En Ucuz Ülkeler

En Ucuz Ülkeler | Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

En ucuz ülkeler hangileri olduğunu seçmek için Türk Lirasının en değerli olduğu ülkeler hangileri onları araştırdık. Doğal olarak Türk Lirası değerli ise haliyle bize ucuz geliyor. İşte ucuz ülkeler ve gezilecek yerler.

Gezmek ve diğer ülkelerin kültürlerini, yaşayışlarını merak ediyorsunuz. Yalnız Türk lirasının da diğer ülkelere göre değer kaybettiğini görünce hevesiniz kursağınızda kalıyorsa bu yazımız tam size göre olabilir. Aslına bakılırsa hem kültürleriyle hem de vizesiz hatta pasaportsuz, memleketinize gider gibi gideceğiniz kardeş ülkeler sizi bekliyor. Az miktar paranızla yurt dışında lüksleri yaşayamayabilirsiniz. Ancak ülkeleri gezip kültürleri ve iklimini tanımak az bir parayla da mümkün olabiliyor. Az olan paranızı kültür anlamında zenginliğe çevirecek 10 ülkeyi sizler için araştırdık. İşte vizesiz gezip görebileceğiniz ve en ucuz ülkeler listesi.

En Ucuz Ülkeler Listesi

Arnavutluk

En ucuz ülkeler ve vizesiz gidilebilecek yerler denilince akıllara her zaman balkan ülkeleri gelir. İklimiyle insanlarıyla ülkemize çok benzettiğimiz balkanlar. Gayet sakin ve dinlenmek için bulunmaz fırsatlardan biri. Çok güzel deniz sahillerine sahip bir ülke olmakla birlikte kültürel ve tarihi gezintilerde çok ekonomik ülkeler arasında yer alıyor. Örneğin; 100 Türk lirası = 2301 ALL ye tekâbül ediyor. Arnavutluk’ ta ortalama bir yemek 800ALL veya 900ALL yapıyor. Yani 100 Türk lirasıyla 2 veya 2,5 öğün yemek bu miktarla yiyebilirsiniz. Arnavutluk’un bilinmeyen tarafı deniz turizmidir. Dıraç, Saranda, Avlonya ve Avlonya’ya bağlı kısa mesafeli kasabalar sizin için tam bir deniz tatili olabilir. Bunlarla birlikte kültür ve tarih gezisi yapmak isteyenler için trianon, İşkodra, Elbasan, Berat inanılmaz güzellikteki şehirler arasında yer alır. Bunun yanında Crakastra şehri de gezilecek muhteşem şehirlerden biri.

Sırbistan

Yüzmek için gidip, eğlene bileceğiz yerlerdendir. Özellikle başkenti Belgrad’ da ada Scania denilen yerde insanlar nehirde yüzme imkanı bulabiliyor. Burada plaj çok tercih edildiği için dolup taşıyor. Sırbistan’ da gezilecek yeri Belgrad’dan başlayarak kuzeye doğru gidebilirsiniz. Batı tarafında ise Tara milli parkına mutlaka gitmelisiniz. Orada doğa tutkunlarını bekleyen muhteşem bir manzara mevcut. Burası Bosna Hersek’e de yakın olduğu için orada araba kiralayarak Bosna’daki Drina köprüsünü ve Srebrenitsa’ yı da gezebilirsiniz. Sırbistan’ın güneyindeki Niş’ te Osmanlıların yaptırdığı kelle kulesi vardır. Bu yapı Osmanlılardan ayrılmak isteyen Sırplılara gözdağı vermek için yaptırılmıştır. Sırbistan’da yeme içme ve konaklama fiyatları gerçekten uygun, çünkü Türk lirasından daha az değerlidir. Bir hafta sonu memleketinize gider gibi gidip, tekrar geri dönebilirsiniz. Buralarda benzinde oldukça ucuzdur. 

Makedonya

Makedonya’ da 100 Türk lirası 1140MKD ( Makedon dinarı) a denk geliyor. En ucuz ülkeler arasında gidip gezebilecek güzel bir yer.Kültür olarak yabancılık çekmeyeceğiniz bu ülkede hem lezzetli hem de ucuz yemekler yiyebilirsiniz. Sıcak kanlı insanlarıyla harika bir ülke Makedonya. Gezilecek ilk yerlerden olan Üsküp şehrini gezdikten sonra çevresindeki Matka kanyonu ve Stobi Antik şehiri gezebilirsiniz. Matka kanyonuna otobüsle de gitmek mümkünken Stobiye özel aracınızla gitmeniz gerekiyor. Makedonya da görülmesi gereken yerlerden Bitola yani Manastır Atatürk’ün askeri eğitim aldığı yerdir. Manastır Askeri İdadisine mutlaka gitmelisiniz. Balkanlarda gezmeniz gerek diğer bir yerde Ohrid ’dir. Burada ki yerleşim alanı Ohrid gölünün kıyısına yapılmış bir yer. Çevresinde Ohrid kalesi var ve bu kaleden tepeye çıkıldığında muhteşem bir manzarayla karşılaşıyorsunuz.

Bosna Hersek

Burada şaşırılacak olan şu ki 100 Türk lirası, 30KM (konvertibl mark) a denk geliyor. Türk lirasından biraz değerli olsa da orada ki harcamalarınız, Türkiye’ye göre daha ucuza geliyor. Yani alım gücü daha iyi durumda. Türkiye’deki yemeklere verdiğiniz para Bosna’da daha uyguna gelmesiyle birlikte nefis bir yemek kültürüne de sahipler. Bosna’nın insanlarını Türklerden ayırmak zor gelmiştir her zaman. Çünkü gerçekten bir Türk kadar samimi ve içtenler. Gezilecek yerleri söyleyecek olursak, Saray Bosna, Mostar, Blagay, Poçitel, Srebrenitsa ve Drina köprüsünün olduğu Vişegrad’ ı gezip görebilirsiniz. 

Karadağ

Dalmaçya kıyılarındaki küçük ülke Karadağ, küçük ama eşsiz güzelliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Euro kullanmasına rağmen Avrupa’ da vizesiz olarak gidilebilen en ucuz ülke olarak bilinmektedir. 2 ile 5 Euro arasında bir parayla güzel bir deniz kıyısında kahvaltı edebilir, muhteşem kotor limanında 50 Euro’ ya lüks bir dairede konaklayabilirsiniz. Balkanlarda tavsiye edebileceğimiz şey arabayla gezmeniz olacaktır. Çünkü burada benzin gerçekten ucuz. Araba kiralamak Euro’ yla olsada benzinin ucuz olması ve bir kaç kişi birlikte gidildiğinde ücret bölüneceği için gayet uyguna geliyor. Üstelik otel yerine arabada da kalabilirsiniz.

Küba

Balkanlardan çıktık ve artık rotamızı başka menzillere doğru çeviriyoruz. En ucuz ülkeler arasında yer alan ve kültürel anlamda eşsiz bir ülke olan Küba, kapitalizmin ele geçiremediği ülkelerdendir. Ülkeye girdiğinizde eski otobüsleriyle ilginizi çekecek olan Küba, fakir ama mutlu bir ülke olmakla birlikte sizi asla maddi anlamda zarara sokmayacaktır.

Vietnam

Türkiye’ ye her ne kadar uzak bir yerde olsa da, dillere destan olan doğal güzellikleriyle dolu Vietnam’a da vizesiz gidebilirsiniz. Üstelik Vietnam en ucuz ülkeler arasında yer almaktadır. Vietnam’ da 5 dolara kahvaltı yapmanız mümkün. Ülkenin bir ucundan diğer ucuna çok uygun fiyata seyahat edebilirsiniz.

Fas

Tarihi dokusu ve vizesiz gitmek gibi şansınızla sizlere muhteşem bir tatil imkânı sunacak yerlerden biridir. Mutfak kültürü hemen hemen bizimle aynı olan Fas’ ın ucuz araç kiralama ve konaklama fırsatları cebinizi de yakmadan size olanak sağlayacaktır. Marakeş ve Pes özellikle burada görmeniz gereken şehirlerdendir. Aslında diğer vizesi yerlere göre çok farklı iklim ve gezi yerlerine de sahiptir. İçerisinde çöl’ de bulunduğundan burada develerle gezi organize edebilirsiniz. Kuzey Afrika’ da bulunan Fas, doğa gezisi yapmak için önerilmez ama değişik kültür ve kuraksı iklimi merak edenler için oldukça güzel bir yerdir. Fas’ta sömürge hakim olduğu için bu dillerine de yansıyor. Çünkü birçoğu Fransızcayı kendi ana dilleri gibi konuşuyor.

İran

En ucuz ülkeler listemizde yer alan komşu ülkelerimizden biri olan İran. Doğunun gizemli ülkesi İran’ ın para birimi riyaldir. Riyalin dolarla girdiği mücadelede bizden daha çok değer kaybetti. Yani tatil için kaçınılmaz bir fırsattır. Devrim izleri, mimarileri ve meydanlarıyla gezilecek yerler arasında yer ediyor. Bu muazzam tarihi yerler sizi geçmişte yolculuğa çıkartacaktır.

Gürcistan

Vizesiz hatta pasaportsuz olarak sadece kimliğinizle gidebileceğiniz modern ve en ucuz ülkeler arasında bulunan bir yer. Gürcistan’da Batum ve Tiflis az paranızla gezebileceğiniz yakın yerler arasında yer alır. Ülkenin para birimi Lari, 2 Türk lirasına denk geliyor. Ekonomik anlamda sizi zorlamayacak bu iki şehirin en büyük artısı, her yere taksiyle çok ucuza gidebilecek olmanızdır. Gürcistan, karadenize de kıyısı olma özelliğiyle de iklimi Türk topraklarını aratmamaktadır. 

En ucuz ülkeler ve başka vizesiz gidebileceğiniz yerlerden de kısaca bahsetmek gerekirse, Endonezya; Türkiye’ ye uzak ama bir o kadar da uzak egzotik ülkeler arasında yer alıyor. Endonezya’ nın bâkir doğasıyla, sahil kıyılarıyla gerçekten insanları kendine çeken bir iklime sahiptir. Yemek kültürü size uyar mı bilinmez ama 2 dolara yemek yiyebileceğiniz nadir yerlerdendir. Bir diğer yerimiz ise Ukrayna’dır. Sadece kimliğinizi alıp gidebileceğiniz Ukrayna, sizlere muazzam bir tarihi manzara sunuyor. Ülkenin en güzel şehirleri Odessa, Lviv ve Kiev hem ucuz hem de güzel bir seyahat rotası. Lüks bir dairede konaklamak için vermeniz gereken sadece 80 Türk lirasıdır. 

Gerçi bu pandemi döneminde yurt dışına tatile pek çıkılmaz ama illa ki bitecek diye umuyoruz. İşte o zaman bu en ucuz ülkeler listesi işinize çok yarayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi