Pırlanta Yatırımı Yapmak

Bireyin ihtiyaçlarını karşılayan her türlü faaliyet ekonominin konusu içindedir. Ayrıca tasarruf, birikim, yatırım, alışveriş ve takas sistemi de ekonominin alt başlıklarını oluşturmaktadır. Ekonomi denince işin materyalist kısmından bahsedilse de her zaman içinde para olmak zorunda değildir. Her ne kadar duygusal boyuta daha çok kaysa da insanı manevi olarak tatmin eden bazı değerleri de aslında rahatlıkla ekonominin içinde sayabiliriz. Çünkü sonuçta içeriği ya da ödenen bedel ne olursa olsun amaç insanın yaşam kalitesine, yaşama sevincine ve ihtiyacına yönelik bir sistemi meydana getirmektir. Bu amaç ile alırken maddi değeri yüksek ancak elden çıkarırken aynı şekilde geri dönüşü olmayan pırlantaları da zarar ettiren bir parça olarak adlandırmamız çok doğru olmayacaktır. Pırlanta satın almanın karlı bir alışveriş olup olmayacağını işin manevi boyutunu bir kenara bırakıp sadece maddi boyutuna odaklanarak açıklamak için bazı ayrıntıları bilmemiz gerekir

Yazıda Neler Var?

Pırlanta Alışverişini Kar Hanesine Yazmak 

  • Pırlanta modelleri itibari ile standart altın takılara göre işçiliğin daha fazla kullanıldığı bir mücevherdir. Bu yüzden kaliteli işçilik maddi anlamda daima olumlu geri dönüş almanızı sağlar.
  • Doğada elmas olarak bulunan ve hünerli ellerde pırlantaya dönüşen bu değerli madenin ender bulunan özellikleri de onun evladiyelik bir aksesuar olması için gerekli ve yeterli sebepler arasındadır. Bunun için de kaliteli bir kesim olması gerektiği gibi taşın içinde karbon kristallerinin olmaması dolayısı ile berraklığı da taşın değerini daima yüksek tutar
  • Pırlanta modelleri ne kadar göz alıcı olursa olsun sertifikası olmayan aksesuarları asla satın almamalısınız. Bu yüzden adından ve kalitesinden emin bir firmadan yapacağınız alışverişin üzerinden yıllar geçse bile aldığınız ürünün değerinde azalma olmak bir yana sürekli artacaktır.
  • Pırlanta fiyatları da tıpkı altın, gümüş ve diğer madenler gibi kendi piyasalarına sahiptir. Bu yüzden elinizden çıkarmak istediğiniz pırlanta takınızı değeri düşmeden satabilmek için piyasadaki dalgalanmaları takip edebilirsiniz.

Hepsi Değerli Ama Bazısı Bir Fazlası

Pırlanta fiyatları gerek satın alma gerek elden çıkarma aşamasında pırlantanın sahip olduğu özelliklere bağlı olarak da değişkenlik gösterir. Öyle ki 4C kuralı olarak bilinen bu özellikteki her bir madde pırlantanın nadir bulunması ile de doğru orantılıdır. İngilizce carat, color, cut ve clearity, Türkçe açıklamaları ile karat, renk, kesim ve berraklık olarak ayrı ayrı incelenen taşlar bu listede en yüksek puanı aldıkları taktirde ender bulunduklarını ve dolayısı ile tabiri caiz ise paha biçilemez hale dönüştüklerini de ilan ederler. Pırlanta zarar ettirir mi sorusunun bu pencereden baktığımızdaki cevabını almak için 4C kuralına göre bir taşın en üst seviyesinin ne olduğuna bakalım.

  • Karat bir ölçü birimidir ve taşın ağırlığını ifade etmek için kullanılır. 200 mg eşit olan bu kütle birimi ile pırlantanın ağırlığı tespit edilerek taşın değeri de hesaplanmaktadır. Dünyada bu güne kadar bulunmuş elmasının “The Golden Jubilee” olarak adlandırılan 545,67 karatlık taş olduğunu da ekleyelim.
  • Renk de yine pırlantanın kalitesinde önemli bir etkendir. Pırlantaların rengi şeffaf beyazdan açık sarıya doğru değişkenlik gösterir. Bu yüzden harfler ile gruplandırılan ve en değerli olarak kabul edilen pırlantaların D-F aralığındaki renksiz taşlar olduğunu söyleyebiliriz.
  • Taşı değerlendirmek için kullanılan bir diğer sınıflandırma kesim ile ilgilidir. Hem estetik görünümü etkileyen hem de pırlantanın ışığı yansıtma kapasitesini değiştiren kesim için işçiliğin büyük önemi bulunmaktadır.
  • Son olarak pırlanta zarar ettirir mi sorusunun cevaplarına berraklığı bağlı olarak da değişebilmektedir diye ekleyebiliriz. Berraklığın en üst seviyesi de adı üstünde taşın içeriğinde herhangi bir lekelenme gözlemlenmemesidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi