Öldükten Sonra Dünyanın Parasını Kazanan 10 İsim

698

Ünlü insanların tek korkusu öldükten sonra unutulacak olmasıdır. Kimse unutulmayı istemez ama bu doğanın bir kanunu, yapacak bir şey yok. Eğer unutulmamak istiyorsanız yaşadığınız sürede dünyada iyi şeyler yapmanız ilk sıradadır. Gerçi kötü şeyler yapıp unutulmayan insanlarda var, misal Adolf Hitler. Ama kötü hatırlanacağıma hiç hatırlamasalar daha iyi bence. Neyse konumuz öldükten sonra bile bir dünya para kazanan insanları listelemek. Forbes dergisinin yazısı ile öldükten sonra en fazla para kazanan 10 ismi paylaşıyoruz.

10 Bettie Page – 10 Milyon Dolar

Ölüm Tarihi: 11 Aralık 2008  Yaş: 85  Neden: Kalp krizi

Model olan Page, 11 Aralık günü kalp krizi sonucu hayata veda etmiştir, ancak para kazanmaya halen devam etmektedir. İç çamaşırı ya da gelinlik modacıları, onun elbiseler içinde seksi duruşunun lisansını aldılar ve gelirinin büyük bir kısmı buradan gelmektedir.

9 Paul Walker – 10.5 Milyon Dolar

Ölüm Tarihi: 30 Kasım 2013 Yaş: 40 Neden: Araba kazası

Vay be, Brian O’Conner ismi ile tanıdığımız Paul Walker öleli 2 sene olmuş. Bu zamansız ölümü, Fast And Furious 7 filmi gişede 1.5 milyar dolar kazanmasında büyük bir etken oldu.

8 Albert Einstein – 11 Milyon Dolar

Ölüm Tarihi: 18 Nisan 1955 Yaş: 76 Neden: Doğal nedenler

Dünyaca ünlü fizikçi, görecelilik kavramının sahibi, 76 yaşında Princeton Hastanesinde öldü. Albert Einstein tarafından tasarlanmış Fourier Sistemi, tabletlerde, cep telefonlarında ve bir çok elektronik eşyada kullanılmaya devam ediliyor. Bu sayede Einstein markası halen daha para kazanmaktadır. 

7 John Lennon – 12 Milyon Dolar

Ölüm Tarihi: 8 Aralık 1980 Yaş: 40 Neden: Cinayet

İngiliz şarkıcı ve söz yazarı, Beatles grubu denildiğinde ilk akla gelen ismi olan John Lennon, 8 Aralık tarihinde öldürüldü. Onun ölümünden sonra piyasaya çıkan albümleri sayesinde oldukça fazla para kazanmıştır.

6 Marilyn Monroe – 17 Milyon Dolar

Ölüm Tarihi: 5 Ağustos 1962 Yaş: 36 Neden: Aşırı Doz

1950’lilerin en popüler insanı Monroe,  şimdilerde ona benzemek için çabalayan insanlar bulunmakta. 5 Ağustos günü aşırı dozdan ölen Monroe, ölümünden sonra oldukça para kazanan ünlüler arasında. 2011 yılında Authentic Brand Group şirketi Marilyn Monroe’nun tüm haklarını satın almıştır.

5 Elizabeth Taylor – 20 Milyon Dolar

Ölüm Tarihi: 23 Mart 2011 Yaş: 79 Neden: Kalp yetmezliği

İngiliz asıllı Amerikalı oyuncu Taylor, oluşturduğu parfüm markası ile dünyada satış rekorları kırmıştır. Halen daha onun parfümü White Diamonds, şimdiye kadar 1 milyar doları aşan satışları bulunmaktır.

4 Bob Marley – 21 Milyon Dolar

Ölüm Tarihi: 11 Mayıs 1981 Yaş: 36 Neden: Kanser

Reggae tarzı müziğin en önde gelen ismi olan Marley, yaşamında paraya hiç önem vermesede öldükten sonra çok para kazanmıştır. Şarkıcı, söz yazarı, gitarist olan Marley’nin kuruduğu Marley House, Marley Beverage Company şirketleri her yıl milyonlarca dolar para kazanmaktadır. 

3 Charles Schulz – 40 Milyon Dolar

Ölüm Tarihi: 12 Şubat 2000 Yaş: 77 Neden: Kanser

Ünlü çizgi roman yazarı olan Schulz, yarattığı “Peanuts” karakteri ile oldukça fazla para kazanmıştır. Öldükten sonra onun çizgi roman hakları ile halen daha para kazanmaya devam etmektedir.

2 Elvis Presley – 55 Milyon Dolar

Ölüm Tarihi: 16 Ağustos 1977 Yaş: 42 Neden: Kalp krizi

Rock n’ Roll’un kralı olarak anılan Presley, hali hazırda var olan bir çok sanatçıdan ölmüş olmasına rağmen daha fazla kazanmaktadır. Bunun büyük bir çoğunluğu Graceland bilet satışından kaynaklanmaktadır.

1 Michael Jackson – 115 Milyon Dolar

Ölüm Tarihi: 25 Haziran 2009 Yaş: 50 Neden: Aşırı doz / Cinayet

Son zamanlarda “eni vici vokke” olarak Türkçemizde yer bulan aslında orijinal isminin yazılandan çok farklı olduğu, yayınladığı klipleri adeta bir film tadında izlediğimiz, ölmeden önce de bir çok skandalda ismi geçen Michael Jackson. 25 Haziran günü propofol ve benzodiazepin zehirlenmesi ile hayranlarını oldukça fazla üzmesine rağmen, ölmüş olması onun para kazanmadığı anlamına gelmemektedir. Bu yüksek kazancı, Vegas Cirque du Soleil gösterisi “Michael Jackson One,” Mijac Müzik kataloğu ve rekor satış miktarı ile gelmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi