İnternetin Olmadığı Zamanlarda Ne Yapılıyordu?

1.448

İnternet, insanları büyük yükten kurtardığı bir gerçek, artık her şeye istediğimiz zaman erişebiliyoruz. Uçak bileti mi alacağız? Hoop internete girip alabiliyoruz, yemek mi sipariş edeceğiz? hemen verebiliyoruz, bir şehri ya da ülkenin nerede olduğunu mu merak ediyoruz? anında bulabiliyoruz. Yalan yok internet, büyük kolaylık ve kullanabilirseniz oldukçada yararlı.

Peki bu insanlar ve bizimle hemen hemen aynı yaşta olanlar yani çocukluğunun az da olsa bir bölümünü internet var olmadan yaşayan insanlar neler yapıyorlardı? Biz aklımıza gelen 10 tanesini listeledik. Eminin sizde gördüğünüzde “he yaa bizim zamanımızda böyleydi” diyeceksiniz.

10 Çocukluğumuz Dışarıda Geçerdi

Evde oturmazdık, camdan aşağıya bakardık ve top oynayan başka çocuklar varsa hemen koştur koştur inerdik. O zamanlar o çocukları tanıyıp tanımamanız önemli değildi ve kesinlikle her zaman bir takım eksik oynardı.

9 Sosyalleşilirdi

Şimdiki gibi saatlerce bilgisayarın başında oturmazdık. Arkadaşlar konuşacak bir şeyi varsa dışarda buluşulup konuşulurdu. Gerçi şimdi de var tabi ki ama artık insanlar sosyal medyada “fenomen” olunca kendilerini çok sosyal sanıyorlar. İnternetin olmadığı zamanlar bir kişi, 300.000 insanı nasıl tanısın, tanısa tanısa 150 kişi tanırdı ve bu adama sosyal insan denirdi.

8 Konuşmalar Daha Kibardı

“Klavye delikanlısı” o zamanlar işe yaramazdı, şimdi bakıyorum, insanlar hiç tanımadıkları insanlara öyle küfürler ediyorlar ki, şaşırıyoruz. Bir insanın düşüncesi diğerinkinden farklıysa, ana, avrat, sülale dümdüz gidiyorlar ama yüz yüze gelince de “abi yeminle kuzenim yazmış” durumları oluyor. Adam Antalya’da oturuyor ve internet sayesinde taa Sinop’taki adama küfür edebiliyor. Eskiden etsen etsen en fazla yan mahalledeki adama küfür edebilirdin. Onuda ettiğinde illa ki kavga çıkardı. Eskiden insanlar karşındakine daha kibardı daha sabırlıydı.

7 Telefon Defteri – Fihrist

Her evde mutlaka bulunurdu. 7000 sayfa, 8 punto ile yazılmış yazılar, ara dur. Şimdiler de sadece anneannenizin evinde görebileceğiniz, sarı renkte olan ve gördüğünüzde 3-5 saniye duraksadığınız bir eşya. Telefonları aklımızda tutmak imkansızdı ve o zamanlar cep telefonuda yaygın değildi, bu zamanlarda yardımımıza koşan fihristler vardı.

6 Dergi Kültürü

İnsanlar ilgisini çektikleri haberleri, ilginç şeyleri öğrenebildikleri, her ay satın aldıkları dergiler olurdu. Kimisi ünlülerin yaşantılarını anlatan magazin türünde dergiler kimileride dünya ülkelerinin anlatıldığı dergiler. Abone olurdunuz ve size her hafta ya da her ay, artık ne zaman basılıyorsa, size ulaştırırlardı.

5 Aile İlişkileri Sağlamdı

En azından aile fertleri birlikte vakit geçirirlerdi. Bir film olsun, dizi olsun ne bilim bir gösteri olsun beraber oturup televizyon seyredilirdi. 90lı yıllarda çocukluğunu yaşamış biri olarak, aynı jenerasyonda olan arkadaşlarım en kötü “Parliament sinema kulubünü” hatırlayacaklardır.

4 Mektup Olayı Vardı

Mektup belki baya bir geçmiş olacak aslında, sonuçta mektup gönderme internetin gelişi ile değil, telefonun icatı ile bitmiş bir olay, yinede mektup gönderme vardı ya da varmış diyeyim çünkü bende o dönemlere yetişemedim.

3 Kütüphane

İnternetin yayılmasında sonra, öğrenclerin kaynak bulma durumu veya bilgi edinme durumu oldukça kolaylaştı.Öğrenci kütüphanede dakikalarca kitap mı arasın, kapanış saatinden önce bilgileri mi öğrensin ya da kitabı ödünç alacaksa kimlik mi bıraksın arık bu devir kapandı. Şimdi kütüphaneye giderseniz, 10 kişiden 7 önünde bilgisayar açıktır. Şimdi sadece sessiz olduğu için kütüphaneye gidiliyor.

2 Radyo

Eskiden belli saatler arasında yayın yapan bir kaç radyo istasyonu vardı. Şimdi artık iyice fazlalaştı ama demek istediğim araba dışında radyo dinleyen insanlar oldukça az. Evin de kaç kişi radyo açıpta dinliyor ki. Zaten eğer evdeysek ya internetin başında geziniyoruz ya film dizi alan seyrediyoruz reklam olmadığı için ya da uyuyoruz. Müzik dinleyeceksek açıyoruz YouTube, yazıyoruz oraya şarkı ismini dinliyoruz.

1 İmla Hataları

“Eskden byle bi yazış şkli olmzdı. Ama artk şmdiki nesil neyi nsl yazcğını pek bilmyor. Sesli hrf artk kullnmdan kalktı. Nyse sn msglsn glba.”

Sesli harf yazmak şimdiki nesiller için adeta bir zulüm. Hiç kimse yazmıyor ve karşısındaki insan bunı rahatlıkla anlayabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi