Dünyanın En Zengin 12 Aşçısı

Dünyanın en ünlü ve en zengin şefleri için sadece aşçı demek biraz eksik olabilir, onlar birer marka aslında. Bu listede isimleri görebileceğiniz şeflerin TV programları, kitapları ve kendi markaları altında sattıkları ürünleri bulunuyor. Tabi ki öncelikle çalıştıkları restoranın mutfağında yaptıkları enfes yemekler sayesinde bu denli popüler olmaya başarmışlar ve bu yeteneklerini de nakde dönüştürebilmişler.

Avrupa’da veya Amerika’ da yönetici şef (executive chef) statüsündeki bir aşçının yıllık kazancı ortalama 71.000$. Tabi bu listedeki aşçıların bu kazançla milyoner olmaları mümkün değil. Ülkemizde de bir dönem revaçta olan yemek programlarından, kendilerine ait TV şovlarından ve popülerliği biraz daha yüksek olanların yayınladığı kitapların satışından elde ettikleri paralarla, aslında bir nevi yemek yaparak zengin olabilen nadir insanları sıraladık.

12 Anthony Bourdain

Dünyanın çeşitli bölgelerini gezerek farklı tatlar arayan ve bu gezilerini  “No Reservations” programı içerisinde izleyicilerle paylaşan Bourdain, ünlü restoranların mutfağında şef olarak senelerce çalışmış bu işin eğitimini en iyi okullarda almış dünyaca ünlü bir aşçıdır. Fakat 6 milyon $’ lık servetini de, halen sürmekte olan ve adeta bir fenomen haline dönüşen “No Reservations” sayesinde kazandığını söyleyebiliriz.

11 Ana Quincoces

Miami’ nin en seksi şefi olarak nam salan Ana Quincoces, yemek yapmayı mutfakta annesine yardım ederken öğrenen ve bu şekilde aşçılık için annesinden ilham alan bir şef. Yayınladığı “Cuban Chicks Can Cook” isimli kitap sayesinde ve tabi ki biraz da güzelliği sayesinde reality programlarında, gazetelerde ve dergilerde en çok izlenen şeflerden birisi oldu.

10 Nigella Lawson

Sadece bir aşçıdan çok daha fazlası olan Nigella Lawson, aynı zamanda ünlü bir gazeteci, kitap eleştirmeni ve televizyon yapımcısı. 1998′ de yayınlanan “How To Eat” isimli yemek kitabı 300.000′ den fazla sattı. 2000 senesinde yayınladığı “How To Be A Domestic Goddess” isimli kitapla da yılın en iyi İngiliz Yazarı ödülünü kazandı. Kitaplarının yanı sıra aynı zamanda TV programları da bulunan Lawson’ ın serveti 15 milyon $ olarak tahmin ediliyor.

9 Paula Deen

Lady & Sons restoranının sahibini olan Paula Deen, şimdiye dek 14 yemek kitabı yayınlanan dünyanın en ünlü şeflerinden birisi. Amerika’ da bu kadar popüler olmasını sağlayan en büyük etmenlerden en önemlileri; kendi markası altında sattığı ürünlerin Walmart mağazalarında da müşterileriyle buluşması ve Food Network’ un en çok izlenen TV programlarından Paula’s Home Cooking’ in sunucusu olması. Bu şöhretini ilerleyen yıllarda çıkardığı yeni kitaplarıyla da perçinleyen ünlü şefin tahmini serveti 16 milyon $.

8 Mario Batali

İtalyan asıllı Amerikalı Mario Batali, Amerika’ da birçok ünlü dergiye kapak olmuş ve yine hem yılın adamı hem de yılın şefi gibi ödüllere layık görülen şef, yazar, restoran sahibi ve TV programcısı olarak Amerika’ da epeyce tanınan bir yüz. Henüz 27 yaşındayken “Four Seasons” restoranında “sous şef” şef olmayı başarak ve dünyanın çeşitli bölgelerinde 13 farklı restoranın da sahibi olan ünlü aşçının tahmini serveti 25 milyon $.

7 Ina Garten

Food Network kanalarında yayınlanan Barefoot Contessa programını sunan Ina Garten da yine hem ünlü bir şef olmasının yanı sıra yazar ve eski bir Beyaz Saray çalışanı. Yemek pişirmeyi kendi başına öğrenen ve ilerleyen yıllarda yayınladığı Garten’s cookbooks adlı kitabı en çok satanlar listesine giren ünlü şefin tahmini serveti 44 milyon $.

6 Emeril Lagasse

Yine diğer çok kazanan aşçılar gibi servetini Food Network’ te yayınlanan “Emeril Live and Emeril’s Essence” yemek programına borçlu olan ünlü şef, “Johnson and Wales Culinary School” dan mezun olduktan sonra farklı restoranların mutfağında çalıştıktan sonra neşeli kimliği ve yarattığı farklı tatlarla izleyicinin dikkatini çekecek TV programı sayesinde tahmini 50 milyon $ bir servetin sahibi oldu.

5 Rachael Ray

Rachael Ray’ de ülkesinde ve Food Network’ te yayınlan “30 Minute Meals” programında yarım saatte nasıl şahane yemekler hazırlanabileceğini anlatan TV şovu sayesinde, kanalın dünyadaki birçok izleyicisi tarafında da tanınan bir yüz. Yazdığı yemek kitaplar her zaman en çok satanlar listesinde olan ve 2006′ dan bu yana “Everyday With Rachael Ray” dergisi yayımlanmaktadır. Rachael Ray’in sunduğu program şimdiye kadar 3 Emmy ödülü kazanmış olup programda yaptığı yemekler son derece basit tarifler üzerine tasarlanmış ve en uzun süren yemek tarifi 30 dakikayı geçmemektedir. Rachael Ray’in hiçbir eğitimi olmamakla birlikte kendisini şimdiye kadar sahip olduğu işlerde “vasıfsız” olarak tanımlamaktadır. Kendisinin tahmini serveti 75 milyon $.

4 Wolfgang Puck

Avusturyalı Wolfgang Puck, dünyaca saygınlığı kabul edilmiş bir şef olmanın yanı sıra aynı zamanda aktör, yazar ve restoran sahibidir. Birçok Holywood ünlüsünün de sıklıkla tercih ettiği 20 tane restoranı ve kendi markası altında sattığı konserve gıdalar sayesinde 75 milyon $ lık bir servetin sahibi durumunda.

3 Gordon Ramsay

Kariyerine Glasgow Rangers’ ta futbolcu olarak başlayan Ramsay, ard arda gelen sakatlıklar sebebiyle futbol hayatına son verip İngiltere’nin en ünlü şeflerinden biri olarak zirveye çıkmış. İngiltere’de yayınlanan TV programı bir müddet sonra onu Amerika’ nın da en saygın şefleri arasında yerini almasını sağlamış ve farklı tarzlarda bir çok yemek programının sunuculuğunu yapmıştır. Aynı zaman da 4 Michelin yıldızına sahip restoranı İngiltere’nin en ünlü restoranı arasında yerini alıyor. Tüm bunlar Gordon Ramsay’ ın genç yaşta 175 milyon $ lık bir servetin sahibi olmasını sağlamıştır.

2 Paul Bocuse

Taze sebzelerle yemek pişirmeyi prensip edinen 89 yaşındaki Fransa’nın en ünlü ve bir çok meslektaşına göre “yüzyılın şefi” olarak adlandırılan Paul Bocuse, Fransız mutfağının dünyadaki büyük elçisi olarak da bilinmektedir. Londra’ da ki restoranı 50 yıldan fazladır 3 Michelin yıldızı taşıyan tek restoran olarak bilinmektedir. Ünlü Fransız şefin serveti ise 185 milyon $

1 Jamie Oliver

Şu an günümüzün belki en iyi değil ama en ünlü aşçısı olarak kabul edilen “Çıplak Şef” lakaplı Jamie Oliver’ın adını eğer 24Kitchen kanalını bir kere seyrettiyseniz eminim duymuşsunuzdur. Kanalın bu kadar popüler olmasının bir nebze de sebebi Jamie Oliver’ ın programlarıdır. Sadece bir aşçı olmanın yanı sıra yaptığı programlarda sempatik hareketleri ve yakışıklılığı sayesinde programları özellikle kadınlar tarafından bir hayli popüler. 2010′ da yayınladığı “Jamie’s 30 Minute Meals” adlı yemek kitabı İngiltere’ de 1 milyonun üzerinde satıldı. Bunun gibi 20′ nin üzerinde kitabı, İstanbul’ un da dahil olduğu dünyanın en iyi şehirlerinde 52 restoranı, TV programları, dergileri ve bunların yanında bir de kendi adını taşıyan bir vakfı bulunan ünlü aşçının tahmini serveti 400 milyon $

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi