İstanbul’da m²’si En Pahalı Olan Yerler

İstanbul dünyanın en pahalı şehirlerinden bir tanesi, İstanbul’da yaşayan herkes bir gün  bu şehirden kaçmanın hayalini kurar ama kimse gitmeye cesaret edemez. İstanbul gerçekten de yaşamaya değer bir şehir, manzaralarıyla, deniziyle, havasıyla gece gündüz yaşayan bir şehir ama bu şehrin güzelliklerinden yararlanan hep ekonomik seviyesi orta ya da yüksek olan insanlar oluyor bunun nedeni ise pek tabi ki yaşamın pahalı olması.

Tüm dünyada olduğu İstanbul gibi bir şehirde de gayrimenkul, her zaman değeri artan bir sektör. Eskiler ne demiş “yatırım yapacaksan toprağa yapacaksın”. Savaş, deprem gibi olaylar olmadığı zaman evinizin ya da iş yerinizin fiyatı sürekli artış gösterir. Bizde sizlere İstanbul’da metrekaresi uçuk fiyatlara alıcı bulabilen bir kaç yer hakkında bilgi vermek istedik.

Not: Metrekare bedelleri kiralama durumları için geçerlidir.

1 Kapalıçarşı

İlk olarak metrekaresi 10 Bin TL gibi astronomik rakamlara ulaşan Kapalıçarşıdan söz edeceğiz. Yabancı dile “Grandbazaar” olarak çevrilen, Kapalıçarşı içerisinde, kuyumcu, kumaşçı, tekstil, halı, gümüş, aktar, çinicilik, antika eşyalar satan bir çok dükkan bulabilirsiniz. Kapalı çarşıya gidenler, gezenler bilir dükkanlar genelde oldukça ufaktır ancak satın almak isterseniz 1 ile 10 milyon dolar arası rakamlar duyabilirsiniz. Dünyanın en büyük kapalı çarsısı olan adı üstünde “Kapalıçarşı” tarihi dokusuyla sizi alıp çok eskilere götüren ve çok karışık bir mimariye sahip bu yapı Osmanlı zamanında yapılmıştır. İçerisinde en az 10 adet tarihi kapısı bulunan, 20′ den fazla hana ev sahipliği yapan ve 50’ye yakın sokağı bulunan bu tarihi mekan en çok turist çeken yerlerden biridir.

2 İstiklal Caddesi

Kapalı çarşıdan sonra metrekaresi en pahalı olan yer Taksim’de yer alan İstiklal Caddesi gelmektedir. Günün her saatinde yaşayan bu cadde, restoranların, kafelerin, gece klüplerinin, otellerin yer aldığı oldukça işlek bir caddedir. Turistlerin İstanbul’a geldiğinde uğramadan gitmedikleri bir yerdir. Metrekare fiyatları 1000 TL ile 3000 TL arasında değişmektedir. Tabi caddeye olan uzaklığı ya da caddedeki mevkisi fiyatları katlamasına sebep olur.

3 Bağdat Caddesi

İstanbul Anadolu yakasının en nezih yerlerinden biri olan Bağdat Caddesinde genellikle kafeler, dükkanlar ve evler yer alır. Oldukça işlek olan bu caddede metrekare fiyatları 500 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir.

4 Abdi İpekçi Caddesi

Nişantaşı’nda bulunan bu cadde üzerindeki her binanın alt katlarında genelde kafe, moda evleri, tekstil sektöründe isim yapmış firmaların dükkanlarını görebilirsiniz. Gittiğinizde bir çok ünlüyü de görebileceğiniz bu caddede metrekare fiyatları 400 TL ile 800 TL arasında değişmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Tamam Daha Fazla Bilgi