Para Biriktirme Yolları | Birikim Nasıl Yapılır?

988

Para biriktirme yolları ve birikim yapmak belki sizi başlarda biraz zorlayabilir. Gündelik zevklerinizden mahrum bırakabilir ama gün sonunda kesinlikle kazanan siz olacaksınız.

Günde 10 TL demek ayda hemen hemen 300 TL yapar bu yılda size 3.600 TL gibi bir birikim yapmanıza olanak sağlar. Siz günde 10 TL değil de 20 atarsanız birikiminiz katlanır, ne kadar çok kenara atarsanız böyle katlanarak devam eder.Listemizdeki bir değil de birden fazla ipucunu yaptığınız takdirde 10 TL’den fazlasını biriktirebilirsiniz. Biriktirdiğiniz bu parayla belki yatırım yapabilir ya da kendinize veya sevdiklerinize harcayabilirsiniz, orasını biz bilemeyiz ama sizlere günde kenara nasıl 10 TL atarsınız onu söyleyebiliriz. Bakalım para biriktirme yolları nelermiş.

Para Biriktirme Yolları

Yürümeye Çalışın

Para biriktime yolları arasından ilki yürümek. Hem sağlığınız için hem de cebiniz için çok çok iyi. Tabi eğer eviniz Beylikdüzü’nde iş yeriniz Mecidiyeköy’de ise yürümeyin tabiki, metrobüse binin. Demek istediğimiz her yere araba ile gitmeyin. Kısa mesafeleri ya da yürüyebileceğinizi düşündüğünüz yerlere yürüyerek gidin.

Evinizde Yemek Yiyin

Özellikle bu pandemi döneminde umarız bu maddeyi zaten uyguluyorsunuzdur. Para biriktirme yolları arasında evde yemek yemekte gün sonunda oldukça hesaplı oluyor. Dışardan yediğiniz yemekleri toplasak her halde burdan köye yol olur. Onun yerine evde yemiş olsaydınız, tamam diyeceksiniz ki “evde yemek yaparken para harcamıcak mıyız?”, elbette masraflarınız olacak ama emin olun o kadar para vermeyeceksiniz. Örnek verirsek misal veriyorum; etin kilosu 45 TL, dışarda bir dilim ete 25 TL para veriyorsunuz. E 25 TL verdikten sonra 20 TL daha verin 1 kilo et alın. 3 gün boyunca rahat rahat yiyin. Ayrıca evde yiyin derken eve pizza sipariş etmenizden bahsetmiyorum.

Kahvenizi Evinizde İçin

Evde kahve içmeye özen gösterin. Diyelim bir Starbucks’a gittiniz aman şunu da alayım canım istedi, aman bunu da alayım yerim diyerek bir kahveye 25 TL para ödüyorsunuz, daha doğrusu ödüyoruz. Onun yerine alın kahvenizi evde için.

Eğlence Hayatınıza Çeki Düzen Verin

Umarız salgın zamanında bunu zaten yapmıyorsunuzdur. Hem kendi hem de başka insanların sağlığı için mecbur olmadıkça dışarı çıkmamaya çalışın. Ama eğer ben eğlencemden ödün vermem diyorsanız bari “Her gece dışarı, her gece dışarı” yapmayın. İlla ki eğleneceksiniz ama dozunda yapmanızda fayda var.

Led Lambalar Kullanın

Para biriktirme yolları içinde evinizi düzenleyerek yapabileceğiniz bir madde. Evinizdeki lambaları, ampulleri led lambalar ile değiştirin. Bu sayede elektrik faturanızda gözle görülür bir düşüş olacaktır.

Isı Yalıtımı Yaptırın

Evinize ısı yalıtımı yaptırmanız, doğalgazı daha az kullanıcağınız anlamına gelmektedir. Tabi ki bunun bir maliyeti olacaktır ama uzun vadede kazanan siz olacasınız.

Sporunuzu Evde Yapın

Pahalı fitness merkezlerinde spor yapmak bana saçma geliyor. Gidiyorsunuz bir firmaya yıllık 1.000 – 1.500 TL arası bir ücret ödüyorsunuz, 3 ay sonra sıkılıyorsunuz gitmekten vazgeçiyorsunuz. Hadi dondurdunuz falan ama ne oldu yandı 9 ay.

Daha Az Alışveriş Yapın

Özellikle kadınlar için söylemek gerekirse, o ayakkabıda olmaya versin, ne olucak. Alt tarafı bir ayakkabı, lazım olanı alın. Hep fazla fazla kıyafet, ayakkabı ya da çanta dolu dolaplarınız. Lazım olanı alın.

Sigarayı Bırakın

Para biriktirme yolları arasında en en en önemlisi bu madde. Hem sağlığınıza zararlı hem de bıraktığınız takdirde en kötü 20 TL’niz cebinizde. Belki 1-2 hafta zorlanırsınız ama sonunda sağlığınıza kavuşmanın bedeli ölçülemez ama ufakta olsa birikim yapmaya başlarsınız. (Pardon filminden güzel bir sahneydi)

“Bunlar onların hakkı ise sizinde  hakkınız olduğunu biliyoruz. Herkes ister şurda yemek yiyeyim, burda kahve içeyim, şu çantayı alayım, şurda iki koşup geleyim” ama her şeyi dozunda yapmanızda fayda var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi