Dünyanın En Pahalı Tablosu | En Pahalı 10 Tablo

854

Dünyanın en pahalı tablosu listemizi sanat meraklılarının muhakkak incelemesini tavsiye ediyoruz. Milyon dolarlar eden tabloları ve kimlerin yaptıklarını kaçırmayın.

Aylar hatta yıllarca süren çalışmalar sonucunda, bugünler de astronomik fiyatlara satılan bu tabloları sizler için listeliyoruz.İlk bakışta “bunu yapmakta ne var” gibi düşünüyor olabilirsiniz ancak bu ressamlar büyük emekler harcayarak bu tabloları yaratmışlardır. Yalnız tek sıkıntı ressamlar hayatlarını sefillik içinde yaşıyorken, öldükten sonra değerlenmiştir. Bu sebeple ne kadar fiyatları olduğu, ressamlar için pek bir önem arz etmiyor.

Ressamların tablolarında anlatmak istedikleri, sizin hayal gücünüzle doğru orantılıdır. Kimi insanlar saatlerce bu tablolara bakarak farklı anlamlar çıkartmayı başarmışlardır. Ressamlar, sanat eserlerini herkes için yapmışlardır o yüzden sanat eseri kaçakçılığı büyük bir suç olduğu kadar, insanların bu eserleri görme hakkınıda ellerinden almış olursunuz. Tabi burada sizler için listeleyeceğimiz tabloların, çoğu satın alınmış olup geride kalanlar ise dünyanın önde gelen güvenlik şirketleri tarafından korunmaktadır. İşte dünyanın en pahalı tablosu listemiz.

Dünyanın En Pahalı Tablosu Listesi

Peasant Woman Against a Background of Wheat

Bu tablonun yaratıcısı Vincent van Gogh olup 1890 yılında yapılmıştır. 1997 yılında Stephen Wynn satın alarak koleksiyonuna eklemiştir. Orijinal fiyatı 63.1 milyon $, düzeltilmiş versiyonu 47.5 milyon $’dır.

Massacre Of The Innocents

Avusturya’lı Peter Paul Ruben’in elinden çıkmış olan bu sanat eseri 1611 yılında boyandı. 2002 yılında Kenneth Thomson bu sanat eserini satın almıştır Orijinal fiyatı 76.7 milyon $, düzeltilmiş versiyonu 90.9 milyon $’dır.

Dora Maar With Cat

Pablo Picasso 1941 yılında yapmış olduğu bu tablo 2002 yılında ismi hala açıklanmayan bir rus ailesi tarafından satın alınmıştır.Resmin alıcısı hala daha kamuya açıklanmamıştır. Orijinal fiyatı 100.7 milyon $, düzeltilmiş versiyonu 95.2 milyon $’dır.

Irises

Bu tablo Vincent van Gogh tarafından 1889 yılında bitmiştir. Joan Whitney Payson oğlu olan Alan Bond 1987 yılında bu resmi koleksiyonuna katmıştır. Orijinal fiyatı 101.2 milyon $, düzeltilmiş versiyonu 53.9 milyon $’dır.

Nude, Green Leaves and Bust

Pablo Picasso, 1932 yılında yaptığı bu tablo, eskiden Sidney F. Brody koleksiyonunda olan eser, 1961 yılında müze de sergilenmektedir. Orijinal fiyatı 106.5 milyon $, düzeltilmiş versiyonu 91 milyon $’dır.

Boy with a Pipe

Pablo Picasso tarafından 1905 yılında yapılan bu tabloyu, Greentree vakfı kurucularından Whitney ailesi satın almıştır. Orijinal fiyatı 117.3 milyon $, düzeltilmiş versiyonu 104 milyon $’dır.

Portrait of Dr. Gachet

Vincent van Gogh tarafından 1890 yılında yaptığı bu tabloyu, Siegfried Kramarsky  ailesi 1990 yılında satın almıştır. Orijinal fiyatı 134.3 milyon $, düzeltilmiş versiyonu 82.8 milyon $’dır.

Portrait of Adele Bloch-Bauer I

1907 yılında Gustav Klimt’in eseri olan bu tablo, Ronald Lauder & Neue galerisini 2006 altın yılında satılmış ve orada sergilenmektedir. Orijinal fiyatı 142.7 milyon $, düzeltilmiş versiyonu 135 milyon $’dır.

Woman III

Dünyanın en pahalı tablosu olmayı bir kaç milyon dolarla kaçırmış bu eser Willem de Kooning tarafından 1953 yılında tamandı. Steven A. Cohen 2006 yılında satın almıştır. Orijinal fiyatı 145.1 milyon $, düzeltilmiş versiyonu 137 milyon $’dır.

No 5

Jackson Pollock tarafından 1948 yılında yaratılan bu eser dünyanın en pahalı tablosu unvanını elinde bulundurmaktadır.2006 yılında David Martinez koleksiyonuna eklemiştir. Orijinal fiyatı 148.1 milyon $, düzeltilmiş versiyonu 140 milyon $’dır.

Not:

Fiyatlarda olan düzeltilmiş versiyon olarak nitelendirdiğimiz, resmin aynısını şimdiki ekipmanlar ile yeniden yapılma işlemidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi