Bugüne Kadar Yapılmış En Pahalı 10 Müzik Klibi

956

Günümüzde müzik endüstrisine yüklü miktarlarda paralar harcanmaktadır. Yapımcılar ve şarkıcılar, şarkıları ön plana çıkarmak için, daha fazla kitlelere ulaşması için kliplerine çok önem vermektedir ve bu sebepten hiç bir masraftan kaçmamaktadırlar. Kliplerde, efekt olsun, kurgu olsun, danslar olsun en güzeli olması için günlerce çalışıyor ve para harcıyorlar.

Bu yazımızda sizlere dünyada bugüne kadar maliyeti en yüksek olan 10 klibi sizler için listeliyoruz.

10 Busta Rhymes – What’s It Gonna Be?  

https://www.youtube.com/watch?v=TcozjXK-850

1999 yılında yayınlanan bu video klibin maliyeti 2.4 Milyon Dolar ancak günümüzde yapılması planlansa en az 4 Milyon Dolara ulaşacağı yönünde düşünceler mevcuttur. Maliyetin büyük kısmı bilgisayarla oluşturulan efektlere harcandı ancak Janet Jackson’a da az bir ücret teklif edilmedi, Busta Ryhmes giydiği elbisenin fiyatı 40.000 Dolar civarındadır.

9 Mariah Carey,Jay-Z – Heartbreaker

1999 yılında müzik piyasasında bu klibi ile isminden çokça söz ettiren Mariah Carey, bu klip için harcanan toplam maliyet 2.5 Milyon Dolar olarak açıklandı.Konaklama, animasyon ücreti de dahil edilmiştir.

8 MC Hammer – 2 Legit 2 Quit

Mc Hammer, bir dönem ülkemizde de “Can’t Touch This” isimli parçasıyla insanlarımız gönlünde taht kurmuş bir isim. 90 yılların Rap şarkıcısı olan Mc Hammer, 1981 yılında “Too Legit To Quit” isimli parçasına, 2.5 Milyon Dolar harcamıştır.

7 Puff Daddy – Victory 

https://www.youtube.com/watch?v=4kwamhqyHN0

Puff Daddy, Notorious B.I.G. ve Busta Rhymes’ın beraber seslendirdiği bu şarkıda, bilgisayar efektlerine,  inşaat patlatma sahnelerine, helikopter sahnelerine ve klibin 8 dakika olması ve bunun yanında Dennis Hopper ve Danny DeVito gibi isimlerin rol alması üzerine, klibin maliyetide doğal olarak yüksek olmaktadır. Klip için 2.7 Milyon Dolar harcanmıştır.

6 Guns N’ Roses – Estranged

Ayrılığı konu alan bu şarkıda, uçak ve helikopter sahneleri, okyanus sahneleri gibi oldukça yüksek harcamalar yapılmıştır. Bu harcamalar sayesinde klibin maliyeti 4 Milyon Dolara ulaşmıştır.

5 Michael Jackson – Black or White

Irkçılığın kötü olmasını konu alan bu şarkı, klibinin de  adından söz ettirir cinsten olması gerektiğini düşünen yapımcılar ve tabi ki Michael Jackson, 1991 yılında 4 Milyon Dolar harcayarak  ve dünyada izleme rekorları kıran bu klibi oluşturdular.

4 Madonna – Bedtime Story 

1995 yılında yönetmen koltuğunda Mark Romanek’ın bulunduğu Bedtime Story’nin çekimleri sadece 6 gün sürmüştür ancak çekimler üzerinde haftalarca çalışmışlardır. Dijital efektler sebebiyle 5 Milyon Dolar harcanmıştır.

3 Madonna – Express Yourself

Fight Club ve The Panic Room filmlerinin de yönetmenliğini yapan David Fincher, Madonna’nın cinsiyet ayrımcılığını ve sosyal konularda  fikirlerini anlatmanın yolu Express Yourself klibiydi. Bu sebeple 5 Milyon Dolar gibi bir maliyeti olmuştur.

2 Madonna – Die Another Day

Listemizde ismini en çok gördüğümüz isim Madonna. Madonna kliplerine çok önem veren ve hiç bir harcamadan kaçmayan bir sanatçı olduğu anlaşılıyor. James Bond filminin şarkısını seslendiren Madonna, klibin  zorlayıcı olması gerektiği için eskrim dersleri almaktan hiç çekinmedi. Aksiyon sahneleri ile dolu olan bu klibin maliyeti 6.1 Milyon Dolardır.

1 Michael Jackson ve Janet Jackson – Scream

Listemizin bir numarasında 1995 yılında çıkarılan Jackson kardeşlerin seslendirdiği, uzay temalı Scream klibi bulunmaktadır. Uzay gemisi ve dijital efektlerin büyük paralar harcanmıştır. Klibin o günkü maliyeti 7 Milyon Dolardır, günümüzde çekilmesi planlansa 10 Milyon Doların üzerinde bir harcama yapılması gerektiği yönünde hesaplamalar yapılmıştır.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi