Maaşın Ne Kadarına Kredi Çekilebilir?

576

Bilindiği gibi çalışan ve düzenli geliri olan kişilerin bankalardan kredi çekebilmeleri çok daha kolay olmaktadır. Gelir belgesinin dökümü ile çalışan kişinin kredi vadelerini düzenli olarak ödeyip ödeyemeyeceği belirlenmektedir. Kişinin gelir düzgün olsa bile aylık olarak elde ettiği gelirin kredi vadesinin ne kadarını ödeyebileceği önemli bir konu olmaktadır. Bu noktada maaşın ne kadarına kredi çekilebilir sorusu devreye girmektedir. Kredi ihtiyacı olan kişilerin büyük bir çoğunluğu aynı zamanda ev geçindirmekte olduklarından tüm giderlerin hesaplanması ile uygun bir taksit miktarı belirlenmesi gerekmektedir. Yeni yapılan çalışmalar ile bu miktar belirlenmiş durumdadır.  Kefilsiz kredi veren bankaları bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Maaşa Göre Kredi Limiti Nasıl Belirlenmiştir? 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun yeni tasarısında, aylık net ve düzenli bir geliri olan kişilerin bankalara olan kredi ödemelerini belirli limitler ile yapabilecekleri belirtilmiştir. Tüketici ihtiyaç kredilerinin vade süreleri çalışan kişiler için maksimum 36 ay olabilmektedir. Otomotiv kredilerinin vade süreleri daha fazla olup 48 ay olarak belirlenmiştir. Yeni getirilen düzenlemeye göre çalışanların ödedikleri aylık taksitler maaşlarının % 40 ya da %60’ı kadar olabilecektir.  Yani bir kişi ayda 2000 lira kazanıyorsa bunun 800 ya da 1200 lirasıyla kredi borcunu ödeyebilme hakkına sahiptir. Bu miktarın aylık maaşın yarısı kadar olabileceği de belirtilmiştir.

Evi Olanlara Daha Yüksek Limitli Ödeme İmkanı

Ancak vade miktarlarının belirlenmesi konusunda sadece maaş durumu etkili olmamaktadır. müşterinin üzerine ev olması aylık ödeyebileceği taksit limitinin artmasını sağlayabilmektedir. Evi olan müşterilerin kira gelirleri olabilmekte ya da bu müşterilerin aylık kira ödemeleri söz konusu olmamaktadır. Bu sebeple daha yüksek limitlerle kredi borcu ödeyebilmeleri mümkündür.

Kredi Notunuz Aylık Vade Limitinizi Yükseltebilir 

Maaşın ne kadarına kredi çekilebilir konusunda yapılan düzenlemelerden bir diğeri ise kredi notu uygulaması ile ilgili olmaktadır. Kredi notu yüksek olan çalışanların aylık vade limitleri yüksek olabilmektedir. Bu durum tamamen müşterinin geçmiş borç ödeme alışkanlıkları ile ilgili olmaktadır. Daha önce borçlarını geciktirmemiş kişilerin aylık yüksek ödeme tutarları ile borçlarını kapatabilmelerine fırsat tanınmaktadır.

Taksitlerini Aksatmayanlara Yüksek limitli Ödeme İmkanı

Bu uygulamaya göre aylık kredi borçlarını hiç aksatmadan limitinin üstünde ödeyen kişilere daha fazla limit verileceği de belirtilmiştir. Yani kredi kullanıcılarının taksit limitlerini aşmaları durumunda daha fazla gelir elde ediyormuş gibi muamele görmeleri söz konusu olacaktır.

Kredi Kartı Limitleride Maaşlara Göre Belirleniyor

Aynı uygulamalar sadece ihtiyaç kredisi alımlarında değil kredi kartı kullanımlarında da geçerli olmaktadır. Bu düzenlemeden önce kişilerin birden fazla bankadan kredi kartı alarak harcamalarını düzensiz bir şekilde gerçekleştirmeleri söz konusu olurken, şimdi gelir belgesi ile kredi kartı alan kişilerin kartlarına belli bir limit getirilmiştir. Bu uygulama ile limit aşımının önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Kredi kartı kullanan kişiler için limitin aylık kazancın 4 katını geçemeyeceği belirtilmiştir. Bunun yanında ilk defa kredi kartı kullanan kişilerin ilk 1 yıllarında limitleri aylık maaşlarının 2 katını geçemeyecektir. Bu şekilde ilk defa kredi kartı kullanacak olan kişilerin kontrolsüz harcama yapmaya daha yatkın olabilecekleri hesaba katılarak önlem alınmaya çalışılmıştır.

Kredi notu ile ilgili detaylı bilgileri “Kredi Notu Nedir ve Nasıl Belirlenir?” konumuzda bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi