Dünyanın En Pahalı 10 Okulu

1.986

Eğitim şart ama bu kadarıda şart mı bilemiyorum. Öğrenci olmak zor daha doğrusu öğrenci olup geçinmek zor yoksa okumak o kadar da zor değil. Ülkemiz sistemi kimi zaman eleştirilse de, okuyan okuyor.

Ekonomik seviyesi düşük ailelerin çocukları için okumak zenginlere göre daha zor. Çünkü zengin ailelerin çocukları bir üniversiteye ya da bir koleje gidip okumak için fazla çaba sarfetmelerine gerek yok. Ama ekonomik seviyesi düşük ailelerin çocukları daha fazla çabalamak zorunda, burs almak için ya da bir devlet okuluna gitmek için daha fazla çalışmak zorunda, daha fazla puan almak zorunda. Yani paran varsa rahat rahat okuyorsun arkadaş.

Listemiz ise bu zengin ailelerin çocuklarını ilgilendiriyor aslında. Dünyanın en pahalı 10 okulunu sizler için daha doğrusu zenginler için yazıyoruz.

10 Purnell Okulu – New Jersey

Bu yatılı okul sadece son sınıf, kız öğrencilere eğitim vermektedir. Her yıl ortalama 94 öğrenci ve 18 eğitim üyesi bulunan bu okul açıldığı 1963 tarihinden beri 1200 mezun vermiştir. Okulun yıllık fiyatı 45.000 dolardır.

9 Sandy Spring Okulu – Maryland

Okul anasınıfından son sınıfa kadar eğitim vermektedir. 1961 yılında üniversiteye hazırlık için kurulan bu okul daha sonraki yıllarda alt sınıflarada eğitim vermeye başlamıştır. Yaklaşık 700 öğrencinin kayıtlı olduğu okulun yıllık maliyeti 48.000 dolardır.

8 Salisbury Okulu – Connecticut

Rahip George Emerson bu okulu 1901 yılında kurdu. Okul sadece 12 sınıf öğrencilerine hizmet vermektedir ve yaklaşık 290 öğrencisi ve 65 civarında öğretim üyesi bulunur. Okula gitmek istiyorsanız 3 basamaklı kabul sürecini geçmek zorundasınız. Yıllık 50.000 dolardır.

7 Dana Hall Okulu – Massachusetts

Okulun başlarda kurulmasının sebebi öğrencilerine yaşama hazırlanmalarına yardımcı olmak. Charles Dana isimli bir işadamı okula yatırım yaparak, sadece genç kadınların sanat eğitimi alması için okulu genişletti. Okul sadece kız öğrencilere öğretim vermektedir. Yıllık fiyatı ise 50.000 dolardır.

6 Idyllwild Sanatları Akademisi – Idyllwild

İsminden de anlaşılacağı gibi bu okul, yazarlık, dans, film, müzik, tiyatro ve görsel sanatlar dalında eğitim vermektedir. Son sınıfında okuyan 300 yakın öğrencisi bulunmaktadır. Yıllık maliyeti sie 51.000 dolardır.

5 Appleby Üniversitesi –  Ontario

Okul, Edmund Byron Walker’ın yardımlarıyla 1911 yılında kurulmuştur. Bu okul sanat eğitimiyle övünmektedir ve yaklaşık 750 öğrenciye eğitim vermektedir. Eğer yatılı imkanlarından yararlanmak istemiyorsanız, okulun yıllık ücreti 35.000 dolardır ama bu imkandan yararlanacaksanız fiyat 53.000 dolara çıkmaktadır. Yıllık ücret tabiki de.

4 Woodside Priory Okulu – Kaliforniya

Priory olarak bilinen bu okul, 1957 yılında Macar bir keşiş tarafından kurulmuştur. Her sınıfta 16 ile 18 kişi arasında öğrenci bulunan ve okulun toplamda 370 adet öğrenciye hizmet vermektedir. Öğrenciler 16 farklı ülkeden oluşmaktadır yani uluslararası bir okuldur ve yıllık maliyeti 54.000 dolardır.

3 St. Albans Okulu – Washington DC

Adını ilk İngiliz şehitten alan bu okulda yaklaşık 575 öğrenci ve IQ’su yüksek olduğu iddia edilen 75 kişi ile toplamda 100 adet öğretim üyesi bulunmaktadır. Okul 1909 yılında kurulmuştur ve yıllık olarak 55.000 dolar istenmektedir.

2 Alpin Üniversitesi – İsviçre

1910 yılında kurulan bu okulda 50 farklı milletten 500 öğrenci okumaktadır. Okul yönetimi bir ülkeden en fazla 10 öğrenciyi kayıt etmektedir. Sebebi ise okulda hiç bir milletin üstün olmadığını ve ırkçılığın yapılmaması. Avrupa kraliyet ailelerinin ve ünlülerin çocuklarından burada okuyanlar bilinmektedir. Üniversitede yıllık 94.000 dolar ücret istenmektedir.

1 Institut Le Rosey – İsviçre

Bu uluslararası yatılı okul, 1880 yılında İsviçre’de kuruldu. “Krallar okulu” olarakta anılan bu okulun önemli noktalara gelmiş bir çok mezunu bulunmaktadır. Okula yıllık en fazla 400 öğrenci kayıt yapabiliyor ve her 5 öğrenciye 1 öğretmen düşüyor. Okula her öğrenci yılda 100.000 dolar veriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi