Ne Kadar Kredi Çekebilirim ?

495

Ne kadar kredi çekebilirim ? Bu soru ev, araba veya bir ihtiyacını karşılamak isteyen insanların cevabını en çok merak ettiği soru. Size Ne kadar kredi çıkar? sorusunun cevabını bunu açıklamaya çalışacağız.

Günümüzde çeşitli ihtiyaçlardan dolayı çoğu insan kredi alma yoluna başvuruyor. Kredi almak isteyen kişilerin ise gelir durumları ve hangi türde kredi almak istediklerine göre bankalar tarafından bir limit belirleniyor. “Bankaların Verdiği Kredi Çeşitleri Nelerdir?” yazımızdan, kredi türleri hakkında bilgilere erişebilirsiniz. Banka tarafından kredi çekmek isteyen kişilere konut, araç ve ihtiyaç başlıkları altında 3 farklı kredi türü sunuluyor. Kişilerin ise ihtiyaçlarına uygun krediyi seçerek aylık gelirleri üzerinden alabilecekleri kredi limitleri hesaplanıyor.

Gelirinize Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Ne kadar kredi çekebilirim ? sorusunun öncelikli cevabı; bankaların büyük bir kısmı kişilerin gelirlerini dikkate alarak kredi veriyor. Ancak kredilerde yapılacak ödeme miktarları bankaların vereceği kredi miktarını daha fazla etkiliyor. Yani asgari ücretle çalışan bir kişiden maaşının %30-%40 oranında ödeme yapması bekleniyor. Ancak asgari ücret alan kişiler maaşlarının %50-%60 gibi bir kısmını ödeyebileceklerini söylediklerinde bankalar daha fazla kredi verebiliyor. Bu nedenle de kişilerin alacakları kredinin türü ve ödeme miktarlarına göre bankalar kredi miktarını düşürebiliyor ya da yükseltebiliyor.

Kredi Türüne Göre En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Kredi türleri konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi olarak sunuluyor. Kişilerin çekecekleri kredi türüne göre alabilecekleri maksimum kredi değerleri ise değişiklik gösterebiliyor. “Maaşın Ne Kadarına Kredi Çekilebilir?” yazımızdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Konut Kredisinde Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Krediniz ‘’Konut Kredisi’’ ise en düşük faizli ve en uzun vadeli seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Ödeme gücünüze ve seçtiğiniz evin ekspertiz raporuna göre verilecek olan kredinizin miktarı almak istediğiniz evin %75’i kadar olacaktır. Yani ne kadar kredi alabileceğiniz seçtiğiniz evin fiyatı ile doğru orantılı olacaktır. 200 bin TL olan bir evi seçmişseniz alacağınız kredi 150 bin TL civarı olacaktır. Eğer seçtiğiniz ev 400 bin TL ise 300 bin TL olacaktır. Ne kadar kredi alacağınız tamamen sizin ödeme gücünüzle ve alacağınız ev ile alakalı olacaktır.

Araç Kredisinde Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Araç kredisi alacak kişilerin ödeme yapacakları miktar ve vadenin süresi ne kadar kredi alınabileceğini göstermektedir. Kişiler eğer yüksek model bir araç seçmişlerse bu aracın ödemesini yaparken yüksek miktarları bankaya yatırmalıdırlar. Ancak yüksek araç modeli seçtikleri halde yüksek ödeme imkanları yoksa bu durumda vadelerini artıracaklardır. Vadesi artan araç kredileri ise yüksek faiz oranlarının ödenmesine neden olmaktadır. Maksimum araç kredisi vadesi 48 ay olduğu için araç kredisi alacak kişilerin ödeme kapasiteleri alacakları toplam krediyi büyük ölçüde etkileyecektir.

İhtiyaç Kredisinde Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

İhtiyaç kredilerinin ödeme vadesi en fazla 36 ay olmaktadır. Vade süresi azaldıkça kredilere uygulanan faiz oranları da düşük olmaktadır. Kişiler ihtiyaç kredisi alacakları zaman ne kadar kredi alabileceklerini vade süresine göre belirlerler. İhtiyaç kredisi alacak olan kişiler ödeme imkanlarına göre kredi miktarlarını artırabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi