Porsche 918 Spyder İncelemesi

1.273

Alman mühendislerinin, otomobil sektöründe ne kadar söz sahibi olduklarını anlatmama gerek yok herhalde. Ürettikleri her otomobil, son teknoloji ile donatılmış, sağlam ve güvenli yapılarıyla, motorları herkesin bütçesine göre, isterseniz ekonomik açıdan sizi zorlamayacak, isterseniz yollarda hız limitlerini zorlayacak motor seçenekleri üretiyorlar.

Porsche firmasının elinden çıkan son otomobil 918 Spyder, Carrera GT’in veliahtı olarak sunulmuştur. 918 Spyder, hibrit otomobil yani hem elektrikli hem de benzinli olarak dizayn edilmiş. Kalkışta aracı, elektrik motoru hareket ettirir, normal bir hızda benzinli kısım elektrik motoruna yardım eder.Ancak süratlendikçe söz hakkı benzinli motora geçer ve elektrikli kısım ona yardım eder. Bu hibrit motor 887 beygir gücü üretmekte ve 0-100 kilometre hızlanması sadece 2.2 saniyedir. Bugatti Veyron’un 0-100 kilometre hızlanması 2.5 saniyedir. 918 Spyder’ın 0.3 salise daha iyi hızlandığını söyleyebiliriz. Bu otomobilin son sürati ise 342 km/s. Gerçi bu otomobil İstanbul trafiğinde 50 km/s geçemeyeceği için, son sürati bizim için pek anlam ifade etmiyor.

Böyle bir motor teknolojisine sahip bir aracın, böylesine egzotik görünmesi kaçınılmazdır.  918 Spyder’ın yurt dışı fiyatı 847,975 $ yani 2.244.000 Türk Lirası civarındadır.

Ülkemizde ise aşırı miktarda vergi alınmasından sebep, fiyatı yaklaşık olarak 5.500.000 Türk Lirası olacağa benziyor. Doğrusunu söylemek gerekirse bu otomobilden vergi alınmasa da oldukça pahalı.


 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi