Türkiye’nin Borsa Tarihi

Türkiye borsa tarihi Osmanlı Devletinin hemen hemen son dönemlerine denk gelmektedir. Hatta Türkiye borsası tarihinin başlangıcı, Osmanlı bankasının kurulması ile aynı zamanlara denk gelmektedir.  Osmanlı devleti zamanın da kurulan borsa da borçlu olan devletlerin de ciddi katkısı olmuştur. Borsa ile tanışan Osmanlı devleti borçlarını ödemek için yeni bir fırsat ile de karşı karşıya kalmıştır. Ancak sürekli olarak yabancı devletlerin etkisi ve spekülasyonları altında kaldığı için yeterinde başarılı olmamıştır.

Cumhuriyet Dönemi Ve Borsa

Cumhuriyet döneminden itibaren borsada da değişiklikler meydana gelmiştir. Yasaların konulması ile birlikte borsa ile ilgili alanlar da düzenlenmiştir. Bu zamandan itibaren İstanbul Menkul Kıymetler Borsası olarak işlemlerine devam etmiştir. Bir süre sonra İstanbul da ki faaliyetleri kısıtlanıp Ankara’ya taşınsa da kısa süre sonra tekrar İstanbul’a getirilme zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Tabi 1980 yılından sonra her şey gibi borsada da değişiklikler olmuştur. Bu tarihten sonra ekonomi planlı olarak değil liberal olarak ilerlemeye devam etmiştir. Durum böyle olunca da borsada da değişiklikler ortaya çıkmıştır. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Yönetmeliği yürürlüğe girmiştir. 1985 yılında IMKB resmi bir tören ile açılmıştır. Bu kuruluş tüzel kişiliğe sahip olan ve kar amacı gütmeyen amaçlar ile kurulmuştur.

IMKB’nin Görev Ve Yetkileri

IMKB kar amacı gütmeyen bir kurum olarak kurulduğu için güvenilirliğini korumak daha kolay olacaktır. IMKB’nin kendisine verilen başlıca görevi ve yetkileri şunlardır;

1 Menkul kıymetler borsası kotuna alınacak olan belgelerin yönetmelik çerçevesinde incelenmesi ve gerek görülmesi halinde menkul kıymetler borsasına girebilmesi

2 Menkul kıymetlerin çeşitlerine ve türlerine pazarlar oluşturmak ve her menkul kıymetin çeşidine göre işlem görmesini sağlamak.

3 Borsa çalışmalar için gerekli olan saatlerin belirlenmesi

4 Tasarruf sahiplerinin güven içinde kıymetli kağıtlarını alıp satmak için ortam oluşturmak.

5 Olumsuz herhangi bir durum meydana geldiği zaman gerekli önlemlerin gerektiğinde alınmasıdır.

Bu görev ve yetkiler ile donatılan IMKB gerekli her türlü tedbiri de almıştır. Bu nedenle her zaman başarılı hareket etmiştir.

Borsa İstanbul (BİST)

2013 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının adı Borsa İstanbul olarak değiştirilmiştir. Borsa İstanbul’un temel amacı güvenilir bir ortamda ve serbest rekabet şartları altında kanunların izin verdiği yetkileri kullanmaktır. Borsa İstanbul bütün sermaye piyasalarını tek bayrak altında toplamıştır. Sermaye piyasasında ki her enstrüman bu borsa da işlem görmektedir. Yapılan işlemler genel borsa düzeyinde arz ve talep şartları doğrultusunda yapılmaktadır. Özellikle şirketlerin kıymetli kağıtları ile yapılan işlemler en çok talep görenlerdir. Borsa İstanbul yapılan her işlemin sağlıklı yapılması için gerekli bütün önlemleri almaktadır. Bu nedenle oldukça güvenilir bir kurum olmayı sürdürmektedir. Yeni adı ve yeni ilkeleri ile oldukça genişleyen vizyonu ve misyonu ile en iyi hizmeti vermektedir. Yatırımlarınızı istediğinizi gibi değerlendirebileceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi