Ek Gelir Sağlayabileceğiniz İş Fırsatları

1.974

Ek gelir sağlamak özellikle ayın sonunu zar zor getirebilen kişiler için oldukça hayati bir konu. İnternetten para kazanma veya el emeğinizle ek gelir sağlama konularında size bilgi vermek istiyoruz.

Malum bu zamanda asgari bir ücretle ay sonunu getirmek biraz sıkıntılı. Bir çoğumuz evimizi geçindirmek için birden fazla işte çalışıyoruz. Ülkemizde zengin ile fakir arasındaki uçurum iyiden iyiye kendini belli etmeye başladı. Ya zengin çok zengin oluyor ya fakir çok fakir. Orta ölçekli aileler artık yok. Kazandığımız paranın ya da aldığımız maaşın %80 giderlerimizi karşılıyor. Elektriği , suyuydu, doğal gazıydı, vergisiydi kazandığımız paraları hep buralara yatırıyoruz.

Sizlere ek gelir sağlamak için aklımıza gelen fikirlerden bazılarını listelemek istedik. Umarım işinize yarar ve biraz da olsa maddi açıdan rahatlamanızı sağlar.

Ek Gelir Sağlayabileceğiniz İş Fırsatları

İnternet Üzerinden Ek Gelir Sağlama 

İnternet üzerinden ek gelir sağlayabileceğiniz iş fikirlerini aşağıda sizlere listelemeye çalıştık.

Blogger Olmak

Eğer birazda olsa teknoloji ile aranız iyi ise, az bir harcama yaparak bir blog sitesi açabilir ve kendinize ek gelir sağlayabilirsiniz. İçeriğinizi kendinizin yazması büyük ölçüde yarar sağlar. Başka sitelerden kopyaladığınız yazılar emin olun size hiç bir yarar sağlamayacaktır. Belli bir süre yazı yazdıktan sonra, sitenize reklam veya reklamlar alarak bütçenize ek gelir sağlayabilirsiniz.

Makale Yazmak

Bir önceki konuda bahsettiğim gibi açılan blog tarzı sitelerde, bir süre sonra yazmak işkenceye dönüşebilir. Var olan blogların içerisindeki yazıların bir kısmı makale yazan ve bu işi paraya çeviren insanlar tarafından yazılmaktadır. Mesela belli bir konuda bilgi birikimizin olduğuna inanıyorsunuz, bu moda olabilir, sağlık olabilir ya da yatırım uzmanlığı konusu olabilir, bunun gibi binlerce konu bulabilirsiniz. Bilgi birikiminizin olduğu konularda makaleler yazarak ve bunları satarak para kazanmanız mümkün.

Online Ders Vermek

Artık insanlar herhangi bir kursa gitmek istemiyorlar. Evlerinde oturup, internetten istedikleri bilgilere ulaşmak istiyorlar. Örnek vermek gerekirse dünyanın en büyük online kurslarından biri olan “udemy” sitesini verebilirim. Bu siteye veya bunun gibi bir siteye eğitmen olarak üye olabilir ve kendi bilginizi para karşılığı diğer insanalara öğretebilirsiniz. İşletme, tasarım, fotoğrafçılık, müzik, sağlık veya kişisel gelişim gibi kategoriler ve bunun gibi bir çok kategorisi bulunan sitelerde, bilginizi bir ücret karşılığında öğretebilir ve ek gelir sağlayabilirsiniz..

Youtube Kanalı Açmak

Youtube sitesini hepimiz biliyoruz. Bazen kapanıp bazen açılan bir video sitesi. Bu siteye üye olduktan sonra, yükleyeceğiniz videolar sayesinde para kazanmanız mümkün. Tabi bunun için videonuzun izlenmesi gerekiyor 🙂 Youtube kanalınıza bağlayacağınız Google reklamları sayesinde, yüklediğiniz videoların altında reklamlar gözükmeye başlar. Bu reklamlara tıklandığında size, belli bir miktar para getirisi olmaktadır. Youtube üzerinden çok astronomik rakamlarda para kazanan insanlar günümüzde vardır.


El Emeğiniz İle Kazanç Sağlama

El emeğiniz ile ek gelir sağlamak için aşağıdaki iş fikirlerini düşünebilirsiniz.

Pasta – Kurabiye Yapmak

Ev hanımlarının yakından ilgilenebileceği bir konu. Evlerinde pasta veya kurabiye yapan ev hanımları, yaptığınız bu ürünler ile para kazanmanız mümkün. Öncelikle isminizi duyurmanız gerekmektedir. Bu nasıl olucak derseniz, önce yakın çevrenize, kendinizin özel günler için pasta, kurabiye, börek, çörek yaptığınızı söyleyerek başlayabilirsiniz. Özel günler dernek kastettiğim, sünnet, nişan, doğum günleri gibi özel olan günler için elinizin emeği olan bu tatlardan para kazanmanız mümkün. Bakarsınız işler iyi gider ve butik bir pastahane bile açarsınız.

El İşi Yapmak

Evinizde zaman geçirmek için yaptığınız, atkı, bere, kazak, akseusar gibi ürünleri satarak para kazanmanız, bu günlerde oldukça yaygın bir yöntem. Kapı kapı dolaşmanıza da gerek yok, bir internet sitesi açarak ya da sosyal paylaşım sitelerini kullanarak ürünlerinizi geniş kitlelere göstermeniz mümkün. Yalnız sosyal paylaşım siteleri ile yapılan satışlar, hukuk açısından bir sorun teşkil edip etmeyeceğini öğrenmek gerekmektedir.

Organik Tarım Yapmak

Günümüzde organik tarıma ilgi oldukça fazla. Yediğimiz içtiğimiz ürünlerin genetiği ile oynandığı konusunda bir sürü haber okuyoruz. Organik tarım yaparak yetiştirdiğiniz ürünleri, pazarlayabilirsiniz. Gerçi hali hazırda var olan bu tarım ürünlerinin ne kadar da organik olduğu konusunda hiç bir fikrimiz yok. Artık işler o kadar komikleştiki, geçen kasapta bir etin üzerinde “Yürüyen Tavuk Eti” yazılı bir kağıt okuduğumu söylemeliyim. Neler tüketiyoruz gerisini siz düşünün.


Yeteneğiniz Sayesinde Kazanç Sağlamak 

Eğer herhangi bir konuda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız aşağıda yazdığımız işlemler ile de ek gelir sağlayabilmeniz mümkün.

Resim Yapmak

Resme yeteneği olan insanlar, çizdiği tablolardan oldukça yüksek miktarlarda para kazanıyorlar. Gerçi çoğu ressamın tabloları,onlar öldükten sonra değer kazandı 🙂 Resim yeteneğine sahipseniz, yapacağınız çalışmaları satabilirsiniz.

Şarkı Sözü Yazmak

Şarkı sözü yazmak denilince, çoğu kişinin aklında “ne var iki söz yazmakta, bende yazarım” gibi bir düşünce oluşmakta. Öyle düşünüyorsunuz ama 80 milyonluk ülkede bir tane Sezen Aksu var, tabi yanlış anlaşılmasın en az onun kadar değerli besteciler var ülkemizde ama onlar kadar yazmasalar daha iyi olurmuş dediğimiz bestecilerde yok değil. Neyse konumuza dönersek, şarkı sözleri yazarak, para kazanmanız mümkün.

Fotoğraf Çekmek

Belki bunun bir yetenek olup olmadığı tartışılabilir ancak her yeteneğin Allah vergisi olması gerekmiyor. Kendinizi geliştirerek, fotoğrafçılık yeteneğinizi geliştirebilir ve çektiğiniz fotoğraflar sayesinde para kazanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi