Google Adsense İle Nasıl Para Kazanılır ?

806

Google’dan para kazanmak kolay gibi gözüksede aslında biraz meşakkatli bir iş. Google’dan para kazanmanın nasıl olduğunu aslında önceki konumuz olan “İnternetten para kazanmanın yolları” yazımızda az da olsa bahsetmiştik.

Google arama motoru, sizlere para kazanmak, ek gelir sağlamak için bir kapı aslında. Yapacağınız iş teoride çok basit, bir internet sitesi açıyorsunuz ve bir süre sonra Google Adsense’i kullanarak yani sitenize reklam alıyorsunuz ve para kazanmaya başlıyorsunuz. Teoride bu kadar basit. Ancak pratikte işler hiç öyle olmuyor. Öncelikle Adsense’ten para kazanıcaksanız, açmak istediğiniz site için bazı koşullar ve kurallar vardır. Bu kurallar kısaca şunlardır.

  • İlk olarak 18 yaşından büyük olmanız gerekir.
  • Siteniz pornografik veya şiddet içerikli olamaz.
  • Sitenizde ağır hakaretler, ırkçı söylemler, şahıs, grup veya örgüte ait propaganda yapılması yasaktır.
  • Siteniz warez içerikli olamaz.
  • Silah, tütün, uyuşturucu, ilaç veya markaların taklit ürünleri gibi ürünlerin satışı yapılamaz.
  • Yasa dışı içeriklere veya yasa dışı etkinliklere izin verilmez.
  • Ödev, tez gibi belgelerin satışı yapılamaz.
  • Siteniz, Google Kalite Yönergelerine uygun olmak zorundadır.

İşin özü legal bir site açmanız gerekmektedir. Bu koşulları yerine getirdiğinizde, sitenize birazda içerik girdiğinizde Adsense başvuruda bulunabilirsiniz. Kabul edildiğiniz veya edilmediğiniz haberi en fazla 1 hafta içinde, başvuru yaptığınız mail hesabına gelecektir.

Eğer kabul edilirseniz, sitenize reklam almaya başlayabilirsiniz. Yalnız reklam alabilirsiniz deyince yanlış anlaşılmasın, sitenize 20 tane reklam koyamıyorsunuz. Bir sayfada en fazla 3 adet reklam gösterebilme hakkınız var. 4 tane reklam koyarsanız 1 tanesi zaten gözükmeyecektir. Bundan sonra sitenizi içerik ile doldurmanız gerekmektedir. Yalnız yazdığınız makaleler sağdan soldan kopyalayıp, kendi sitenize yapıştırırsanız, sizin hiç bir işinize yaramaz. Google sizi kaale bile almaz. Siteniz hiç bir konuda ön sıralarda çıkmaz ve bu sebeple sitenize kimse girmez, girmediği için kimse reklamları tıklamaz ve sizde hiç para mara kazanamazsınız.

İçeriklerinizi kendiniz yazmaya gayret ederseniz ya da “Ek Gelir Sağlayabileceğiniz İş Fırsatları” yazımızda da bahsetmiştik, makale yazıp, bu makaleleri satan insanlardan satın alabilirsiniz. Kısacası sitenizin özgün olmasına dikkat edin.

Niche kelimeler bulmanız ve bu kelimeler üzerine blog açmanız tavsiye ediyoruz. Nedir bu Niche derseniz ? söyleyeyim; niche kelimeler, hedef kitlesi az olan ama öz olan kelimelerdir. Örnek verirsek seyahat gibi genel bir başlıkta bir site açmak yerine Avrupa Gemi Turu gibi daha spesifik bir konu ile açarsanız, sizin için avantajlı olabilir.

Daha sonra küçük küçük sitenizi daha üst sıralara çıkarmak için çalışmalarda bulunabilirsiniz. “Bu olmak zorunda, çalışma yapmazsanız olmaz” diye bir şey yok. Çalışma yapmayabilirsiniz zorunlu değil ama yaparsanız biraz daha hızlı yükselirsiniz. Seo çalışması dediğimiz bu çalışmalarıda çok fazla abartmayın, her ay 8 tane Seo çalışması yaptırmayın. Gerektiği kadar ayda bir, iki ayda bir, küçük çalışma yaptırmanız yeterli. Google’ın gözüne fazla batmamaya çalışın. Sakın arkadaşlarınıza, annenize, babanıza, eşinize, dostunuza siteye girdirip reklamı tıklatmayın. Sahte tıklamalardan kaçının. Tıklatsanız bile bunu sürekli hale getirmeyin, banlanma sebebiniz olabilir.

Bir başka konu da, sitenizi illa ki Türkçe yapmanız gerekmez. Yabancı dillerde de siteler açıp, aynı adsense hesabınızla yabancı sitelere de reklam verebilirsiniz. Hatta eğer yabancı diliniz iyiyse yabancı site açmak daha mantıklı. Eğer yabancı dilde bir site açacaksanız, domain ve host’un yurtdışı ip’sine sahip olması sizin için avantajlı olacaktır. Olmazsa olmaz değil ama olursa iyi olur.

Her şeyi kuralına uygun yaparsanız, özgün içerikler girerseniz, sitenize-blogunuza iyi bakarsanız, o da size iyi bakar. 8-9 ay sonra aylık 500 TL ya da fazlasını kazanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi