Yılbaşı İçin En İyi 25 Festival Alanı

1.001

Yılbaşı için az bir zaman kaldı. Resmen lanetli 2020’nin bitmesini dört gözle bekleyenler var ama bu sene salgın sebebiyle umarız eğlenmek için sokaklar dolup taşmaz. Yeni yıla gireceğiz derken 2021’i hastanede geçirmeyelim değil mi?

Yeni yılın gelmesine az bir zaman kala, insanlar yeni yıla nerede gireceklerine karar verme aşamasında.Ülkemizde insanların bir kesimi yılbaşı kutlamalarının gereksiz olduğuna inanırken diğer kesim yeni yıla girmenin, kutlanmaya değer olduğu görüşünde. Tabi ki bu yıl salgın sebebiyle tüm görüşler değişmiş olabilir. Yılbaşında nereye gitmeliyim? sorusunu bu yazımızda bulabilirsiniz.

İnsanlar eğlenmek için gittiği Taksim’de, aynı olayları yaşamak istemedikleri için Taksim’e çok kişinin gideceğinden şüpheliyim. Kendinden geçen insanlar eğlenirken, karşı tarafdaki insanın zor durumda olması üzücü. Umarım bu sene, eski yıllarda yaşanan olaylar yaşanmaz ve insanlar eğlenerek yeni yılı kutlarlar. Kamu spotumuzu da verdikten sonra :), sizlere hayatınızda en az bir kere yılbaşını kutlamak isteyeceğiniz ve orada olmalıyım diyeceğiniz, 25 festival alanını listeliyoruz.

Dediğimiz gibi 2020 salgınla mücadele şeklinde geçti, yurtdışındaki festivallerin bir kısmı büyük ihtimalle olmayacaktır ama bir yine de sizinle paylaşmak istedik.

Yılbaşı İçin En İyi Festivaller

Bolzano

İtalya’da Alp’lerin yanında bulunan bir şehir. Yılbaşı günleri, şehrin ortasında kurulan festival alanında, 1 ay öncesinden hazılanmaya başlanan yılbaşına özel aromalarla tatlandırılmış, yiyecek ve içecekler eşliğinde eğlenerek yeni yılı kutlayabileceğiniz bir yer. Her evde, her tezgahın üstünde mumlarla, lambalarla süslü olan bir alan.

Stockholm

600 yıl önce kurulmaya başlanan, İsveç’teki ilk kutlama alanı, Stockholm şehrinin Stortorget Meydanı’nda bulunuyor. Kraliyet Sarayı’na yakın bir yerde kurulan bu festival alanında, yeni yıl için hazırlanan, tatlılar, alkollü veya alkolsüz içecekler, dekoratif süs eşyaları ve pazarın olmazsa olmazı füme sosis satan, rengarenk standları sizi kesinlikle etkileyecektir.

Chicago

Avrupa şehirlerinde değil de, Amerika’da yılbaşını kutlamak istiyorsanız, Chicago’da kurulan festival bölgesini tercih edebilirsiniz. Aslında Almanya Nürnberg’de kurulan alandan esinlenerek yapılmış olan bu alan da, süs eşyaları, ahşap oymalar satın alabilir, sıcak bir içecek ile Chicago sokaklarını dolaşabilirsiniz.

Rothenburg

Almanya’da bulunan Rothenburg ob der Tauber kasabasında, geleneksel alman müzikleri ile, sıcak içeceklerin yanında kavrulmuş badem yiyerek ve ışıklarla süslenmiş sokakalar, evler görerek yeni yılı kutlayabilirsiniz. 15. yüzyıldan beri kurulan festival alanı Reiterlesmarkt’da eğlenceli bir yeni yıl kutlaması sizleri bekliyor. (bkz:Avrupa’da Gezilebilecek 10 Alternatif Şehir)

Bruges

In Bruges filmini izlemişseniz bile, Belçika şehrinin bütün güzelliklerini görmenize imkan yok. Ortaçağ’dan kalma binaları süsleyerek kurulan bu festival alanında, inanılmaz tatlara sahip Belçika çikolatası, bisküvili gözlemeler, yerel içecekler (her halde anlamışsınızdır :)) ile yılbaşını kutlayabilirsiniz.

Tallinn

Yılın büyük bir çoğunluğu karlı kaplı olan Estonya’nın Tallinn şehrinde, 1441 yılında belediye binanısın önüne dikilmiş olan Noel ağacı çevresinde kurulan festival alanı vardır. Bu alanda, yerel gıdalar, el sanatları satılır, ren geyiği, kuzular, kardan heykeller sergilenir hatta minik bir hayvanat bahçesi vardır.

Bath

İngiltere’nin kırsal bölgelerinde yer alan küçük kasabası Bath, doğal kaplıcalar, hamamlar bulunan bir yerdir. Yılbaşı zamanlarında kasabada 150’ye yakın ahşap kulübe kurulur ve içlerinde yerel yemekler ve içecekler satılmaktadır. Normal zamanlarda çok fazla ziyaretçisi olmayan bu kasabanın, yılbaşı zamanlarında ziyaretçi saysısı oldukça artmaktadır.

Colmar

Fransa’nın Alsace bölgesinde yer alan masal niteliğinde olan kasabası Colmar’a, Aralık ayında oldukça fazla ziyaretçi gelmektedir. Burada kurulan festival alanı, aslında ortaçağdan kalma ahşap evlerin, küçük dükkanların süslenmesi ile kurulur ve aynen bir labirenti andırır. Bir defa gördüğünüz yeri bir daha görmeniz biraz zor.

Helsinki

Her daim kar altında olan Helsinki, doğal olarak inanılmaz bir görüntüye sahip. Yılbaşı zamanlarında yapılan süslemeler ile ve kurulan 100’ü aşkın kulübe benzeri standlar ile rüya gibi bir görünüme kavuşuyor. Senato Meydanında olan festival alanı üzerine birde kar yağarsa, oldukça eğlenceli bir yılbaşı kutlaması geçirebilirsiniz.

Lille

Fransa’nın en popüler festival alanlarından biri de Lille şehrinde kuruluyor. Standlarında el yapımı bir çok ilginç aksesuarlar satılıyor. Şehir Aralık ayında resmen parıldıyor.

Sibiu

Doğu Avrupa’da bulabileceğiniz en şirin festival alanı, Romanya’nın Sibiu kasabasında kurulmaktadır. İnsanların birbirlerine sıcak davrandıkları, tezgahlarında sıcak içeceklerin ve hediyelik eşyaların satıldığı oldukça kalabalık bir alan.

Paris

Aşk şehri Paris, yılbaşı zamanları olmasa bile güzel bir şehir. Bir de yılbaşı zamanlarında, Eyfel külesinin sağ tarafından kurulan ve küleye kadar devam eden, mumlarla, ışıklarla süslenmiş bir festival alanı düşünün. Yeni yıla dakikalar kala, Eyfel Külesinin inanılmaz ışık ve havai fişek gösterisini çok yakından izleyebileceğiniz bir yer.

Hamburg

Almanya’nın ikinci büyük kenti olan Hamburg’da, her Aralık ayında Hamburg Rathaus binasının önünde kurulan festival alanı bulunur. Festival alanında, her zaman olduğu gibi hediyelik eşyalar ve yerel içecekler satılmaktadır. Ayrıca söylenene göre eğer 18 yaşından büyük iseniz, kesinlikle aşık olacağınız birini bulacakmışsınız.

Manchester

Manchester’da yaklaşık 10 kadar festival alanı kuruluyor ama içlerinde en büyüğü ve en görkemlisi olan Albert Meydanında düzenleniyor. Bu alanda da sıcak ya da soğuk içecekler, hediyelik el yapımı eşyalar satın alabilceğiniz bir sürü stand bulunmaktadır.

Salzburg

Şehrin ortasında bulunan ortaçağdan kalma kilisenin önünde, Katedral Meydanında ve iki yanında büyük süs havuzları bulunan bir festival alanı. Şehrin her tarafından gelen korolar, geleneksel şarkılar çalarak kutlamalara renk katıyorlar. Hediyelik eşyalar alabileceğiniz bolca stand bulunmaktadır ama aradığınız bulamadığınız takdir de Residence Meydanında kurulan bir başka festival alanına gidebilirsiniz.

Berlin

Berlin’de ister inanın ister inanmayın 80’ne yakın festival alanı kurulmaktadır. Bunların içinde en çok ziyaret edilen ve en gösterişli olanı Memorial Kilisesi’nin önünde kurulan festival alanı. Bu yılbaşı alanında jonglörler, korolar, akrobatlar, ateş sanatçı, dans ve müzik eşliğinde yeni yılı kutlayabilirsiniz.

Dresden

Almanya’nın en eski festivallerinden biridir. !443 yılından beri Aralık ayında kurulmaktadır. Dresden pastası olarakta nitelendirilir. Çünkü o kadar renkli ve göz alıcıdır ki, adeta pastayı anımsatır. Elbe Nehri’nin yakından kurulması sonucu, ışıklar nehirden yansır ve göz alıcı bir hale bürünür. 250’den fazla kulübe tadında standlarda yerel içecek ve yiyecekler satılmaktadır.

Brüksel

Winter Wonders olarak adlandırlan bu festivalde, 2 km uzunluğunda yüzlerce stand kurulur. Bu standlarda Belçika çikolataları, waffle ve bir sürü yiyecek bulunur. Ortasında bir dönme dolap ve buz pisti bulunmaktadır.

Nürnberg

Almanya’nın en eski ve dünyaca ünlü bir festival alanıdır. Chicago’da kurulan alan, Nürnberg’in bir kopyasıdır. 16. yüzyıldan beridir her Aralık ayında kurulmaya başlanır. Festival alanında, fındık, kuru üzüm, incir, kuru erik ve taze zencefilli gibi yiyecekleri bulabilirsiniz. Ayrıca Almanya’nın yerel içeceklerinide tatma şansınız bulunmaktadır.

Kopenhag

Danimarka’nın en gösterişli festival alanlarında biridir. Tivoli Bahçelerini, peri ışıkları olarak tabir edilen ışıklarla süslerler. Bu alanda, harika denebilecek yerel yiyecek ve içecekler,  Glogg veya Aebleskiver denilen sıcak alkollü içecekler, elma köfteleri ve değişik lezzetlerdeki kekleri deneyebilirsiniz.

Frankfurt

Almanya’nın Frankfurt şehrinde, Römerberg ve St Paul Meydanında kurulan bu festival alanı, Almanya’nın en çok büyük alanlarından biridir. Yerel yılbaşı müziği eşliğinde, sıcak içecekler içebileceğiniz bir kutlama yeri.

Prag

Koyu ve gotik bir kent olan Prag, Aralık ayında eşsiz bir güzelliğe bürünmektedir. Festival alanında bal aromalı alkollü içecekler, kristal hediyelik eşyalar satan standlarla doluyor. Bu alndan başka Wenceslas Meydanında kurulan bir başka festival alanı daha bulunmaktadır. Eğer yöresel müzikleri dinlemek istiyorsanız, St. George Bazilikası veya St. Clement’in Katedrali gibi, Prag’ın ünlü kiliselerini kontrol etmelisiniz.

Strasbourg

Yıl boyunca, ahşap evleri ve arnavut kaldırımı yollarla çevrili bir yer olan Strasbourg, Aralık aylarında festival için hazılanıyor. Christkindelsmarik olarak adlandırılan bu festival bölgesi, 2015 yılında 446. kez düzenlenmiştir. Standlar 300 metre uzunluğa kadar ulaşmıştır.

Viyana

İlk kez 1294 yılında belediye binasının önünde kurulan festival alanında bulunan ışıklar sayesinde büyülü olarak görülmektedir. “Vienna Magic of Advent” olarak adlandırlan bu festival alanında, sıcak yerel içecekler, kristalize meyveler ve hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Köln

632 yıllık Köln Katedral’i önüne kurulan bu festival alanı, dünyanın en gösterişli, en kalabalık, en eğlenceli alanıdır. Ahşap kulübeler ile çevrelenmiş olan bu alanda, kulübe çatılarına ışıklar bağlanmıştır. Yukarı baktığınızda sanki yıldızlar gibi gözüken bu ışıklar, gözlerinizi kamaştıracak. Pek tabi ki, bu alanda yerel içecekler, yerel yiyecekler, hatıra olarak saklayabileceğiniz eşyaları almanız mümkün.

Umarım “yılbaşında nereye gitmeliyim?” sorusunun cevabını vermişizdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi