Borsa Hakkında Merak Edilenler

506

Borsaya Başlamadan Önce

Birikimlerinizle yatırım yapmak için her zamankinden daha farklı bir yol denemek istiyorsanız borsaya yönelebilirsiniz. Borsaya yatırım yapmadan önce iyi bir bilgi donanımı elde etmeyi ve hazırlık yapmayı unutmayın. Çünkü borsa riskli yatırım araçlarından biridir. Yanlış bir bilgiyle tüm paranız boşa gidebilir.

Özetle tanım yapmak gerekirse borsa, alım satım işlemlerinin yapıldığı ticari faaliyetlerin devamlı değiştiği kurumsal bir piyasadır. Borsa piyasasında hisse senetleri, değerli madenler, sanayi metalleri, tarım ürünleri gibi birçok farklı alanda mal alım satımı yapılmaktadır.  Tahvil, bono, broker gibi piyasa kavramları da borsada sıkça kullanılır.

İlk defa borsaların doğuşu 15. yüzyıla denk gelir.  Bu dönemde ilk defa hisse senetleri kullanılmış ve borsayla zaman içinde özdeşleşmiştir. Kıymetli evrakların güvenli bir yerde işlenmesi ihtiyacı eski dönemlerden beri ihtiyaç olmuştur.

Borsa Yatırımı Yapmak

Borsa yatırım işlemlerinde alıcı ve satıcılar normal ticarette olduğu gibi bir araya gelmezler.  Bu işlemler için aracı kurum olan “broker”, talepler doğrultusunda işlemleri yapar.  Kendi istediğiniz alım – satım şartlarını aracı kuruma iletirsiniz, o da bu istekleri borsa kurallarına uygun bir hale getirir.

Borsa yatırımı,   piyasadaki bir malı düşük fiyattan alıp, uygun zamanda satmanızdır. Kar etmeniz için düşükken aldığınız malı yüksekken satışa çıkarırsınız.  Burada önemli olan nokta, sizi kandırma amaçlı söylenenleri iyi değerlendirmek ve piyasayı iyi analiz etmektir. İşlemlerin içerdiği tüm riskleri, zamanlamayı, malın değişen fiyatlarını, gündemi ve fiyatlara etki eden her şeyi değerlendirmeniz gerekir. Aksi halde yapacağınız yanlış bir yatırım ciddi bir para kaybına neden olabilir.

Teknik analizler ve grafikleri iyi okumanız borsada yatırım yapmak için belki de en önemli koşuldur. Çünkü borsa devamlı değişen ve doğru yorumlamaya göre yapılan bir işlemdir.  Borsada kazanan herkes çok iyi birer analisttir.  Kar etmeniz bir anlamda grafiklerin yönünü iyi yorumlamanız ve bir sonraki adımını da tahmin edebilmenizden geçer. Yatırımlarınız düşükten alınıp yüksekten satıldığında, özellikle büyük meblağ yatırdığınız takdirde size ciddi bir kar getirecektir. Her gün düzenli olarak borsaya vakit ayırmak, analiz yapmak ve ekonomik gelişmeleri takip etmek bu nedenle oldukça önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi