Borsa Neden Düşer?

552

Borsa Hakkında

Borsa, genel bir tanımlama yapılırsa kurumsal piyasalarda mal alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesidir. Alım satımı yapılan bu mallar çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Hisse senetleri, sanayi ürünleri, tarım ürünleri gibi ünler ve kıymetli evrakların alım ve satımı borsa piyasasında gerçekleşir.

Borsaya Yatırım Yapmak Riskli Midir?

Belirli bir miktar paranızın kar getirmesini istiyorsanız ve sıradan yatırımlardan daha farklı bir şey denemek istiyorsanız borsa yatırımları iyi bir fikirdir. Ancak borsaya yatırım yapmadan önce birçok konuyu iyice araştırmanızda ve risk unsurlarını değerlendirmenizde fayda var. Borsa genel olarak riskli yatırım şeklidir ve detaylı bir analiz bilgisi gerektirir. Bu analiz piyasada birçok farklı faktörle ilgilidir. Örneğin, toplumsal ve ekonomik olayların borsaya etkisinin ne yönde olduğu iyi çözümlenmelidir. Bunun için hem toplumsal olaylar detaylı bir inceleme ile takip edilmeli hem de günlük ve saatlik raporlar iyi yorumlanmalıdır.
Borsada birikimlerini değerlendirmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri, borsanın ne zaman düştüğüdür. Doğru bir zamanda mal alım -satımı yapmak ve kar edebilmek adına ne zaman düşeceği ve ne zaman yükseleceği devamlı takip edilir. Borsanın düşme veya yükselmesiyle ilgili tek yönlü bir bakış açısı geliştirmek çok doğru olmayacaktır; çünkü borsanın hareketliliği birçok farklı sebepten dolayı oluşabilir. Borsaya yatırım yapmak bir nevi ip üzerinde yürümek demektir. Bu ipin dengesini iyi hesaplamanız ve bazı atılımlarda bulunmanız paranızı kaybetmemek için hayati önem taşır.

Borsa Neden Düşüş Gösterir?

Daha önce yazdığımız “Borsa Dalgalanmasının Nedenleri?” konumuz ile sizlere açıklamada bulunmuştuk. Ancak
Borsada yatırımcılar ve para etkenleri büyük öneme sahiptir. Piyasadaki fiyatların oluşumunu insanların, toplulukların arz ve talepleri belirler. Bunlar yatırımcıların kararlarını da etkileyen son derece önemli arz talep faktörleridir.
Borsanın düşmesinin başlıca nedenleri şunlardır:
1 Borsa, sadece ülke içerisinde değil tüm dünya üzerinde oluşan kitlesel olaylardan, ekonomiyi etkileyen gelişmelerden doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenir. Avrupa Birliği ülkelerinde meydana gelen bir kriz ekonomik açıdan birbirine bağlı diğer şirketlere de etki eder. Ülkelerde meydana gelen toplumsal ve ekonomik gelişmeler birbirine bağlıdır ve borsa da bu bağdan etkilenir.
2 Borsa piyasası analistleri arasında oluşan görüşlerinden birisi, fiyatların en yüksek noktaya ulaştığında düşüş meydana geleceğidir. Tarihsel açıdan borsa verilerine bakıldığı zaman piyasa düşüşlerinin çoğu bu şekilde meydana gelmiştir.
3 Borsanın yükselme ya da düşme değerleri ülkenin ekonomik büyüme oranı ile doğrudan bağlantılıdır. Ülkedeki ekonomik büyüme çok iç açıcı değilse ve kriz yaşanıyorsa bu durum elbette borsaya da etkiler.
4 Düşüşe neden olan diğer bir sebep hisse senetleridir. Şirketlerdeki hisse senetleri sahiplerini etkileyen her durum borsaya yatırımı etkiler. Dolayısıyla hisse senetlerini olumsuz etkileyen her etken borsa düşüşüne neden olabilir. Bir ülkenin siyasi ve ekonomik durumu hisse senedi verilerini belirlemektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi