Dünyanın En Pahalı Kahvesi

Dünyanın En Pahalı Kahvesi | En Pahalı 5 Kahve

Dünyanın en pahalı kahvesi düşündüğünüzü gibi steril ortamlarda yetiştirilip, altın tepsiler içinde sunulmuyor. Misk kedisi peşinde koşup, fillerin gübreleri karıştırılıp sonrasında bardaklarınıza geliyor.

Kahve insanlar tarafından oldukça fazla tüketilen ve sevilen içeceklerden biridir. Özellikle o yeşil logolu kahve dükkanı sürekli ağzına kadar dolu, demek ki güzel kahveleri var ama ne yazık ki dünyanın en pahalı kahveleri o dükkanlarda değil bu yüzden listemizde göremeyeceksiniz.

Dünyanın en pahalı kahvesi listemizdeki kahvelerden satın almanız, bütçenize ciddi anlamda zarar verebilir. Kafeinin en güzel ve en nadir tadını almak istiyorsanız bir miktar parayı gözden çıkarmalısınız. Gelelim dünyanın en pahalı kahvesi hangisi olduğunu paylaşmaya.

Dünyanın En Pahalı Kahvesi

Hacienda El Roble

Dünyanın En Pahalı Kahvesi : Hacienda El Roble

Bu kahve 1 yılda sadece 22 kilogram üretiliyor. Oldukça enteresan bir hikayesi var aslında; Güney Kolombiya’da yetişen bu kahve ağaçları, sahibi tarafından ilk alındıklarında ne olduğu hakkında en ufak bir fikirleri bile yokmuş. Ne yetiştireceklerine karar verilesiye kadar ağaçlara arazinin ismi olan HR61 ismi verilmiş ve bir efsane olmuş. Bu ağaçlar günümüzde dünyanın en pahalı kahvesi listesinde yerini alan özel ve nadir çekirdekleri üretiyor.

Tamamen organik tavuk gübresi ile büyütülen ağaçlar için özenle çalışılıyor. Kurutma ve fermantasyon işlemleri tecrübeli ziraat mühendisleri tarafından titizlikle takip ediliyor. Bu özel kahvenin kilosu ise 200 dolar civarındadır.

Ospina Coffee

Dünyanın En Pahalı Kahvesi : Ospina

1835 yılında hapisten kaçan Ospina kardeşler tarafından kurulan ve bir çiftlikte başlayan maceranın dünyanın en pahalı kahvesi çeşitlerinden biri ile son bulacağını kimse tahmin edemezdi. Çiftliğe kahve ağaçları ekip küçük bir işletme olarak başlayan serüvende, yılların içinde çiftliğe Kolombiyalı iş adamları yatırım yapmış ve bu eşsiz kahve çeşidi dünyaya yayılmış .

Kolombiya’nın Antioquia bölgesinde volkanik bir alanda ve 7500 metre veya daha fazla rakımda büyütülen bu kahve ağaçlarının çekirdekleri ile üretilen bu tat, günümüzde kilosu 300 dolar gibi bir fiyata satılmaktadır.

Hacienda La Esmeralda

Dünyanın En Pahalı Kahvesi : Haciende La Esmeralda

Panama’nın Boquete bölgesinde 1500 metre ve üzeri rakıma sahip yerlerinde yetişen kahve ağaçlarından elde edilen ve herhalde dünyanın en çok ödüle layık görülen kahve çeşididir. Fiyatının bu kadar yüksek olmasın sebebi aslında belli bir zaman aralığında üretilmesi, lokasyondan kaynaklı taşıma maliyeti eklenmesi ile artmaktadır. Tabi pahalı olmasının sebebi sadece bu değil. Kahvenin enfes bir tadı olduğu ve portakal mı desek mandalina mı desek bilemedik ama turunçgiller ailesinden bir tat aldığı belirtilmektedir. Bu özel kahvenin kilo fiyatı ise 700 dolardır.

Kopi Luwak

Dünyanın En Pahalı Kahvesi : Kopi Luwak

Herkes bu kahvenin dünyanın en pahalı kahvesi olduğunu sanmaktadır ancak bu doğru değil. En pahalı değil belki ama pahalı olduğu bilinen kahve olduğu kesin. Hikayesini hemen hemen herkes bilir.

Misk kedisi tarafından yenilen kahve çekirdekleri mide ve bağırsakta öğütüldükten sonra haliyle dışkı yoluyla hayvanın vücudundan atılır. Daha sonra dışkı içerisinden bu kahve çekirdekleri toplanıp temizlenir ama herhangi bir tat vermek için başka bir işlem yapılmaz. Bu kahvenin kilosu ise 1200 dolar civarındadır.

Dünyanın En Pahalı Kahvesi : Kopi Luwak Misk Kedisi

Bu arada belirtmekte fayda var; bu kediler gerçekten en taze ve en lezzetlileri yeme konusunda resmen uzmanlaşmış. Ama nerede birileri hayvanların yardımıyla para kazanıyorsa, o hayvanlar için pek iyi bir durum olmuyor. Yani düz mantık olarak daha fazla para için kedilerin daha fazla yemeleri lazım ve ne yazık ki zorla da olsa yediklerini düşünebilirsiniz. Eğer bu kahveyi alacaksanız bunu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Black Ivory

Dünyanın En Pahalı Kahvesi : Black Ivory

Geldik dünyanın en pahalı kahvesi hangisiymiş onu yazmaya. Kısaca anlatmak gerekirse Kopi Luwak kahvesinde nasıl kedilerin dışkılarından üretiliyorsa Black Ivory de fillerin dışkılarından üretiliyor. Tayland’da yetiştirilen bu kahve çeşidi fillerin doğal yollarla yedikleri kahve çekirdeklerinin sindirilmesi sonucunda bardaklarınıza geliyor. Pahalı olmasının en büyük sebeplerinden biri de fil dışkılarının kolaylıkla bulunmamasından kaynaklanıyor.

Dünyanın En Pahalı Kahvesi : Black Ivory Filleri

Black Ivory kahve üretiminde, hayvanlar herhangi bir zorlama görmüyor. Kopi Luwak’tan bir farklı olarak Tayland’daki bir firma turizm sebebiyle suiistimal edilmiş filleri alarak bir doğal bir alana yerleştiriyor. Bu kahve firması da bu firma ile anlaşmalı olarak çalışıyor. Yani illa ki filler kahve yesin diye ağaçlar dikiliyor ama hayvanlar canı isteyince yiyorlar. Dünyanın en pahalı kahvesi olan Black Ivory’in kilosu ise 3000 dolar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi