Soho House İstanbul | Soho House Nedir?

Soho House İstanbul belirli sayıda insanı kabul eden ve başvuru için bile 2 kişinin referans olması gereken özel bir kulüp. Sizlere bu yazımızda Soho House Nedir ? Nasıl üye olunur ? Gibi soruların cevaplarını yanıtlayacağız.

Özel üyelik gerektiren işletmeler ya da kulüpler her zaman için daha çekici olmuştur. Ya da sadece kulüple sınırlandırmadan, yalnız referansla üye olabildiğiniz internet siteleri, özel davetiye gerektiren partiler veya referansınız olmadan katılamayacağınız etkinlikler dışarıdan bakıldığında  tam bir kapalı kutudur. İnsanda sadece bunun için bile büyük bir merak uyandırır ve “acaba içeride ne oluyor?” diye düşünmenize neden olur.

Soho House İstanbul

İşte buna benzer özel bir kulüp olan Soho House’un İstanbul’da da bir şube var ve yalnızca belli kriterlere uyan kişileri üyeliğe kabul ediyor. Yeri ise eski Amerikan Konsolosluğunun binası olan Palazzo Corpi’ de bulunuyor.

İstanbul’ da açılan şubesiyle birlikte dünyanın 13 farklı şehrinde faaliyetlerini sürdüren Soho House, ilk olarak 1995 yılında Londra’ da kurulmuş. Soho House zincirlerinin sahibi Nick Jones, bu özel kulübüm amacının sadece zengin iş adamlarını bir araya getirmekten ziyade, yaratıcı kişilerden oluşan bir kitleyi kulüpte bir araya getirmeyi amaçlayan bir oluşum olduğunu dile getiriyor.

Fight Club benzeri bir organizasyon değil tabi ki ve tanıdıklarınıza da bahsedebiliyor, hatta eğer üyeliğiniz varsa  kulübe 3 kişiyi de yanınızda getirebiliyorsunuz.

Nasıl Üye Olunur?

Soho House İstanbul‘a üye olmak için dediğimiz gibi sadece paranızın olması yetmiyor. Aynı zamanda yaratıcı ve vizyon sahibi birisi olmalısınız. Bu bilgileri zaten size uzunca bir form doldurtarak öğrenmeye çalışıyorlar.

Kulübe daha önce üye olmuş 2 kişinin de size referans olması gerekiyor.

Referans ve kulübe giriş formuyla birlikte 200 Euro başvuru ücretini ödediğinizde, üyeliğiniz incelenmeye alınıyor ve süreç başlıyor.

Ve sadece 3 bin üye kabul edeceklerini, geri kalanların bekleme listesinde kaldıkları bir kulüp.

Üyelik Ücretleri

Eğer Soho House İstanbul kriterlerini uygun bulunduysanız 2000 Euro civarında bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu fiyat sadece Soho House İstanbul için geçerli oluyor ve dünyadaki diğer Soho House kulüplerine de girebilmeniz için 2500 Euro civarında bir fiyat ödemeniz gerekiyor.

Yaşınız 27′ nin altındaysa tüm bu tutarlar %50 daha ucuza geliyor.

Kimler Üye?

Soho House İstanbul kuralları gereği içeride fotoğraf çekmek ve telefon görüşmesi yapmak yasak. Buradaki amaç; Instagram’ a Soho House check-in’ i yapıp 20 tane selfienizi çekerken yanınızdaki insanları rahatsız olmasını engellemek. Ama bu kurala pek uyulmadığı söyleniliyor. O yüzden ülkemizde pek aradığı ilgiyi göremediği söyleniyor. Kimlerin üye olduğunu sadece üyelerin anlattıkları kadarıyla bilebiliyoruz. Fakat zengin sonradan görme iş adamlarının aksine moda tasarımcıları, oyuncular, reklamcılar, medya çalışanları vs. gibi yaratıcı sektörlerde çalışan kişileri kulübe çekmek istiyorlar.

Ancak söylendiği üzere şu anda Instagram ve diğer sosyal medya fenomenleri kulüp içerisinde bir hali fazlaymış. Elinizi sallasanız bir fenomene çarpacak kadar çok olduğu söyleniyor. Kulüp yetkilileri her ne kadar istemese de içeriye girer girmez elinde “story” veya “selfie” çeken insanlar dikkatlerden kaçmıyormuş.

Kulüpte Neler Oluyor?

İşte en merak edilen sorulardan birisi de budur muhakkak. Soho House İstanbul bir otel ya da restoran değil. Özel olarak belirlenen takvimlerle seminerlerin, söyleşilerin, konserlerin düzenlendiği sinema, yüzme havuzu, restoran gibi hizmetlerin de verildiği ve aslında yaratıcı insanları masa başında bir araya getirip, belki yeni fikirlerin ortaya çıkabileceği bir ortam yaratmak ya da sadece öylesine sohbet edebileceklerini rahat bir ortamı sunmayı amaçlıyor.

Bu arada sinema veya restoran gibi etkinlikleri de yine sanki evinizdeymiş gibi koltuklarla yatarak bile izleyebiliyorsunuz, yemeğinizi oturduğunuz koltuğa sipariş edebiliyorsunuz.

Akşamları ise DJ eşliğinde gece kulübü ambiansında eğlence devam ediyor yine.

İsterseniz de kulübün otel bölümünü belli bir ücret karşılığında kısa veya uzun süreli olarak da tutabiliyorsunuz.

Soho House Kuralları

Belki en katı kurallardan birisi tabi ki içeride fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor. Gerçi Instagram’ da küçük bir arama yaparsanız içeride fotoğrafların çekildiğini görebiliyorsunuz.

Takım elbiseyle veya resmi kıyafetlerle boy gösteremiyorsunuz. Burada kasıntı şekilde elinde purosuyla boy gösterecek kalantör iş adamlarının yerine daha rahat bir atmosfer yaratmak “casual” giyinen kişiler tercih edilmiş.

Üye olan kişi yanında 3 de misafiri içeri sokabiliyor.

Üyelik başvurunuzu her 3 ayda bir toplanan 12 kişilik komite ele alıp karar veriyor. Eğer üyelik alamadıysanız bir 3 ay daha bekliyorsunuz. Komitenin kimlerden oluştuğu açıklanmadığı için rica minnet üye de olamıyorsunuz maalesef.

Son olarak; şimdiden İstanbul için ayrılan 3 bin kişilik kontenjanın tükendiğini belirtelim. Merakla kayıt olup ilk zamanlar sürekli kulüpte neler olup bittiğini anlamaya çalışan kitle yavaş yavaş doğal ortamlarına döndüklerinde büyük ihtimalle yeni başvurular da değerlendirmeye alınacaktır. Hatta gazetelerde siz de denk geldiyseniz, bizim bazı ünlüler neden kulübe beni üye yapmıyorlar diye şikayete başlamışlar.

1 yorum
  1. Kağan diyor

    1800 Euro + KDV belki parayı çöp gibi kazanıp harcayanlar için büyük bir meblağ olmayabilir fakat bu kadar katı kurallar ile kasıntı olmayan ortam sağlamaya çalışan, size verebileceği en güzel şey lüks mekanlarda farklı tipte insanlarla tanışmak olan bu kulüp bence gereksiz. Internations diye bir topluluk var, dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde Official event düzenledikleri mekanlar o ülkelerin şehirlerindeki hemen hemen en lüks ve göz alıcı yerlerde oluyor. Ayrıca aylık, 6 aylık ve senelik üyelik gibi seçenekleri var. Herkesi almıyorlar, profiliniz iyice değerlendirmeye alınıyor ama kasıntı değiller. Anadolunun bağrından kopup gelmiş olsanız bile ingilizceniz anlaşabileceğiniz seviyedeyse (site ingilizceden farklı bir dilde değil, google translate kullanırsanız bilemem) siteye üyelik başvurusu yapabiliyorsunuz. Ek olarak aidat ödemek zorunlu değil, öderseniz ek imkanlardan faydalanabiliyorsunuz. Hemen hemen her ay 2 official etkinlik oluyor, ücretsiz üyelikle katılabiliyorsunuz. Official olmayan etkinliklere katılmak için aidat gerekiyor. Yani ben şimdi kasıntı görünmeyen ama aslında kasıntı olan insan tipleriyle lüks mekanlarda tanışmak için senelik (veya belki sınırsız bilemem) 8650 TL para ödeyeceğim. Bir de başvurusu için 815 TL para ödüyorum. Mutsuz ama zengin insanları yolmanın farklı bir versiyonu sanırım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi