En Pahalı Elementler | Bulursanız Zenginsiniz !

1.274

En pahalı elementler listemizi güncellemeye karar verdik çünkü olur da yolda şekilsiz bir şey görürseniz hemen atmayın, gramı dünyanın parası olabilir. Son günlerde herkes gökten gelecek meteorlar ile zengin olma hayali kuruyor aslında olanlarda yok değil.

Dünyamız, bizlerin yaşaması için üzerinde her türlü materyali barındıran bir gezegen. Bazılarını elinizin tersiyle iterseniz, yerde görseniz tekme atarsanız ancak bazıları var ki, fiyatını görünce elinize kazma kürek alıp sağı solu kazmaya başlarsanız.

Böyle materyallerden 1 kilogram bulsanız, 7 sülalenize yetecek kadar zengin olabilirsiniz. O yüzden siz siz olun her bulduğunuz taşı suda sektirmek için denize atmayın. Belki suda taş sektirme rekoru kırabilirsiniz o ayrı bir konu ama fiyatını bilseniz taş sekerken koşar havada yakalarsınız o kadar söyleyeyim.

NOT: Şunu söylememde yarar var, burada yazdığımız fiyatlar materyalin o anki kuruna, bulunma miktarına ve üretilebilirliğine göre farklılık gösterebilir.

Not 2: En pahalı elementler listesini ilk kez 2015 yılında yazmıştık. 2020 yılında tekrar güncellemeye karar verdik ama çok bilinen internet sitelerinde bizim yaptığımız bu listenin bir kopyasını görünce açıkçası biraz şaşırdık açıkçası. En azından bir kaynak gösterilir değil mi canım? Neyse konumuza geri dönelim biz en iyisi.

Dünya’daki En Pahalı Elementler Listesi

Altın

En pahalı elementler listemizin ilki oldukça tanıdık, bildiğimiz altın hani kuyumcularda olandan. “Au” simgesi ile gösterilir, parlak sarı renkte olması, doğada bulunabilmesi ve değerli olduğundan dolayı insanoğlunun hep ilgisini çekmiştir. Latince Aurum dan gelmektedir. Işıldayan, parlayan demektir. Gram fiyatı şu anda oldukça değişken. Daha iki hafta önce 530 TL’leri görürken şimdilerde ise 450-460 TL arasındadır. Ama ne olursa olsun Altın her zaman dünyanın en pahalı elementi listesinde yer alacaktır.

Rodyum

Rodyum’un büyük çoğunluğu Afrika bölgesinde bulunmaktadır. Platin sınıfına dahil, aynı renkte olur ancak ısıya Platin’den daha dayanıklıdır. Halk arasında “Beyaz Altın” olarak adlandırılır. (Artık hangi halksa o bilemedim) Uçaklarda kullanıldığı bilinmektedir. Gramı 285 dolar civarındadır. Hatta yatırımcılarına 2020 yılında en çok kazandıran materyaldir.

Platin

En pahalı elementler listemizde yer alan Platin, çekici bir renkte olması, esnekliği sayesinde, sanayi makinelerinde, laboratuvarlarda diş hekimliğinde, otomobillerde kullanıldığı bilinmektedir. Periyodik cetvelde Pt simgesi ile gösterilir, atom numarası 78’dir. Gram fiyatı 30 ila 40 dolar arasındadır.

Gergedan Boynuzu

Tabi ki bu bir element değil ama gram fiyatı oldukça yüksek bir şey. Kanseri geçirdiği varsayılan gergedan boynuzu, toz haline getirilerek kullanılmaktadır. Nadir oluşu ve bir canlının sahip olmasından dolayı, oldukça pahalı olmasına sebep olmuştur. Gram fiyatı 300 dolarları bulabilmektedir.

Plütonyum

Atom numarası 94 olan, neptunyumdan elde edilen radyoaktif bir elementtir. Pu sembolü ile gösterilir. Oldukça radyoaktif bir element olan Plütonyum, 1940 yılında 152 santimetrelik atom hızlandırıcısı ile uranyumun döteryum ile çarpıştırılması sonucu bulunmuştur. Nükleer başlıklı bombalar da kullanılması ile ünlüdür. Atom bombası dersek herkes ne kadar tehlikeli ve etkisinin ne kadar uzun sürdüğünü anlayacaktır. Gram fiyatı 6,000 dolarlı bulmaktadır.

Painite

1950 yılında Burma civarında sadece 2 adet bulunmuştur. 2000’li yıllarda yine Burma bölgesinde binlercesi daha çıkarılmıştır ancak sadece 1 tanesi nadir olarak sınıflandırılmıştır. Gramı 12 bin dolar civarındadır.

Taaffeite Taşı

Sri Lanka ve Tanzanya bölgeleri bu taşın bulunduğu tek yerdir ancak bulunan yerler mayınlı bir arazide olduğundan çıkarılması biraz risklidir. Kont Taaffe tarafından 1950’li yıllarda bulunmuştur. Genellikle renkleri soluk olur, mor, mavi ya da renksiz bulmak mümkündür. Gramı 30 bin dolar civarındadır.

Trityum

Trityum hidrojenin radyoaktif izotopudur. 1934 yılında keşfedilen bu materyal, kendiliğinden ışık saçar, parlaklık üretir. En pahalı elementler listesindeki en renkli olan elementtir. Gram fiyatı ise 50 bin dolar civarındadır.

Elmas

Elmas ya da pırlanta, bilinen en sert ve değerli bir taştır. Karbon elementinin bir modifikasyonu ile oluşur. En nihayetinde bildiğimiz kömürde karbon elementinden oluşmaktadır. Ne zaman bir elmas görsem, Leonardo Di Caprio’nun baş rolünde yer aldığı “Kanlı Elmas” filmi aklıma gelir. Adam ne zorluk çekti be. Neyse elmasın gram fiyatı ise 400 bin dolar civarındadır.

Kaliforniyum

Dünyanın en pahalı elementi olan Kaliforniyum, atom numarası 98 ve sembolü Cf olan radyoaktif bir kimyasal elementtir. En pahalı element diyoruz çünkü ilk sırada yer alan madde tam olarak anlaşılmış ve kabul edilmiş değil.

1950 yılında Kaliforniya Üniversitesinde Helyum iyonları ile çarpıştırarak üretilmiştir. Aynştaynyum’un ardından çıplak göz ile görülebilecek kadar üretilebilmiş 2ci elementtir. İnsan yapımıdır anlayacağınız. Kaliforniya da üretildiği için bu isim verilmiştir. Gramı 30-40 milyon dolar civarındadır.

Karşıt Madde (Antimatter)

Geldik en pahalı elementler listemizin en pahalısına; maddenin ters ikizi olarak bilinen karşıt madde (ya da antimadde) evrende çok nadir bulunan ve bilinen en pahalı maddedir. Kimilerine göre sadece varsayım olarak kalmıştır, ama bilim adamları karşıt maddenin varlığını kabul etmişlerdir. Karşıt maddeyi kabaca anlatmak gerekirse, 1928’de Paul Dirac açıklaması ile ki bu ona Nobel ödülünü kazandırmıştır,  X²=4 denkleminin iki sonucu vardır. X ya 2’dir ya da -2’dir. Biri pozitif biri negatif olmak üzere 2 sonucu vardır ancak klasik fiziğe göre bir parçacığın enerjisi daima pozitif bir sayı olmak zorundadır. Yani her parçacığın kendisiyle tıpatıp aynı fakat yükü zıt olan bir karşıt madde olacağını açıkladı Paul Dirac. Örneğin elektron için her yönüyle aynı ama pozitif yük içeren bir karşıt elektron olmalıydı. Bu düşünce yeni bir evrenin var olacağı bir düşünce başlamasına sebep olmuştur.

Karşıt Madde’nin gramı ise yaklaşık 100 trilyon dolardır.

En pahalı elementler yazımız hoşunuza gittiyse Liste kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi