550.000 Dolar

Amerika kökenli bir firma olan Dodge’un Uluslararası Otomobil Fuarınada tanıttığı bu motosiklet, 2.5 saniyede 100 km/s hıza ulaşabiliyor. Son sürati 300 km/s olan bu motosiklet sokaklarda kullanımı yasaktır. Motosiklet V10 motorunda büyük katkısıyla 750 kilogram gibi neredeyse küçük bir otomobil kadar ağırlığa sahiptir.

Harley Davidson Cosmic Starship – 1.5 Milyon Dolar

Milyon doları aşan ilk motosiklet, Amerika menşeli Harley Davidson markasına aittir. Bu motor, bir araçtan ziyade bir sanat eseridir. Jack Armstrong tarafından boyanan bu motosiklet, el yapımı sayesinde bu fiyata satılmaktadır.

Yamaha BMS – 3 Milyon Dolar

Bu motosiklet 1.700 cc bir motor hacmine sahiptir. Bu motosikletin pahalı olmasının en önemli sebebi kırmızı kadife koltuğu ve 24 ayar altın ile kaplanmış olmasıdır. Bu motor sürmek için üretilmemiş olup, şehirde dolaştığınızada sizin nasıl bir zengin olduğunuzu kanıtlamanız için üretilmiştir.

Hildebrand & Wolfmuller – 3.5 Milyon Dolar

Bu motosikletin pahalı olmasının sebebi antika olmasıdır. !894 ile 1897 yılında üretilmiştir. 56 km/s son sürati bulunan bu araç, Almanya, Amerika gibi bir çok müzede sergi amaçlı kullanılmaktadır.

Ecosse Spirit – 3.6 Milyon Dolar

Bu motora sahip olmak istiyorsanız 2 haftalık bir eğitim sürecinden geçmeniz gerekmektedir. Formula 1 otomobilleri baz alınarak üretilen bu motosiklet 370 km/s gibi oldukça yüksek hızlara erişebiliyor.

1949 E90 AJS Porcupine – 7 Milyon Dolar

Sadece 4 adet olan bu antika motosiklet, 1949 yılında Les Graham’ın kullanımı ile şampiyonluk yaşamıştır. Antika olması dışında fazla bir özelliği bulunmayan bu motor, astronomik rakamlara satılmaktadır.

Neiman Marcus Limited Edition – 11 Milyon Dolar

Aslında motorun çokta farklı özellikleri yoktur.İlk yapıldığında fiyatı 110.000 dolardır. 100 adet üretilen bu motorun dizaynının farklı olması sebebiyle ve yıllar geçtikçe sadece 45 adet kalması sayesinde, açık arttırmada 11 milyon dolar gibi acayip fiyatlara alıcı bulmaktadır. Dizaynını sayesinde “makinenin evrimi” olarak adlandırılmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi